Chtěli jsme oživit zvuk!

Nizozemská symfonic metalová skupina Epica se právě chystá vydat své šesté album The Quantum Enigma a stejně jako všechny ostatní nahrávky je to ten typ alba, které ve svém nitru skrývá velké otázky. Chatovali jsme se Simone a Markem, abychom  o albu zjistili vše…

Vydání nového alba The Quantum Enigma je na spadnutí. Jak se cítíš? Jsi nervózní?
Mark: Byl jsem nervózní, než se ke mě dostaly první reakce lidí na album. Byly dobré a já z toho nahrávání mám skvělý pocit.

Máte album hotové již delší dobu?
Simone: Ano, dokončili jsme jeho nahrávání před nějakým časem, abychom měli chvíli na to to probrat a ujistit se, že budeme spokojeni s výsledkem.

Tentokrát se nahrávalo u vás doma v Holandsku. Je to něco, co jste si prosadili?
Mark: Tohle bylo poprvé, co se nahrávalo v Holandsku. Vždycky předtím jsme kvůli tomu jeli do Německa, a tak jsme si protentokrát řekli „Proč vlastně nenahráváme doma?“.

Proč jste učinili změnu?
Mark: Chtěli jsme začít nanovo, nové nápady, nicméně jsme nechtěli ztratit rytmus, který doposud máme. Šli jsme do nového studia, dostali nového producenta, také máme nového basáka, chtěli jsme oživit náš zvuk. Kráčíme kupředu, jsme pořád Epica, ale hledající novou rovnováhu.

Pracovali jste s producentem Joostem van den Broekem – čím on přispěl k vašemu pokroku?
Mark: Byl úžasným motivátorem. Má spoustu energie, pracoval s námi doslova dnem i noci po celou dobu tvorby alba. Má skvělý sluch a opravdu pomohl s přípravami pro uskutečnění nahrávání. Hrál významnou roli při tvorbě tohoto alba.

Co se významu týče – kterého typu je toto album?
Mark: Album a jeho texty vznikly z pozorování, je ovlivněné vším, co je kolem nás. Vše co vidíš je iluzí, realita je zvláštní pojem. Takže myslím, že můžeme říct, že album se zabývá otázkou toho, co je realita.

Takže je to opravdu koncepční album?
Simone: Určitě, všechno zapadá do sebe – ve filozofickém i významovém smyslu.

Co jste si naplánovali pro zbytek roku?
Simone: Máme v plánu hrát na několika skvělých festivalech, no a po nich nás čeká tour po světě. Jsme zaměstnaní na několik měsíců dopředu.

Originál rozhovoru v angličtině najdete zde.

© překlad: Bloody.Razoria