Epica vydává své sedmé album The Holographic Principle u Nuclear Blast již 30. září. Je to zatím nejambicióznější nahrávka této šestičlenné symphonic metalové kapely. Téměř všech 12 písní se zakládá na faktu, že všechno ve vesmíru by mohlo být počítačem generovaný hologram. „Je to skutečná teorie,“ říká zakládající člen a kytarista Mark Jansen. „Vědci přišli s hypotézou, že bychom mohli vlastně žít ve video hologramu…“
Mark a zpěvačka Simone Simons nás provedou tímto tématem k zamyšlení píseň po písni.

Eidola
Simone: Název pochází ze starořečtiny, kde mělo význam „fantom“ nebo „výjev“. Z tohoto slova pochází celosvětově známý výraz „idol“.
Mark: Myšlenka je taková, že po smrti je to všechno, co zůstane z těla. Když jsem složil hudbu pro Eidolu, cítil jsem, že tam něco chybí. Náš klávesák Coen tu skladbu však předělal, přidal tam spoustu částí a udělal z ní ohromnou píseň. Dodal tam orchestr, což skladbě dodává filmový nádech, a máme tam taky spoustu metalových riffů. Je to jako divoká jízda na horské dráze.

Edge of the Blade
Simone: Hudbu pro tuto skladbu napsal náš kytarista Isaac Delahaye, text je mým dílem. Zpívám tam o sebepřijetí a o tom, že se v životě moc soustředíme na nedůležité věci. Musíš pečovat o svoji duši, ne se pořád snažit být perfektní, protože kdo vlastně definuje dokonalost? Strašně moc lidí je v dnešní době posedlých svým vzhledem, nicméně když má někdo dobré srdce, tak je krásný sám o sobě. Edge of the Blade je jiný způsob, jak říct „být na špičce ledovce“. Je velmi nebezpečné se příliš zaobírat nedůležitými hloupostmi.

A Phantasmic Parade
Simone: Jsem tak trošku blázen do filmů. Náš koncept inspirovaly dva filmy: Matrix a Počátek. Tato písnička je vlastně o Matrixu a o myšlence, jak zmanipulovat sny a vytvořit nové reality.
Mark: Hudbu složil náš bubeník Ariën van Weesenbeek. Není to kytarista, takže skládá z trošku jiné perspektivy, což přináší něco jiného. I když mnohdy přijde s kytarovými party, které je skutečně nemožné zahrát!

Universal Death Squad
Mark: Text je o robotech, kteří se rozhodli, že chtějí zabíjet, takže umělá inteligence naprogramovaná k boji ve válce bez nutnosti stisku jakéhokoliv tlačítka. Existuje spoustu sci-fi filmů o robotech, kteří samostatně myslí, ale v současnosti se to už začíná také dít. Když můžete do robotů vložit city a vytvořit tak cítící umělou inteligenci, tak jaký je rozdíl mezi člověkem a robotem? A co když jsme všichni roboti, jenom o tom nevíme? Všechno je možné!

Divide and Conquer
Mark: Tato písnička úplně tak nespadá do celého konceptu alba, ale po hudební stránce je to jedna z nejsilnějších písniček, takže by bylo moc těžké ji vyškrtnout. Pojednává o tom, co se doopravdy děje na Blízkém východě. Média nám poskytnou jenom jednu část příběhu, ale když se tím probereme do hloubky, tak nalézáme vrstvy informací o nerostném bohatství jako je ropa, které ovlivňují celou oblast. Média pouze přináší informace o tom, jak nový politický režim přinesl demokracii, ale třeba bylo obyvatelům lépe předtím. Západ jim ve skutečnosti přináší hlavně destrukci. Nutí lidi bojovat proti sobě, a když vše ovládne západ, tak dovnitř vtrhnou velké společnosti a vydělají strašnou hromadu peněz.

Beyond the Matrix
Mark: I přes ten název to nesouvisí s tím filmem! Je to o schopnosti vidět, že jste v matrixu, že jste vlastně v kleci. Je složité vidět mimo své současné prostředí, když jste vlastně chycení v pasti. Musíte si sami sebe představit venku z matriku, abyste tomu porozuměli. Hudebně má ta písnička v podstatě jednoduchou stavbu a chytlavý refrén, ale střed písně je naprosto divoký. A to se mi na tom líbí.
Simone: Myslím, že to bude jedna z písniček, kterou budou fanoušci zpívat na koncertech s námi.

Once Upon a Nightmare
Simone: Tohle není typická balada, je melancholická a má spíše vokální témata prostupující celou skladbu, než jen typický refrén. Jsem velkým fanouškem klasických pohádek a text této písně byl inspirován temnou německou pohádkou o králi Alderovi nebo také Erlkingovi, který krade dětem duše. Rodiče často neberou své děti vážně, zejména co se týče bubáků ve skříni. To je takový temný zvrat k pohádkám. Symbolicky to znamená uvíznout v životě bez šťastného konce a je to o tom, jak nám hned po narození seberou naši nevinnost.

The Cosmic Algorithm
Mark: Na tento text jsem nejvíc pyšný. Je o muži stojícím za hologramem. Stroje pracují v číslech a kódech a podobné algoritmy můžete najít i v přírodě. Takže doslova celý vesmír, tak jak ho známe, je vystavěn na matematických výpočtech. Jakmile pak vidíte algoritmy za vším, začnete se ptát: proč jsme tady? Co to všechno znamená? Tyto otázky se také objevují v textu. Lidé vždycky hledali smysl života, ale odpovědi jsou pořád stejné: láska, rodina, přátelé a pomoc druhým.

Ascension ? Dream State Armageddon
Mark: Text se zabývá tím, že se vzbudíte a uvědomíte si, že všechno je hologram, ale hrozí nebezpečí, že pokud opravdu najdete klíč k odhalení záhady vesmíru, tak se všechno zhroutí. Zpráva je taková, že bychom neměli vědět úplně všechno. Je to jako počítačová hra – jakmile víte, jak se dostat na konec, tak je po všem a už nemá smysl ji dál hrát, protože už víte, jak ji vyhrát.

Dancing in a Hurricane
Simone: Tahle písnička taky nezapadá do konceptu alba. Název pochází z věty ve filmu Spectre a text inspirovala uprchlická krize v celém světě. Myšlenka je o dětech, které si snaží užívat dětství v nebezpečném prostředí. Doslova tančí v hurikánu a to mi připadá velmi smutné. Jako matka se zajímám o to, aby se všechny děti na světě měly dobře. U nás děti mají dost jídla a střechu nad hlavou. Řekla bych, že to asi bereme jako samozřejmost.

Tear Down Your Walls
Mark: Tato skladba také úplně nezapadá do konceptu. Je to nejtvrdší skladba na celém albu s opravdu brutálními pasážemi a myslím, že se nám bude skvěle hrát naživo. Každý má kolem sebe zdi, ale pokud je nestrhnete, tak se nikdy nevyvinete ani se nikam neposunete.
Skladba začíná krákáním vran, které jsou také velmi důležité pro text. V šamanství jsou opatrovnicemi posvátného zákona a nic neunikne jejich zraku. Když budeme nad vránou meditovat, získáme moudrost sebepoznání bez omezení jednostranného myšlení a zákonů. Naučí nás vážit si mnoha dimenzí skutečnosti i nás samotných, věřit své intuici a osobním zásadám.

The Holographic Principle ? A Profound Understanding of Reality
Mark: Někdo nás obvinil, že jsme s tímto názvem trochu moc pompézní, ale je to skutečně jen shrnutí konceptu. Jestli je naše teorie holografického principu pravdivá, tak by to bylo strašidelné a zároveň vzrušující, protože by to změnilo celý svět. Od doby, co jsem začal pracovat na tomto albu, zpochybnil jsem svůj vlastní pohled na svět a sám jsem v to začal věřit také.

THP

překlad: Natálie
zdroj: http://teamrock.com/feature/2016-09-23/epicas-track-by-track-guide-to-the-holographic-principle