Simone o TQE pro Sonic Cathedral Webzine

Pro mě osobně další album Epicy znamená zbrusu novou hudební hádanku. Posluchači si mohou být jistí, že na každé další nahrávce této velmi talentované nizozemské kapely uslyší hudbu, která s sebou nese pravdu, hloubku a tajemství. Podle těchto prvků se pozná kvalitní umění.

Jejich nejnovější album – The Quantum Enigma – má opravdu vhodný název, jelikož koncept za každou písní je zahalen tajemstvím. Už při prvním poslechu se u každé komplexní, symphonic-metalové skladby všimnete různých věcí. V podstatě písně samotné odrážejí nepředvídatelnou a nepopsatelnou povahu kvantové fyziky – tedy že člověk, který pozoruje reakci dané subatomární částice, ji vnímá pokaždé nepředvídatelně jinak.

Rozhovor se Simone Simons, talentovanou zpěvačkou Epicy, je vždy oživujícím zážitkem. Má úžasné osobní kouzlo, charisma a neotřelý smysl pro humor. Co je však důležitější, Simone je už rozhovorovým veteránem a nádherně se s ní probírá do hloubky ta skvělá muzika, kterou ona a její stejně talentovaní kolegové vytváří.

Justin: To není poprvé, co jsi v New Yorku, že ano?
Simone: Ne, jsem tu už asi pošesté nebo posedmé.

J: Když už jsi tu pošesté nebo posedmé, měla jsi tu letos nějaký zábavný program?
S: No, bohužel jsem po příjezdu zjistila, že moje zavazadlo nedorazilo. Takže jsem se musela vydat na naléhavé nákupy toaletních potřeb a nějakého oblečení.
Ale to není všechno, co jsem tu dělala. Také už jsem byla na několika hezkých večeřích a snídaních. Takže dobré jídlo. Včera krásně svítilo sluníčko, dnes je však trochu zataženo. Ale stejně jsme dnes uvnitř v budově.

J: Ano, venku je mizerně, vypadá to ponuře. Dalo by se říct, že to je perfektní počasí na metalový koncert, protože to venku vypadá tak temně a beznadějně.
Nicméně hodně vašich fanoušků dnes míří na vaše vystoupení ve Vintage Vinyl Records. Je to poprvé, co budete vystupovat v tomto obchodě?

S: Ano, ještě nikdy jsem tam nebyla, takže je skvělé uspořádat tam takový malý, intimní koncert. Moc se na něj těším.

J: Jo, asi budou muset trochu ztlumit světla, aby tam byla taková ta kavárenská atmosféra. Ale od metalového koncertu se to hodně liší.
S: Mně se líbí akustická vystoupení, vždycky si je hodně užívám.

J: A teď si popovídáme trochu podrobněji o albu The Quantum Enigma. Už jsem měl možnost si ho poslechnout, protože mi Loana, skvělá novinářka od Nuclear Blast Records, poslala CD v předstihu. Naprosto jsem si ho zamiloval, je velmi symfonické, pompézní, opravdu Epicky epické.
S: Děkujeme!!

J: Takže, má první otázka se týká konceptu kvantové záhady jako celku, která může zmást vědecky nezaměřenou polovinu fanoušků.
S: Kvantová záhada je vlastně druh výzkumu, při němž kvantoví fyzici pozorovali částice. Všechno na světě se skládá z částic. V tom výzkumu zjistili, že všechno, co pozorujete, se změní ve chvíli, kdy to pozorovat přestanete.
To by tedy znamenalo, že naše mysl, vidění a pozorování mění realitu. Což znamená, že nikdy nemůžeme vědět, co je pravá realita. Může existovat jedna realita, nebo jich může být několik. Existujeme vůbec? Je to velmi filozofická otázka. A to se k Epice perfektně hodí, tím se zabýváme. To je vlastně taková ta hlavní linka, která prostupuje všemi texty.
Hledání reality, kruh života, život a smrt a vše mezi tím, mysl a její síla. To jsou hlavní témata, které se na albu objevují.

J: A proto, když jsem poprvé viděl název The Quantum Enigma, jsem si pomyslel: „Počkat, nebude to významově jakési dvojče k albu Design Your Universe?“, protože se tu objevuje podobné téma relativity a možnosti vytvoření vlastního vesmíru.
S: Ano, mezi těmito nahrávkami je jistá souvislost. Na tomto albu máme skladbu Kingdom of Heaven: část 2. První část Kingdom of Heaven z alba Design Your Universe se také potýká s prožitky blízké smrti a kvantovou fyzikou, takže jsme v tom vlastně pokračovali na této desce.

J: Ano, na Kingdom of Heaven jsem se také chtěl blíže zeptat, ale když už o tom mluvíme, tak se zeptám rovnou. Poslechl jsem si druhou část Kingdom of Heaven a zvukově se velmi liší od první části z Design Your Universe. Jak spolu tedy souvisí?
S: Vlastně je to náhoda. Neplánovali jsme předem, že uděláme druhou část Kingdom of Heaven. Ale když na této skladbě Mark pracoval, měl takový pocit, že by to tak mohlo fungovat. Na začátku písně jsme opět použili zpěv tibetských mnichů, abychom nějak navázali. Ano, také se tam zabýváme kvantovou fyzikou a jak vědecky zjistit, co vlastně je život – o tom rádi filozofujeme, jsou tam však i fakta.
Takže, stejně jako první část Kingdom of Heaven se i tato skladba potýká s prožitky blízké smrti. Mark o tom hodně ví a je to vážně zajímavé. I když já jsem jedna z těch, co jsou velmi tvrdohlaví a těžko je lze přesvědčit. Avšak hudba i text hezky souvisí s tibetskými mnichy a kvantovou fyzikou.

J: Mám také otázku na design obalu alba. Teď nevím, který umělec vám ho vytvářel, ale vždycky když to vidím, tak upoutá mou pozornost. Je to vlastně podobné vaší muzice, má to hloubku. Když k tomu přidáme téma kvantové záhady z alba, každý člověk se může podívat na artwork a odnese si z něj různé významy. Jaký je například význam hlavy ponořené v oceánu, kterou vidíme na obalu alba The Quantum Enigma?
S: Takže na obalu máme Buddhu, který představuje duchovno. To je vlastně takový symbol. Skalnatý ostrov reprezentuje naše vidění, naše pozorování – to, co vnímáme jako realitu. Ale to je jenom špička ledovce. Když jdete směrem do hloubi moře – moře je vlastně symbolem záhady – uvidíte tam DNA a symboly pro zemi, vítr, oheň a vodu.
Na hladině vidíte pátrající lodě, které mají symbolizovat lidstvo, jež pořád hledá odpovědi a nové informace. Vidíte stromy a kořeny. Ty znamenají, že v moři je toho mnohem víc a všechno jde víc do hloubky – všechno skutečné není vždy viditelné. O věcích zkrátka potřebujeme vědět mnohem víc informací.
Další zajímavostí je, že obal alba je pouze částí většího obrazu, který se vám ukáže, když si otevřete celý booklet. Obal alba je vlastně jen centrální částí celého obrazu.

J: Páni, takže to je vlastně jenom část celkového designu, skoro jako v kvantové fyzice, kdy pozorujete jen jednu část z větší množiny různých kvantových reakcí. O vědě toho tedy moc nevím, ale?
S: Ano, všechno je ?kvantivizováno?.

J: A teď se přesuneme k poslednímu singlu, který jste před pár dny vydali. Jmenuje se Unchain Utopia, je to tak?
S: Ano.

J: Natočíte k němu také videoklip? Však víte, jak fanoušci zbožňují, když videoklip vyjde ještě před samotným cédéčkem.
S: Ano, už vyšlo lyric video k písni The Essence of Silence. Také jsme nedávno nahráli další videoklip ve Švédsku. Jeli jsme tam na pár dní a ten videoklip by snad měl vyjít během příštích pár týdnů. Snad by měl vyjít ještě před datem vydání alba. Ale pořád na něm ještě pracují. Chceme, aby byl dokonalý, než ho vypustíme do světa.

J: A ke které skladbě ten videoklip bude? Nějak jsem to nezachytil.
S: Bude ke skladbě Unchain Utopia.

J: Protože jsem si všimnul, že to tak dělají i jiné kapely – nejdřív vydají lyric video a pak vyjde i videoklip.
S: Ano, je to snadný způsob, jak rychle propagovat nahrávku. Lyric videa netrvá moc dlouho udělat a není to také tak drahé. Samozřejmě můžete nahrát klasický videoklip ještě předtím, ale nějaký čas trvá, než se dokončí. Na lyric videu je skvělé, že si fanoušci můžou začít píseň nacvičovat, učit se text. Takže to je super. Pro mě taky, podívám se na to video a snáze si k němu zapamatuji slova.

J: A fanoušci si taky můžou představovat, na které části písně budou házet hlavou, které části budou nejintenzivnější.
I když většina lidí si asi nenacvičuje házení hlavou. Někteří možná ano, ti nejdrsnější.

S: Já třeba ne. Pro mě je to spontánní. Samozřejmě, během koncertu se najdou chvíle, kdy všichni zároveň házíme hlavou. Ale většinou je to spontánní. Děláte to, co si od vás muzika žádá.

J: Když budeme pokračovat v tématu skladby Unchain Utopia – první věc, co mě napadla, když jsem uviděl ten název ještě před samotným poslechem, byla představa dystopie. To je teď velmi populární žánr ve filmech a seriálech, jako jsou například The Hunger Games nebo The Walking Dead. Vzpomínám si, že i na předchozích albech jste měli taková apokalyptická témata. Jak se tedy toto téma projevuje v této skladbě?
S: Já tedy neznám The Hunger Games, ale znám The Walking Dead. Samotná skladba je vlastně o národu, který se osvobozuje od zkorumpované vlády. Takže vlastně to, co vidíme na Ukrajině a během arabského jara, kdy se lidé snaží znovu získat kontrolu nad svými životy a společností. Je to také o tom, že politici často říkají jiné věci, než jaké se skutečně dějí. Něco se před veřejností tají a vlády mají jinou představu o utopii než občané. Je to o osvobození obou světů.

J: Ano, hodně písní ze všech vašich alb často nese závažné politické názory, vyjádřené ovšem velmi decentně a umělecky. Jako například Feint, ta skladba o jedné události. Teď jsem zapomněl, co přesně to bylo.

S: Ano, to je skladba o nizozemském politikovi, kterého zastřelili.

J: Tak mě napadá, stalo se vám někdy, že tyto skladby s poselstvím se fanouškům ze zemí, kde se dějí podobné události, zdály poněkud kontroverzní?
S: Ano, určitě! Psali jsme písně o extrémistickém fundamentalismu a někteří lidé, kteří neumí moc dobře anglicky, si hned mysleli, že jsme proti náboženství. My nejsme proti žádnému náboženství. Jsme jenom proti extrémismu – té stránce náboženství, která je nebezpečná. Náboženství by mělo být obohacující, ne omezující nebo ohrožující život.

J: Je zajímavé, že někteří lidé pochopí kritiku jednoho extrémismu jako kritiku celé věci. To ale vaše kapela nedělá.
S: Ne. Ne, to určitě ne.

J: Máte už plány na turné k albu The Quantum Enigma po Americe?
S: Ano, právě je dokončujeme. Měli bychom se na něj vydat ke konci tohoto roku.

J: Doprovodí vás na toto turné nějaká konkrétní kapela, nebo to ještě nemůžete zveřejňovat?
S: Ne, právě na tom pracujeme, snad brzy vydáme nějakou oficiální informaci. Ale s jistotou můžu říct, že se ještě letos do Ameriky vrátíme.

J: Co se týče dnešního akustického koncertu – je pro vás, včetně tebe, těžké přeměnit epické a velmi komplexní skladby do minimalistického akustického aranžmá?
S: Snažíme se vždy o nějakou rovnováhu, takže občas nahrajeme i akustické skladby. Pro toto album jsme dvě normální písně převedli i do akustického aranžmá. Takže jsme trochu změnili strukturu a všichni členové kapely hrají na akustické nástroje. Dnes večer však vystupuje pouze Isaac a já, takže jenom kytara a vokály. Museli jsme ty skladby tedy trochu předělat. Isaac musí odehrát na kytaru větší část melodie než normálně. Už jsme letos několikrát akusticky vystupovali. Tentokrát však s námi není Coen, takže hrajeme bez kláves. Ale i tak si s tím musíme poradit. Včera a předevčírem jsme s Isaacem pilně zkoušeli, a před vystoupením ve Vintage Vinyl máme taky ještě nějaký čas. Tak doufáme, že se nám vystoupení podaří!
Už jsme si to nahrávali na telefony a znělo to skvěle, tak snad se to bude líbit i fanouškům.

J: Já tam dnes také budu, pojedu se na vás podívat až z Philadelphie.
S: To je super!

J: Na předchozím albu Requiem for the Indifferent se mi líbilo, jaké pěvecké výzvy sis vytyčila. Na tomto albu jsi v některých skladbách opět rozšířila svůj hlasový rejstřík. Naposledy jsem tě slyšel zpívat tak vysoké tóny ve skladbě House on a Hill od Kamelotu?

S: Ano, na albu Requiem for the Indifferent se vysoké tóny také objevují, dokonce i ve stejnojmenné písni. Můj hlas je teď mnohem všestrannější.

J: Toho jsem se všimnul už při tvém posledním vystoupení ve Philly. Umíš zazpívat i některé hlubší tóny. Až mi šel mráz po zádech při jednom hlubokém tónu (na konci Cry for the Moon) – ani jsem nevěděl, že jsi takového tónu schopná. Mám pocit, že když lidé slyší o zpěvačkách symfonického metalu, vždycky si myslí, že musí být nutně soprán.
S: No, já jsem spíš metalová zpěvačka. Umím zpívat hluboko i vysoko. To je celkem dobrá věc. Můžu si s hlasem dělat, co chci.

J: Ano, všestrannost je v metalu důležitá. Chtěl jsem se také zeptat na psaní textů. Vím, že jsi na předchozích albech napsala texty k některým písním. Jaké bylo psát texty k tomuto albu?
S: Mark mi dal vybrat, když jsme měli hotové demonahrávky – zeptal se mě, které skladby bych chtěla otextovat. Našla jsem své oblíbence a tentokrát jsem otextovala asi sedm písní. Mark napsal texty asi k deseti písním včetně intra, protože já jsem tak trošku nestíhala. Mít dítě vám zabere dost času. Tentokrát toho Mark otextoval víc než já.
Ale i tak to byla výzva, psát texty, neusnout u toho a ještě se starat o maličkého, když byl můj manžel na turné. Takže ano, pro mě to byla docela výzva. Ale s výslednými texty jsem velmi spokojená. Tentokrát jsme spolupracovali s Buffi Dubermanovou. Je to Newyorčanka, má svou vlastní firmu Rock Your English. Zkontrolovala nám texty a opravila špatnou gramatiku, abychom je mohli použít.

J: Super! Také jsem ti chtěl pogratulovat k novému přírůstku do rodiny.
S: Děkuju moc!

J: Starat se o děťátko a ještě u toho psát texty k novému metalovému albu, to asi nebylo nic snadného.
S: Samozřejmě, byla to výzva, ale já v ní uspěla a jsem na to hrdá. Povedlo se nám vytvořit doposud nejlepší album, máme nový přírůstek do Epické rodiny, takže je všechno super!

J: Ano, také si myslím, že to je vaše nejkomplexnější album. I když všechna ostatní alba jsou také komplexní, tohle mi bude trvat tak měsíc, než rozluštím všechno, co obsahuje.
S: Ale to je fajn. To znamená, že tě naše muzika nenudí a že objevíš nové věci při každém dalším poslechu. Je to vlastně investice do budoucnosti.

J: Já prostě nemůžu uvěřit, že by vaše budoucí alba mohla být ještě komplexnější.
S: Budeš si je muset pouštět pozpátku, abys je plně pochopil!

J: Chci se tě zeptat ještě na poslední otázku. Máš nějaký vzkaz pro americké fanoušky a pro čtenáře našeho webového magazínu Sonic Cathedral?
S: Ano! Děkujeme vám za vaši dlouholetou podporu, jinak bychom museli dělat práce, které nás nebaví. Takhle můžeme cestovat po světě, skládat muziku, setkávat se s fanoušky – a to vše jenom díky vaší podpoře. Nezapomeňte si pořídit The Quantum Enigma a přijďte se na nás podívat, až budeme na turné!

J: Simone, moc ti děkuji za rozhovor pro Sonic Cathedral!
S: Nemáš zač!

Děkuji skvělé Loaně z Nuclear Blast Records, že mi umožnila již druhý rozhovor s úžasnou a talentovanou Simone Simons z Epicy! Jako vždycky válíš! A také děkuji výjimečné fotografce Lauren Hughes za poskytnutí úžasně poutavých fotografií, které doprovázejí tento rozhovor. Je to skvělá přítelkyně a také autorka!

telefonický rozhovor se Simone Simons, 7. dubna 2014
článek: Justin Boyer, 26. dubna 2014

? překlad: ItalianManiac
zdroj: http://www.soniccathedral.com/webzine/index.php?option=com_content&task=view&id=1063&Itemid=1