Simone pro Spazio Rock

Ahoj všichni, jsem Simone Simons z Epicy a právě se díváte na Spazio Rock.

Ahoj Simone, vítej ve Spazio Rocku a v Itálii. Jak si tady užíváš tu zimu?

No, doufala jsem, že si v Itálii užiju trochu toho sluníčka. Ale právě tu sněží! Včera jsem byla v Amsterdamu a mrzlo tam. Ale užívám si, že jsem v Itálii. Dneska si půjdeme dát nějakou tu pravou italskou pizzu.

Vaše páté album vychází za několik týdnů. Jsi nadšená?

Ano, strašně moc. Pro nás je to album taky nové, ale samozřejmě známe ty písničky už dlouho a chceme se o ně podělit s fanoušky. Ale musíme ještě chvilku vydržet.

Proč jste nazvali album Requiem for the Indifferent (Rekviem pro nevšímavce)? O jakých nevšímavcích to mluvíte?

Název vymyslel Mark. Vždy volíme chytlavý název alba. Najdete na něm i stejnojmennou skladbu. Tato skladba se však původně jmenovala jinak a my jsme pořád přemýšleli, jak bychom album mohli nazvat a shrnout tím všechna témata, jichž se dotýká. Za nevšímavce pokládáme lidi, kteří se nezajímají o to, co se momentálně děje ve světě. Arabské jaro, války, přírodní katastrofy, finanční krize, politika a tak podobně. Doufáme, že lidé nemyslí tak moc sami na sebe, ale na všechny jako celek. Musíme všichni přispět k tomu, aby svět trval, a zkusit zlepšit současnou situaci.

Existuje nějaká myšlenka, která spojuje promo fotky a design alba?

Jak již bylo několikrát řečeno, o design alba se postaral německý umělec Stefan Heilemann. Spolupracovali jsme s ním již na dvou posledních albech. Obal má v sobě skrytou jistou myšlenku. Je na něm žena, která nemá jméno. Na ruce má číslo, což naznačuje, že je jednou z mnoha žijících v krutém světě plném strojů a materialismu. Z tohoto světa se zoufale snaží utéct a chce se vrátit k zákonům přírody, čímž se vlastně vracíme k tématu, které stálo při zrodu Epicy. Je to tak trochu jako jin a jang – dobro a zlo, které momentálně není v rovnováze. Pořád tu bude dobro a zlo, ale chceme, aby obě síly byly vyrovnané.

Storm the Sorrow bude prvním singlem. O čem tato skladba vlastně pojednává?

Text jsem napsala já a hudbu složil Coen. Písnička se zabývá tím, že když jste veřejná osobnost, musíte snášet spoustu kritiky od lidí z celého světa, které neznáte, a kteří neznají vás. V dnešní internetové době je snadné napsat něco na web a snažit se tak někoho zranit. Je to o tom, jak se s tím vyrovnáš. Já nečtu všechno, co se o mě kde píše, to by ani nebylo možné. Ale dokud je tu víc lidí, kteří oceňují to, co děláš, tak je to v pořádku. Vždycky si bude někdo stěžovat, nikdy se nemůžeš zavděčit všem. O tomhle je Storm the Sorrow.

Design Your Universe bylo vaše doposud nejtvrdší album. Jak se váš zvuk od té doby vyvinul a co můžeme očekávat od nového alba?

Requiem for the Indifferent je trochu podobné albu Design Your Universe. Zachovali jsme tvrdost, za což vděčíme také dvěma nejnovějším členům – Isaacovi a Arienovi. Oba přispěli k tvorbě na tomto albu, takže je jako celek o něco vyváženější. Je poněkud méně symfonické a tak trochu syrové. Pořád je to metal, ale zachováváme si také chytlavé melodie. Máme krátké písničky, balady, ale i dlouhé komplexní skladby. Pořád je to Epica, jen vyváženější a taky vyzrálejší.

V roce 2011 ses podílela na albu skupiny MaYaN. Myslíš si, že tato progresivní death metalová hudba ovlivnila i Epicu?

Ani ne. Sice je Mark hlavním skladatelem v obou kapelách, ale hudba MaYaN je tvrdší a trochu víc hardcore. Na psaní písní se také podílejí jejich další členové. Mark byl rád, že měl vedle Epicy něco tvrdšího, protože pak mohl skládat hudbu pro Requiem for the Indifferent s jasnou myslí. Předtím jsme byli téměř 10 let na turné a bylo to strašně únavné. Mark měl potřebu založit si druhou kapelu, která bude opravdu tvrdá a heavymetalová.

Jaký je hlavní rozdíl mezi tvými vokály na Design Your Universe a Requiem for the Indifferent? Jak se změnil tvůj přístup k písním?

Na tomto CD jsou extrémnější a rozmanitější, snažila jsem se experimentovat zase o trochu víc. Zase jsem postoupila o jeden schůdek nahoru, co se týče technik zpěvu. Ale pořád můj hlas poznáte, zas tolik jsem se nezměnila. S každou nahrávkou se snažím být  pořád lepší a zahrnout do ní nějaké nové prvky, které potěší nejen ostatní, ale i mne samotnou. Je to pro mě důležité a také to je celkem výzva!

e1.jpg

Chodíš pořád na pěvecké hodiny?

Momentálně ne, nedávno jsem se přestěhovala na jih Německa a stále hledám nového učitele. 

Co je pro tebe jako pro zpěvačku nejdůležitější věcí, když se dostaneš na pódium?

No, musím se velice dobře slyšet. Když stojíš na pódiu, zesilovače kytar jsou hlasité, za tebou duní bubny. Když například hrajeme na malém pódiu, tak to bývá celkem problém. Stojím blízko bicích a můj mikrofon je někdy snímá, takže se pak skoro neslyším. Nemůžeš zpívat, protože všechny ostatní zvuky tě zahltí. Já potom nevím, jaký tón zrovna zpívám. Když se neslyšíš, můžeš zpívat úplně mimo stupnici a ani si toho nevšimneš. Takže tohle je opravdu velice důležité.

Vím, že jsi dřív byla velký fanoušek Nightwish. Posloucháš stále jejich hudbu?

Ano, pořád si strašně ráda pouštím Oceanborn, protože pro mě je to album pořád výjimečné. Někdy prostě vyrosteš z určitého stylu nebo se ti přestane líbit směr, jakým se kapela ubírá. Některá alba jsou však výjimečná napořád, protože ti připomínají nějakou etapu tvého života. Nightwish budou pro mě pořád takovou výjimečnou kapelou.

Slyšela jsi jejich poslední CD?

Jo, líbilo se mi. Těším se také na film, který k albu natáčí, až si ho budu moci propojit s albem. Slyším v něm také vliv Dannyho Elfmana, kterého mám opravdu ráda.

Jaké hudební styly kromě metalu posloucháš? Můžeš jmenovat nějaké interprety?

Mám hodně ráda Muse nebo Imogen Heap. Také poslouchám Lady Gagu, i když se to spoustě lidí nelíbí. Ale co, je to dobrá hudba a ona je skvělá zpěvačka! Však jsem už říkala – tak už to dnes chodí, lidé rádi kritizují slavné. Taky poslouchám Opeth, ale to je vlastně metal. Celkově poslouchám od všeho něco, je to taková směsice. I když to nedělám příliš často, když jste v kapele, tak si užíváte ticho.

Je tady nějaký zpěvák, jehož písničky bys ráda nahrála?

No, já nevím. Mám opravdu ráda Imogen Heap, takže možná jednu z jejích písniček, ale jsou hodně charakteristické. Potom možná něco od Queen, ale to už je ohrané, spoustu lidé dělá covery od nich. Třeba taky ABBA. Nevadilo by mi nic kromě hiphopu a RnB, to jde úplně mimo mě.

Přemýšlela jsi někdy o tom, že natočíš sólovou desku? Máš nějaké takové plány do budoucnosti?

Ráda bych nahrála jiné album než s Epicou, ale nemůžu říct, kdy to udělám. Teď vydáváme páté album, musíme ho nějak uvést a poté jedeme na tour. Epica opravdu hodně koncertuje, takže když jste doma, chcete si sednout a nedělat vůbec nic. Nemáte náladu přemýšlet o hudbě. Časový rozvrh Epicy je opravdu hodně intenzivní. Ale určitě to mám v plánu, až budu mít víc času.

A co bys ráda hrála za styl?

Určitě metal, nejspíš symfonický metal. Mám také ráda klasiku, jazz a pop, ale nechtěla bych to kombinovat do jednoho alba. Když by na jednom albu bylo více stylů, mohl by se z toho stát jeden velký chaos a nepořádek.

Zpátky k Epice. Budete vydávat nový videoklip?

Ano, v Amsterdamu budeme točit klip ke Storm the Sorrow. Vyjde společně s CD, možná o něco později. Momentálně od sebe žijeme celkem daleko, Mark je na dovolené, takže se spíš snažíme dát to všechno dohromady. Musíme pečlivě plánovat.

Vydáte také DVD?

Během let jsme nashromáždili nějaké filmové záběry. Před několika lety, v roce 2006 nebo 2007, jsme natáčeli koncert v Paradisu, ale nikdy jsme ho nevydali, protože nahrávací společnost zbankrotovala. V dnešní době se už moc DVD nevydávají, všechno je stejně na YouTube. Ale jednoho dne bychom určitě chtěli vydat DVD se vším všudy. Spousta fanoušků se nás ptá, jestli někdy vydáme nahrávku z Paradisa. Je to škoda, protože ten koncert byl opravdu dobrý! Ale už není aktuální, je to starší materiál ze začátků Epicy.

Jaké jsou vaše vyhlídky pro nadcházející tour?

Chceme větší a krásnější pódium. Tentokrát ho chceme opravdu vyzdobit a udělat světelnou show. Já se na to opravdu těším, protože koncertování je vážně skvělé. Ale až celek dělá výsledný dojem a s každým albem se to mění. Také fanoušci očekávají něco velkolepého. Když přijdou na koncert, nejsou tam jen kvůli muzice, ale také se chtějí na něco podívat.

Jak vidíš budoucnost kapely? Co si myslíš, že bude za 10 let?

No, troufám si tvrdit, že budu mít děti. Ráda bych nějaké měla, než mi bude 35 let. Muzika je můj život. I kdyby tady za těch 10 let Epica nebyla, nejspíš bych stále byla na hudební scéně anebo dělala něco kreativního. Ale nerada myslím na budoucnost nebo minulost. Měli bychom žít přítomností. Je mi 27 a Epica funguje už 10 let, což je tak trochu unikát. Uvidíme, co budoucnost přinese. Nechci toho vědět tolik, mám ráda překvapení.

Děkuju moc za rozhovor, tohle byla poslední otázka. Chceš něco vyřídit italským fanouškům?

Ahoj všichni, Requiem for the Indifferent vychází již 9. března. Pokud chcete album slyšet jako celek naživo, měli byste přijet do Holandska 16. března na koncert k vydání alba. Kromě toho také přijedeme do Říma a Milána, abychom se s vámi pobavili. Ciao!

zdroj:

překlad: Bloody.Razoria