Pět otázek pro Marka a Simone z EPICY: nové album a další

Epica neustále drancuje Evropu nebo Ameriku svými vystoupeními. Odchytili jsme Simone a Marka letos na festivalu 70 000 Tons of Metal. Oba mluvili o pokroku, na který se můžeme těšit, jakmile vyjde jejich již sedmé studiové album, ale také o tom, jak lze skloubit nahrávání nového alba s koncertní šňůrou. Dále nám prozradili, co mají v nejbližší době v plánu a také o nebezpečí, které se skrývá v medvídcích koala.

Co se týká 70000 Tons Of Metal, je tu nepřeberné množství kapel. Jaké kapely byste chtěli být součástí kromě EPICY?
Simone: Sledovala jsem Moonspell a Lacuna Coil, jsou to přátelé a zároveň i kapely, které miluji od doby, co jsem začala poslouchat metal ? to už bude nyní zhruba 16 let? Jsou to báječní lidé a skvělí hudebníci.
Mark: Co se mě týče, byli by to Iced Earth. Když jsem byl mladý, poslouchal jsem je ? rychlé riffy Jona Schaffera.

Je nějaký nový pokrok na nadcházejícím albu, o němž můžete mluvit?
Simone: Sedmé studiové album se právě nahrává, zatím jsou hotové bicí, basy a kytary. Smyčcové nástroje a sbory přijdou na řadu v dubnu, hned poté, co se vrátíme z asijské a australské tour.

Co mohou fanoušci očekávat od nového materiálu?
Mark: Pokračuje v lince The Quantum Enigma. Hodně jsme s tím albem experimentovali, takže to byl veliký posun v naší kariéře. Takže album bude mít hodně podobnou linku, ale vždycky se snažíme věci vylepšit a udělat lépe než dříve. Doufejme, že uspějeme i protentokrát ? rozhodnutí necháme na fanoušcích.
Simone: Větší sbor, větší orchestr ? máme nyní i sekci žesťových nástrojů. Pokračujeme v americkém stylu ? čím větší, tím lepší! (smích) Album bude rozhodně starším bratrem The Quantum Enigma.

Je strašně moc skvělých nizozemských kapel. Co v Nizozemí způsobuje to, že tam prorazí tolik talentů?
Mark: V některých zemích lidé chtějí metal, v jiných zase ne. V Nizozemsku je strašně moc metalových kapel. Nevím jak je tomu nyní, ale dříve bývala veliká podpora ze strany vlády. Když chtěla kapela poprvé vyrazit na turné do Spojených Států, tak dostali dotace ? pro spoustu kapel to byla úžasná příležitost jak prorazit. Bez podpory státu by to nebylo možné, jelikož to je velká částka, kterou je nezbytné investovat.
Simone: To už dnes ale neplatí. Stejně jako malé kluby ? spousta jich byla zavřená, jelikož už nejsou dotovány státem nebo krajem. Hráli jsme v těch malých klubech předtím, než byly strženy.
Mark: Takže jsme byli jedni z posledních šťastlivců.

Co dalšího vás a zbytek kapely čeká v roce 2016?
Simone: Spolu se sedmým albem mě čeká nahrávání vokálů. Taktéž nás čeká cesta do Asie, Austrálie a poprvé budeme hrát na Novém Zélandu ? moc se na to těším. Doteď jsme byli ve strašné spoustě zemí ? nevím přesně seznam ? tuším, že jich je okolo 56? Teď k těm zemím přibude Nový Zéland. Mám ráda Austrálii a moc se mi líbí taktéž Asie. Je odlišná od Evropy, uchvátila mě její kultura a jídlo. V Austrálii jsem spatřila klokany a koaly ? cestovali jsme.
Mark: Co ale spousta lidí neví, je to, že když obejmete v Austrálii koalu, tak není tak milá a přítulná, jak vypadá. Je těžká, takže to je spíš jako když držíte kámen. Navíc má celkem mohutné drápy. (smích) Všichni jsme čekali, že obejmeme plyšové heboučké zvířátko.

mark simone

zdroj textu a fotky: http://loudwire.com/5-questions-epica-mark-jansen-simone-simons/