Simone mluví o svém životě v Epice (Cryptic Rock)

Rovnováha a klid, to je klíč k životu. Je to výzva sama o sobě, k tomu přidejte život v kapele, která cestuje po světě, stráví týdny daleko od domova a má velice málo soukromí. Takový je život muzikantů, ale s oběťmi přichází i daleko odlišné a unikátní zážitky. Holandská skupina Epica může svědčit o divoké jízdě, metalová kapela žije podle tohoto scénáře každý den.

CR Simone Simons

Po 15 společně strávených letech se Epica poslední dobou dostává čím dál více na vrchol (a to dokonce na mezinárodní úrovni). Za posledních pět let vydali tři velice úspěšná alba – Requiem for the Indifferent (2010), The Quantum Enigma (2014) a The Holographic Principle (2016). Každé z těchto alb trhalo rekordy v amerických hitparádách a Epica se stala žhavým želízkem v ohni na metalové scéně. Se svou novinkou The Solace System se vracejí do Severní Ameriky po boku italských Lacuna Coil. Říkáte si, že je to úplná smršť? Pojďme se na tuto divokou jízdu podívat blíže se Simone Simons, hlavní představitelkou kapely, která se rozpovídala o práci v hudební branži, životě na cestách, životosprávě a o mnoha dalších věcech.

R: Naposledy jsme spolu mluvili v roce 2014, Epica zrovna vydala The Quantum Enigma. Od té doby jste neúnavně jeli šňůry koncertů, vydali The Holographic Principle v roce 2016 a nedávno jste vydali EP The Solace System. Jaké byly pro Epicu ty poslední roky?
S: Velmi hektické (smích). Vlastně neustále skládáme, nahráváme nebo koncertujeme. Jsme produktivní kapela. Máme možnost vidět pořádný kus světa, to je myslím sen každého muzikanta!

R: Ano, kapela byla opravdu velmi zaměstnaná. The Quantum Enigma bylo pro Epicu obrovským skokem kupředu. Dalším velkým úspěchem bylo loňské album The Holographic Principle, které bylo přijato taktéž velice dobře. Jak vlastně probíhal takový kreativní proces?
S: Stejně jako u The Quantum Enigma – všichni z nás psali písničky, pracovali jsme na nich samostatně s producentem podle toho, kdo ze členů danou píseň napsal. Pak jsme si všichni sedli a vybrali písničky – celkem jich bylo 18. Dvanáct jich tvoří album The Holographic Principle a zbylých šest se objevilo na novém EP The Solace System.

R: The Holographic Principle i The Solace System jsou koncepční alba, jak bude příběh pokračovat?
S: V našich textech se vždy jistá témata opakují a jsou si nějakým způsobem podobné na každém albu. Co nás bude inspirovat k napsání příštího alba, to zatím nedokážu říct. Necháme to osudu!

CR Solace System

R: Skvěle! V roce 2016 jste vyrazili na velmi rozsáhlé turné, které mělo zastávky i v Severní Americe. Teď jste ve Státech na společném turné s kapelou Lacuna Coil, předskokany vám dělají Insomnium a Elantris. Jak to zatím jde?
S: Turné je úžasné! Máme se skvěle. Vždycky je super jet na turné s kapelou, s níž se i kamarádíte – je pak o mnoho snazší být tak daleko od domova. Všichni si to užíváme! Zrovna nedávno, když jsme měli den volna, jsme si udělali grilovačku – někdo skončil pěkně opilý, někdo ne a někdo skončil v karaoke baru a zpíval písničky Spice Girls. Máme se skvěle.

R: To zní zábavně. Někdy může být turné celkem vyčerpávající a ty jsi ještě k tomu i maminka, což je samo o sobě velkou výzvou. Jak se s tím pereš a zvládáš spoustu času stráveného mimo domov?
S: Někdy to je v pohodě a jindy přijdou ty špatné dny. Ono je to složité i pro členy kapely, kteří děti nemají. Když ti chybí dítě, je to vždycky těžké.

R: Tomu rozumím. Říkáš, že se chceš udržet ve formě – nejíš nezdravé jídlo, nepiješ moc alkohol, nekouříš. Určitě to může přispět k tomu, aby ti na turné bylo fajn a nebyla jsi tolik nemocná.
S: Určitě ano, sem tam si dám nějaký ten donut, zrovna nedávno jsem jeden měla (smích). Mám ráda donuty, ale všeho s mírou. Hlídám si, co jím – hlavně spoustu zeleniny a ovoce, žádné maso. Piju málo alkoholu, nekouřím, cvičím. Snažím se hodně spát, nechodím na moc večírků, abych nemusela křičet. Musím dodržovat přísný režim, abych mohla žít život, jaký mám.

R: Ano, musíš udržovat ve formě svůj hlas, protože to je tvůj nástroj. Vztahy a atmosféra v kapele vypadá v poslední době ještě silnější než předtím. Jste spolu už patnáct let, máte se pořád navzájem co učit a utužují se pořád vaše pouta?
S: No ano, trávíme spolu spoustu času v malých prostorách. To vás naučí spolu žít a zároveň poskytovat jeden druhému dostatek prostoru. Nemusí to být pořád jenom zábava, společnost, povídání si. Někteří členové kapely mají silnější vazbu s jinými – někteří jsou přátelé, někteří jsou kolegové. Učíme se žít společně a respektovat svůj osobní prostor. To je vlastně celá podstata toho, jak to funguje. Na konci turné se všichni těší domů nebo jen na svoji vlastní postel. I když trávíš 24 hodin denně s lidmi, které miluješ, tak člověka někdy trochu dusí.

CR Simone & Coen

R: Nepochybuji o tom, že na turné potřebuje každý svůj vlastní osobní prostor. Sama se nabízí otázka – skládáte i na turné nebo si to striktně necháváte až po jeho konci?
S: Někteří ze členů rádi trochu pracují na počítači. Dřív jsem také psávala texty na turné. Vždycky když tě něco napadne nebo inspiruje, je důležité si to zapsat. Na mobilu mám diktafon a když si potřebuju zapsat text, použiju k tomu počítač. Do telefonu si píšu i poznámky – třeba věty nebo slova, která mi připadala hezká. Tohle je můj způsob, jak skládám na cestách.

R: Zajímavé. Když tě něco napadne, tak si to musíš rychle zapsat, abys to nezapomněla.
S: Přesně proto jsou telefony tolik praktické – mají diktafon, což ti někdy může zachránit život. Něco si nahraješ a potom si to můžeš pustit znovu. Když si myslíš, že je to blbost, tak to prostě smažeš. Je to vážně praktické.

R: Naprosto s tebou souhlasím. Už v minulosti jsi několikrát zmínila, že Epica je jediná skupina, ve které jsi kdy byla. Jsi velmi rozmanitá zpěvačka, uvažovala jsi někdy o sólovém projektu?
S: Jo, tohle mě napadá už delší dobu, ale zkrátka a jednoduše nemám čas. Všechen můj čas spolkne Epica, svůj volný čas trávím doma s rodinou. Je opravdu těžké do toho cokoliv jiného nacpat. Mohla bych být workoholik a pořád jenom pracovat, ale tak to prostě nechci, mám jiné priority. Až jednou Epica přestane tolik koncertovat, možná budu mít trošku víc volného času a podaří se mi to uskutečnit. Až nastane ten správný čas, tak to přijde samo. Nechci žít pod velkým tlakem se spoustou termínů, to je vždycky kontraproduktivní.

R: To chápu, není třeba žít ve stresu. Bylo by zajímavé sledovat, jakým směrem by ses vydala.
S: Mám ráda hodně různých hudebních žánrů, takže to teď nedokážu říct. Nějaký metal, nějaká ta klasika. Bylo by úžasné nazpívat písničku k filmu. To je na mém seznamu přání (smích).

R: Až přijde ten správný čas, bude to určitě úžasný poslech a podívaná. Když už se tady bavíme o čase – pořád vedeš svůj vlastní blog, je to tak?
S: Ano, kdykoliv mám čas, což moc často není! (smích) Ale stále se tomu věnuji.

R: Super! Americké turné zakončíte v New Yorku. Zmínila jsi, že věci v zákulisí koncertů probíhaly přímo skvěle. Co fanoušci v průběhu koncertů, jak reagovali?
S: Vážně úžasně! Před každým koncertem jsme měli VIP setkání zhruba s 50 lidmi. Všichni byli velmi příjemně překvapeni, že jsme se do Ameriky vrátili tak brzy. Je vždycky krásné od fanoušků slyšet, jak milují vaši hudbu nebo že jim vaše hudba hodně pomohla. V tu chvíli zapomeneš, že jsi na turné a jsi v jednom kole. Je super povídat si s fanoušky a poslechnout si, co říkají o vaší hudbě a o tom, co pro ně znamená. Dobře se to poslouchá a je to skutečně motivující.

CR Epica

R: To vám určitě také pomáhá, když jste unavení nebo vám chybí domov.
S: Ano, nebo když v publiku vidíš šťastné tváře, to je také moc hezké.

R: Jistě, všichni pořád mluví o emocích fanoušků. Pojďme otočit list a mluvit o tobě – jaké jsou tvé emoce na pódiu?
S: Smíšené. Záleží na mnoha různých věcech. Pokud je po technické stránce všechno v pořádku, pak si s tím nemusím dělat starosti a můžu si užít koncert. Pro mě je důležitá velikost jeviště a vzdálenost od publika. Pokud je pódium moc vysoké, pak to vypadá, jako by fanoušci plavali v bazénu, a je trochu složité se s nimi spojit. Pokud je v klubu velká zima – jako třeba v Los Angeles, snažila jsem se tam hodně uvolnit spodní čelist, abych se nekousla do jazyka, úplně jsem mrzla. Pak si ten koncert nemůžete tolik užít. Dobrá teplota a publikum v ideální vzdálenosti je pro mě vždycky nejdůležitější.

R: Máš pravdu, velká zima určitě zpěvákům škodí. Říkala jsi, že jsi fanouškem filmů a zejména hororů. Viděla jsi v poslední době nějaký dobrý horor?
S: Ano, s klukama z kapely jsme šli do kina na To, byl to úžasný film. Moc se mi líbil Prometheus (2012) a zrovna nedávno jsem si koupila Vetřelec: Covenant (2017). Mám ráda žánr sci-fi/horor. Hodně se mi líbilo Inferno (2016) s Tomem Hanksem. Ze seriálů mám nejradši Batesův motel a Fargo.

zdroj rozhovoru a fotek: http://crypticrock.com/interview-simone-simons-talks-life-epica/