Interview se Simone, Benátská noc

 Holandská formace Epica je už zavedeným pojmem na poli symfonického metalu s klasicky školenou zpěvačkou u mikrofonu. S tváří a hlasem Epiky Simone Simmons si povídáme nejen o aktuální nahrávce, která vznikla z koncertní spolupráce se symfonickým orchestrem v maďarském městě Miskolc.

Nedávno vám vyšlo album Classical Conspiracy, kde hrajete naživo se symfonickým orchestrem. Můžeš nám přiblížit, jak došlo k této spolupráci?

Simone: Na tenhle živák jsme neskutečně pyšní! V červnu minulého roku jsme vystupovali na hudebním festivalu vážné hudby v Maďarsku společně se symfonickým orchestrem a sborem. Hráli jsme jak naše vlastní skladby, tak i převzaté kusy z klasické hudby. Nezapomněli jsme ani na některé super filmové melodie, ani na náš soundtrack The Score.

Kdo přišel s nápadem zahrát si se symfoňákem?

Simone: Kontaktoval nás promotér onoho festivalu, který po nás chtěl, abychom to zkusili. Rok předtím angažoval Therion, což se setkalo s úspěchem. Během turné se Sonata Arctica jsme se potkali v roce 2007 v Budapešti, kde nám ukázal materiál, co byl natočen s Therion, a to nás ohromilo. Proto jsme to zkusili taky. Vždycky jsme chtěli udělat takovou megashow, protože sbory a orchestr k Epice prostě patří. Nám se tak splnil sen.

Na Classical Conspiracy jsou skladby od Verdiho, Händela, Vivaldiho, Prokofjeva, Pergolesiho… Bylo těžké převést tyto těžké opusy do rockové podoby?

Simone: Některé skladby jsem měla zmáknuté, protože jsem se na nich kdysi procvičovala v hodinách zpěvu. Byla to ale nová zkušenost, hrát s orchestrem. Miluju hlavně to, když se nástroje a můj hlas smísí s kapelou, čímž se vytvoří úplně nový zvuk. Až mi to nahání husí kůži! Ale kapela stála před těžkým úkolem, odehrát všechny ty skladby. Nacvičit a přepsat zmiňované songy byla neskutečná dřina a chlapci na sebe můžou být patřičně hrdí!

Vybrali jste si Adagio z Dvořákovy Novosvětské symfonie. Antonín Dvořík je v podstatě náš nejznámější skladatel.

Simone: S tím přišel Coen. Když jsem byla malá, zkoušela jsem hrát Dvořákovy skladby na flétnu. Můj táta Dvořáka milujea tak se u nás doma často hraje.

Máš v oblibě i jiné české skladatele?

Simone: Bedřich Smetana je taky skvělý. Každý zná přece Vltavu, která je vinou televize sice zkomercializovaná, ale rozhodně je to velké dílo!

Na druhou stranu jste se na Classical Conspiracy nevyhnuli ani obecně známým melodiím z filmové hudby (piráti z karibiku, Star Wars). Nemáte v úmyslu natočit něco podobného jako The Score?

Simone: To by bylo opravdu super, kdyby se to někdy v budoucnu povedlo. Miluju filmovou hudbu a něčemu takovému bych se rozhodně nebránila. Tak doufám, že to někdy přijde!

V jaké fázi je nahrávání nového alba Design Your Universe? Máte už promyšlenou koncepci?

Simone: Nahrávání je skoro u konce. Opět spolupracujeme se Sashou Paethem (produkoval skupiny Heavens Gate, Angra, Rhapsody, Kamelot ? pozn. Red.). Mixování začne co nevidět a koncept bude podobný jako u Divine Conspiracy. Album bude mít hodně témat, bude to takový odraz toho, co nás v životě nejvíc inspirovalo. Mark a já se staráme o texty, oba máme odlišné vnímání.

Bude to tedy opět agresivní album?

Simone: Bude to podobné jako předtím s tím rozdílem, že máme teď nového člena, který nám dodává nový impulsa má jiný styl hry. Rozhodně je to posila, na kterou jsme čekali, a určitě se to na novince nějak projeví.

Oproti Nightwish nebo Within Temptation považuju Epicu za skupinu, která se nejméně zaprodala mainstreamu…

Simone: Upřímě řečeno, Epica se ani nemůže zpronevěřit svému zvuku, nemůže se víc komercializovat. Naši fanoušci by to jednoduše nezkousli. Vkládáme nové prvky, ale nijak drasticky, aby to neohrozilo typický styl Epiky. Miluju dokonalost v naší hudbě a asi bych se nudila, kdybych hrála ?pop metal?. Potřebuju se na pódiu pořádně odvázat.(smích)

Co se vlastně stalo v lednu 2009, kdy se spekulovalo o tom, že možná ukončíš svoji kariéru?

Simone: Z turné jsem byla hodně zesláblá, nemocná a brala jsem moc léků. Dostala jsem bakteriální infekci MRSA, na níž neplatí žádné léky. Dalo se to vyléčit jedině tak, že budu v klidu a můj imunní systém se vzpamatuje. Proto jsem nefungovala tak, jak bych měla. Teď je mi mnohem líp! Měla jsem spoustu času na léčbu a snažím se žít zdravěji. Bohužel je to při mém povolání hodně náročné. Málo spím, špatně se stravuju a jsem neustále ve stresu.

Copyright Rock&PoP