Simone pro Sonic Cathedral Webzine

Zdá se téměř nereálné, že jsem měl minulý týden možnost udělat rozhovor se Simone Simons v klubu Trocadero ve Philadelphii. Epica byla jednou ze symfonických metalových kapel, k nimž jsem si našel cestu po Within Temptation. Hudba Epicy mě vždycky ohromovala svými spletitými kompozicemi, poetickými texty a silnými vokály. Původně jsem na toto interview přišel s obavami ohledně všeho. Naštěstí Simone Simons byla skvělým člověkem pro můj první rozhovor a nabídla mi zajímavý náhled na některé prvky jejich hudby a také na hudební růst kapely až do jejich nejnovějšího alba Requiem for the Indifferent. Právě jsou na tour v Severní Americe ? a věřte mi, Epica nikdy nezněla lépe!

Justin: Jaké je být opět ve Philadephii?
Simone: Včera jsme měli volný den, tak jsme se šli podívat na památky. Šli jsme do několika muzeí a viděli jsme také sochu Rockyho.

J: Á, tu co stojí před Muzeem umění?
S: Jo.

J: Ta je kultovní!
S: Bezesporu ano. Nafotili jsme pár fotek a šli jsme do Whole Foods Market [obchodní řetězec v Americe zaměřený na přírodní a organické potraviny ? pozn. překl.], prostě jsme jen dýchali philadelphský vzduch. No a dnes máme koncert. Jsme nadšení, miluji tohle divadlo! Je za každé situace úžasné.

J: Mám ho taky rád, protože má takovou klasickou atmosféru.
S: Přesně tak.

J: Myslím, že dřív to bývalo kino. Potom ho předělali na klub, v němž se dnes odehrávají některé vcelku úžasné metalové koncerty.
S: Ano, opravdu to má styl a nevypadá to tu jako v krabici od bot. Víš, co myslím? Má to opravdu moc pěknou atmosféru.

J: Četl jsem spoustu rozhovorů, v nichž jsi zmínila, že tě inspiruje spousta filmů. Některé písničky, k nimž jsi napsala text (jako třeba Burn to a Cinder), byly založeny na filmu Interview s upírem. Jsem velkým fanouškem spisovatelky Anne Rice [autorka knižní předlohy ? pozn. překl.], takže mě to strašně moc potěšilo.
S: Super!

J: Může za to jenom impozantní kvalita některých filmů, která tě inspiruje psát na jejich základu písničky?
S: Jsem hlavně muzikantka, ale zároveň jsem opravdový blázen do filmů. Spoustu inspirace mám z nich, stejně jako Epica mnohdy čerpá z filmových soundtracků. Milujeme Hanse Zimmera a Dannyho Elfmana ? oni určitě ovlivňují náš hudební styl. Nečetla jsem knihy od Anne Rice, ale můj přítel ano a má je doma. Ten film však je už dlouho mým oblíbeným.

J: Je rozhodně filozofičtější než většina filmů o upírech.
S: Souhlasím.

J: Máš možnost nahlédnout do mysli upíra.
S: Zato se mi nelíbí… jak se to jmenuje… takový ten kasovní trhák s tím upírem?

J: Jo, tohle..
S: Stmívání! To není nic pro mě.

J: To ani nejsou upíři. A teď k albu Requiem for the Indifferent. Je tam skladba, která se jmenuje Serenade?
S: Jo, for Self-Destruction.

J: Ta je založena na filmu Šogun, je to tak?
S: Ne tak úplně. Tématem písně je sebevražda viděná z různých úhlů pohledu, jako třeba druhy sebevražd v islámské kultuře, ty sebevražedné útoky. Potom je sebevražda viděná z pohledu samuraje páchajícího seppuku ? sebevraždu k zachování své cti. A tahle část, ta japonská ? tam je to, co je z filmu Šogun.

J: Ok, četl jsem o tom v jiném rozhovoru.
S: Jo, správně. Když jsem viděla ten film, zvedlo mě to ze židle. Ne že by to bylo? pěkné, nebo tak, ale je to určitě zajímavý náhled na tuto problematiku. A pak je tam třetí úhel pohledu ? sebevražda jednotlivce, která je tragická. Takže… to je to, o čem je ta píseň.

J: Mám ji strašně rád, je úžasná.
S: Vlastně jsme jí dnes večer chtěli hrát, ale nemáme dovoleno hrát moc dlouho, takže ji asi spíš vynecháme.

J: Jo, má skoro sedm minut.
S: Máme rádi dlouhé písničky!

J: Já taky. Vybavím si The Promise od Within Temptation, což je krásná a epicky dlouhá skladba.
S: Díky!

J: V rámci samotného alba jsi dosáhla úžasného hlasového rozsahu. Jaké to je zpívat v růžných škálách, na které jsi nejspíš nebyla úplně zvyklá?
S: Mám strašně ráda výzvy, takže ostatní neusnou, když budou poslouchat naší hudbu. Mám klasičtější vzdělání, ale cítila jsem, že každá ze skladeb nepotřebuje klasický zpěv. Některé zkrátka potřebovaly trochu jiný přístup, takže tohle nahrávání bylo dobrou příležitostí potlačit klasiku a zkusit něco nového, trošku agresivnějšího.

J: Určitě je v některých kusech z alba špetka agrese. To se mi líbí! Na některých jiných albech slyšíš jenom nevinné a decentní ženské vokály. Ale tohle je přece metal, no tak! Chvílemi mi připomínáš Mariu Brink (zpěvačku z kapely In This Moment). A teď zpátky. Skrze všechna vaše alba se proplétá politický či sociální podtext. Teď nevím, jestli v jedné nebo ve dvou písních narážíte na téma Arabského jara. Jak píseň, která se takto dotýká tak významného politického problému, sedí do duchu celého alba?

S: Hodně nás hudebně inspiruje politika v arabské kultuře, proto má spoustu skladeb arabský nádech. Marka vždycky hodně zajímalo, co se v těchto oblastech děje. Všichni, kdo se někdy dívali na zprávy, mohou vidět, co se děje. Prostřednictvím naší hudby můžeme tyto události vnést do světa a donutit lidi o nich přemýšlet. Je to způsob, jak můžeme vyjádřit svoje názory ? samozřejmě to nepřeháníme, jelikož chceme, aby si lidé utvořili svůj vlastní náhled na věc a přemýšleli. Stejně to ale rádi vytahujeme. Je to součást naší hudby už od začátků: třeba Façade of Reality je také o útoku na ?dvojčata?. Tohle jsou témata, která se v naší hudbě znovu a znovu objevují.

J: Velice se mi to líbí, protože to pomáhá lidem pochopit, že metal není jednoduchý nebo snad hloupý hudební styl.
S: Ne, naše texty jsou úplně stejně důležité.

J: Víš, někteří lidé říkají ?Rap je jenom primitivní muzika,? ale rap vždy obsahoval mnoho společenských a politických podtextů ? skoro jako vaše hudba. Opravdu tento prvek vaší hudby zbožňuji.
S: Super! Vidím, že používáš mozek!

J: Vlastně jsem si četl v bookletu texty a zkoumal je.
S: Páni, hezky! Takže všechny tvoje booklety vypadají tak trochu pomuchlaně?

J: Jo.
S: Vždycky to na autogramiádě poznám. Lidé mi dají ten pomuchlaný booklet a já řeknu ?Ty jsi četl texty!?. Jejich booklety se skoro rozpadají.

J: Některé z románů, které mám poházené po pokoji, mají oslí uši ? tak poznáš moje nejoblíbenější! Před lety ses zapojila do úžasného projektu metalového muzikálu s názvem Xystus [autor má na mysli rockovou operu Equilibrio, kterou složila nizozemská kapela Xystus ? pozn. překl.], je to tak? V podstatě jsi tam hrála ?Boha?.
S: Ano, hrála jsem Lady Sophiu ? bohyni, která vytváří svět pomocí hudby. Už je to skoro pět let. Byl to krátký projekt s pěti představeními, z nichž pak bylo vydáno DVD a živé CD. Byla to pěkná zkušenost, ale asi bych to nechtěla dělat až do konce svého života. Ale bylo vážně fajn prozkoumat i jiné aspekty hudby.

J: Během vašeho turné z počátku tohoto roku vám v jedné písni hostovala skvělá Floor Jansen. Byla to Sancta Terra, že?
S: Ano, pár turné jsme jeli společně s ReVamp a několikrát jsme si ji pozvali k sobě na pódium.

J:  Myslíš, že by se ještě někde mohla objevit? Třeba na vaší další desce?
S: To nevím. Jak říkám, nechme si všechny možnosti otevřené.

J: Myslím si, že je to vážně dobrý nápad. Možná ji jednoho dne uvidíme zpívat po tvém boku. Vaše hlady dohromady úžasně ladí!
S: Děkuju.

J: Mám poslední otázku, vlastně ji vymyslela moje kamarádka. Čte tvůj blog?
S: Smoon?Style.

J: Ano. Tam s námi sdílíš, jaké kosmetické přípravky používáš a jak se s nimi dá pracovat. Jaká je tvá oblíbená dekorativní kosmetika, kterou běžně používáš?
S: Skvělá otázka! Ráda používám značky Kryolan, MAC, Laura Mercier, Revlon a Dior. Mám hodně favoritů, jsem docela závislák, co se týče líčení a krásy.

J: Ve Philadelphii je spousta dobrých obchodů s tímhle druhem zboží.
S: Včera jsem byla v Macy?s a také v obchodu MAC, takže si má závislost přišla na své.

J: Dělala bys někdy kariéru v oblasti módy a kosmetiky? Vím, že Sharon z Within Temptation studovala školu s tímto zaměřením.
S: Také pracuji v tomto odvětví, je to pro mě jako druhé zaměstnání. Vždycky jsem se ráda upravovala a také je to součástí mé hlavní práce v Epice. Takže mám spoustu let praxe a učení se. Je to stránka mého povolání, kterou mám hodně ráda.

J: Doufám, že budete mít skvělý koncert. To je tak strašně úžasné ? tohle byl můj první rozhovor, co jsem udělal pro svůj internetový časopis!
S: Díky! Užij si večer koncert!

zdroj: ZDE

překlad: Bloody.Razoria