Simone a Isaac pro SoundShock.com

Jaký máte pocit z brzy vycházejícího alba Requiem for the Indifferent?
Simone: Je to naše páté album a jako každá naše deska má svá překvapení, která se budou fanouškům jistě líbit. Snažili jsme se odvést co nejlepší práci a s výsledkem jsme velmi spokojeni. Momentálně se věnujeme propagaci desky.

Dozvěděli jsme se, že k příležitosti vydání alba pořádáte speciální koncert. Co od něho mohou fanoušci očekávat?
Isaac: Opravdu hlasitý koncert, který bude přímo žhavý! Vstupenky už budou brzy vyprodané. Bude tam také ohňová show. Chceme investovat do celého evropského turné – snažíme se použít jiný vzhled pódia, než jaký můžete normálně vídat na metalových koncertech. Těšte se na světelnou show a také na nové pozadí, které bude vycházet ze vzhledu nové desky. Zahrajeme kompletní album a samozřejmě dojde i na přídavky. Takže ano, bude to dlouhý a ohromný koncert, protože později na turné už asi nebudeme hrát všechny skladby z alba. Moc se na něj těším!

Jak přesně měníte vzhled pódia po vydání nového alba?
Simone: Měníme hlavně výzdobu pódia, jako například plachty na pozadí a tak podobně. S naším týmem se radíme, co můžeme na koncertech dále vylepšit. S každou novou deskou, tedy nejenom s deskou, ale na každém novém turné si nejdříve uvědomíme, jaké máme možnosti a rozpočet, a pak se snažíme zařadit nějaké nové prvky, aby každý další koncert byl atraktivnější a profesionálnější.

Všimli jsme si, že tentokrát vydáváte teasery k novému albu vrstvu po vrstvě. Proč jste se rozhodli propagovat nové album tímto nezvyklým způsobem?
Isaac: Chtěli jsme přijít s něčím jiným. Když budete něco dělat pořád stejně, lidi to brzy přestane zajímat. S tímto nápadem přišel Mark. Epica tvoří velice komplexní hudbu s mnoha vrstvami. Jako fanoušek máte možnost slyšet až konečný výsledek, a třeba až při desátém poslechu desky si začnete všímat různých detailů, které jste před tím nezaznamenali. Takže tentokrát jsme nechtěli dávat fanouškům celou píseň nebo jenom její část, jako to dělá většina kapel, ale chtěli jsme to udělat trošku jinak, aby fanoušci měli možnost slyšet jednotlivé vrstvy a porozumět, jak budujeme naši muziku. Protože nahráváme teasery na YouTube, snažíme se přidat i nějaké obrazové materiály – a to nejenom artwork z nového alba, ale i různé dosud nevydané fotografie, například ze zákulisí. Každý týden přidáváme novou vrstvu a každý týden je úryvek o něco delší, takže nakonec uslyšíte celou skladbu. Řekl bych, že to je dobrý způsob, jak vyplnit dlouhé čekání na nové album. Nebo si to alespoň myslíme my.

To je pravda, lidé tak lépe porozumí komplexitě vašich písní, když mají možnost slyšet vrstvu po vrstvě.
Isaac: Zábavné a zajímavé bylo také sledovat reakce. Když jsme vydali první teaser, tak spoustu kytaristů začalo vytvářet své vlastní verze. Vzali bicí z prvního teaseru a začali k nim přidávat své riffy. Samozřejmě také hodně lidí říkalo „Vy nás strašně napínáte!“, ale to nechceme.
Simone: Ano, tímto postupem vás rozhodně nechceme napínat. (smích)
Isaac: Jo, přesně, jenom vás takhle mučíme! (smích) A tak se nám to líbí.

Myslíte si, že Requiem for the Indifferent je vaše hudebně nejambicióznější album?
Simone: Rozhodně ano. Už Design Your Universe bylo ohromné album, velice epické, bombastické a plné orchestrálních pasáží. Po vydání už se nedá nijak zdokonalit, nemůžete přijít s novou verzí, tak prostě začnete psát nové skladby. Před vydáním Requiem for the Indifferent jsme si nechali dostatek času na napsání nových písní. Snažili jsme se soustředit na předprodukci, nahráli jsme ve studiu demo, poslechli si ho a hledali jsme, co by se na něm ještě dalo vylepšit. Když byly skladby dokončeny, Miro Rodenberg se postaral o orchestrální aranžmá. Spolupracujeme s ním již dlouho a jsme s ním velmi spokojeni. Na tomto albu je také speciální, že na něm pracovala celá kapela dohromady. I ostatní členové kromě Marka přispěli při tvorbě alba nebo napsali některé písně. Myslím si, že tato spolupráce vedla k dokonalejšímu zvuku celé desky.

Co pro vás jako zpěvačku bylo na tomto albu největší výzvou?
Simone: Vyzpívat vysoké tóny! (smích) Musela jsem při nahrávání vyzpívat několik vysokých tónů, takže jsem musela snídat obrovské porce a spát hodně hodin. Na nahrávání jsem měla jenom pár pokusů, protože samozřejmě některé písně nejde zpívat dvě hodiny v kuse, na to musíte mít jistou dávku energie. Nejsem ten typ zpěvačky, která vydrží nahrávat osm hodin denně. Odzpívám čtyři až pět hodin a pak si můj hlas musí znovu odpočinout. Ale i na této desce jsem se snažila zlepšit. S každým dalším albem se snažím být pořád lepší a lepší a zkouším objevovat také nové styly zpěvu. Snažím se zazpívat cokoliv, co daná skladba potřebuje, což je samozřejmě velmi náročné. Už se nemůžu dočkat, až budu písně zpívat naživo. Zpívání a nahrávání ve studiu je sice skvělé, máte třeba deset pokusů, ale když jste na pódiu, danou skladbu tak můžete přivést k životu. Máte jen jeden pokus a před sebou pozorně poslouchající publikum, můžete sledovat jejich reakce a říkat si „Snad to zazpívám co nejlépe.“
Isaac: Myslím si, že o tomhle vlastně Epica je. Jak už jsi říkala, je důležité se pořád zdokonalovat, zlepšovat se s každou další nahrávkou. Pro nás je přirozené se nutit k pořád lepšímu výkonu. Vždycky jste tak trochu nespokojení s tím, co už máte. Myslím si, že tohle je nakonec klíčem k úspěchu.

Dozvěděli jsme se, že skladba Storm the Sorrow bude prvním singlem z nového alba. Čím je podle vás vyjímečná?
Isaac: Za prvé, když vydáváte první skladbu z alba, tak nechcete přece vydat hned všechno najednou. Nejlepší volbou je kratší píseň s trochu „komerčnějším“ zvukem, taková úvodní píseň pro lidi, kteří nás ještě neznají. Takže tohle byl asi ten důvod, tato skladba má navíc velmi pěkné akordy, je chytlavá…
Simone: Upoutá vaši pozornost hned na první poslech. Snad každá metalová kapela vybírá jako singl tu nejkratší a nejchytlavější píseň. Tato skladba se bude hrát v rádiích a během února k ní bude také natočen videoklip. Pokud vím, tak zatím jenom Guns N‘ Roses natočili videoklip k dlouhé písni. Žádná jiná kapela to snad ještě neudělala.
Isaac: Já bych byl rád v Guns N‘ Roses. (smích)
Simone: Mně se moc líbí November Rain. Je to skvělá skladba.
Isaac: Chtěl bych být Slash. (smích) Chtěl bych mít ty jeho kudrliny. Ale bohužel mám rovné vlasy.
Simone: Zapomněla jsem si kulmu, ale jestli chceš, někdy ti je natočím a udělám z tebe Slashe.
Isaac: Ne, to je v pohodě. (smích)

Co se týče textů, Requiem for the Indifferent se zabývá silnými a epickými tématy. Jak tato témata ovlivnila celkový zvuk a atmosféru alba?
Simone: Jako první vzniká hudba, texty se přidávají až mnohem později. Některá témata se samozřejmě pořád opakují na všech našich deskách. S těmito tématy většinou přichází Mark, protože rád píše o politice nebo náboženských extremistech. Ztotožňuje se také s mayskou kulturou, přečetl o ní mnoho knih. Takže už na prvním albu můžete najít tato témata, která se na dalších deskách opět vrací. Na nejnovějším albu se také dotýkáme některých aktuálních problémů, jako například finanční krize nebo Arabské jaro.*) Píšeme samozřejmě o spoustě dalších věcí, ale tohle jsou asi ta nejdůležitější témata. Chceme pomocí textů předat nějaké poselství, protože fanoušci si naše texty čtou, poslouchají je a přemýšlí o nich. Takže nejdříve vznikají písničky a potom se já s Markem dohodneme, ke kterým skladbám chceme napsat text. A když nám nějaké zbydou, tak si je většinou rozdělíme tak, abychom každý psal text k písničce, ke které chceme. Oba můžeme psát, o čem chceme, ale samozřejmě když zpívám podle Markova textu, potřebuju vědět, o čem píše, abych předala to správné poselství a správnou emoci. Takže jak už jsem řekla, texty jsou velmi důležité, ale první vzniká hudba, a až poté texty, které se hned přizpůsobují vokálním linkám.

Máme pravdu, když některá zmíněná témata nazveme jako „apokalyptická“?
Simone: To je možná už trochu přehnané, protože se do skladeb snažíme zakomponovat i naději. I když lidé si možná přečtou název alba, Requiem for the Indifferent [Rekviem pro nevšímavce, pozn. překladatelky] a řeknou si „Oukej, takže v roce 2012 skončí svět,“ a pak najednou puf! a budeme pryč.

Tak po tom vážně toužíme! (smích)
Isaac: Jojo, už se nemůžu dočkat, až budu pryč. (smích)
Simone: No, protože album vychází v roce 2012, a k němu bude turné, takže bychom ještě pár let chtěli koncertovat. (smích) Ne, mluvíme tady hlavně o nevšímavcích – o lidech, které nezajímá, co se dnes děje ve světě. Měli by se více zapojit do současného dění, protože určitě máme společnou budoucnost, pokud se semkneme a provedeme nějakou změnu. Takže si nemyslíme, že skončí svět, ale všichni si budeme muset přecvaknout nějaký vypínač v mozku a začít spolupracovat pro lepší budoucnost.
Isaac: Ta zmíněná témata jsou samozřejmě dost temná, ale pořád je tu naděje.

To už tak bývá, že i ze zkázy se nakonec zrodí něco pozitivního, všechno zlé je k něčemu dobré…
Isaac: Jo, tak to vždycky je. Dobro a zlo spolu vždy nějakým způsobem souvisí. Je to zákon akce a reakce. Něco se stane a ovlivní to něco jiného, a to bychom si měli uvědomit. Pokud praskne ta finanční bublina, tak se něco nutně musí stát. Právě teď se nacházíme uprostřed toho všeho, takže nemůžeme předvídat, jak to skončí a co z toho vyjde. Je možné, že při příštím rozhovoru se spolu budeme bavit o výsledku této krize.

Poslední otázka, jaké jsou vaše plány pro zbytek roku 2012?
Isaac: Turné.
Simone: Turné, turné, turné. Čekají nás teď dva roky koncertování po světě – Severní Amerika, Jižní Amerika… Chystáme se také uspořádat turné po Velké Británii. Nezahrnuli jsme ji do evropského turné, na které pojedeme jako první. Chceme v Británii zahrát více koncertů a možná přijedeme i do Irska. Tohle je náš plán po vydání nové desky – hrát nové skladby naživo. Proto taky skládáme muziku – abychom mohli cestovat po světě a setkávat se s fanoušky.

*) Jako Arabské jaro bývá označována vlna protestů, nepokojů, povstání a revolucí, které probíhaly či probíhají ve většině arabských států od konce roku 2010 až do současnosti.

zdroj:


překlad: ItalianManiac