Na začátku roku 2010 začal všestranný hudebník Mark Jansen (Epica) pracovat na projektu společně s klávesistou Jackem Driessenem a kytaristou Sanderem Gommansem (oba jsou bývalí členové After Forever). Jejich cílem bylo vytvořit heavy metal a technický death metal spojený s Jackovým charakteristickým symfonickým aranžmá. Všichni tři hudebníci spolu pracovali na skládání hudby, ale poté Sander zjistil, že nemůže projektu věnovat dostatek času. Mark tedy požádal kytaristu Franka Schiphorsta (Symmetry, Marcel Coenen & Friends, Christmas Metal Symphony), zda by měl zájem o spolupráci. A on měl.

Když se Mark, Jack a Frank dali dohromady, objevila se mezi nimi silná vzájemná sympatie. Skladby vznikaly jedna za druhou. Spojují se v nich technické deathmetalové riffy, podněcující k házení hlavou, s monstrózními melodickými symfonickými pasážemi, prokládanými bouřlivými bicími. To vše završují Markovy složité texty nutící k zamyšlení, které vám vmete do obličeje svým brutálním gruntem a řevem. Když se projekt vyvíjel nad očekávání dobře, všichni tři již zmínění členové se rozhodli vrhnout se do toho naplno a vytvořit novou kapelu. Sestavu doplnili Ariën van Weesenbeek (Epica, ex-God Dethroned), Isaac Delahaye (Epica, ex-God Dethroned) a Jeroen Paul Thesseling (Pestilence, Obscura). Tak se zrodil nový „stroj na metal“ – MaYaN. Jméno kapely vybral Mark, jelikož byl odjakživa fascinován mayskou civilizací.

Jelikož si jejich hudba žádala více, členové kapely začali uvažovat o čistých vokálech. Jejich úvahy vyústily ve spolupráci s hosty – Floor Jansen (Nightwish, ReVamp, ex-After Forever), Simone Simons (Epica), Henning Basse (Sons of Seasons). Metalovému publiku také představili jednu z největších italských operních talentů, Lauru Macrì.

Demo nahrávky zaslali do Nuclear Blast, první a nejlepší nahrávací společnosti, která měla zájem o vydání této hudby. V Nuclear Blast byli po poslechu demo nahrávek ohromeni a jejich nadšení vedlo k ujednání nahrávací smlouvy. Další velký krok k úspěchu.

MaYaN si k nahrávání svého debutového alba Quarterpast najali Gate Studios s proslulým producentem Saschou Paethem. Album vyšlo 20. května 2011. Název alba vybrala kapela na základě soutěže, do níž měli fanoušci posílat své návrhy. Vítězný návrh vymyslel Robert Hanly.

Po úspěšném nahrání alba basistovi Jeroenovi nedovolil jeho velmi nabitý rozvrh zúčastnit se plánovaných živých koncertů. Byl proto nahrazen Robem van der Loo (Epica, ex-Sun Caged, ex-Delain).

V současnosti je MaYaN ve své nejlepší formě. Kapela prezentovala svoje první album Quarterpast 19. května 2011 ve známém amsterdamském klubu Paradiso. Objevilo se také několik zmínek o dalším albu, které mělo vyjít již koncem roku 2012. Skupina podepsala smlouvu celkem na čtyři alba.

Během července kapela natočila svůj první videoklip k písni War on Terror, který vyšel v srpnu 2011. Videoklip a další videa z natáčení alba můžete najít pod položkou Videoklipy.

Mayan Bio

Několik měsíců po celosvětovém turné k albu Quarterpast nebylo o MaYaN příliš slyšet. Členové působící taktéž v Epice se věnovali především vydání nového alba Requiem for the Indifferent a následnému vyčerpávajícímu koncertování po celém světě. Na MaYaN se však nezapomnělo – členové kapely ve volných chvílích pilně pracovali na materiálu pro další album. V létě 2012 kapela MaYaN využila mateřské dovolené Simone Simons, zpěvačky Epicy, a nastoupila do studia Sandlane k nahrávání nové desky.

Během roku 2013 došlo k mírným změnám v obsazení skupiny. Nejdříve z projektu odstoupil kytarista Isaac Delahaye, který se chtěl soustředit na jiné věci. Na druhou stranu však kapela získala dva nové plnohodnotné členy – zpěváka Henninga Basse a italskou sopranistku Lauru Macrì. Finální náhrada za Isaaca se našla až začátkem roku 2014 a stala se jí mladá nizozemská kytaristka Merel Bechtold (Purest of Pain).

Další nahrávka s názvem Antagonise (Antagonismus) spatřila světlo světa 31. ledna 2014. Kromě všech stálých členů se na albu objevují také mnozí hosté – Floor Jansen (Nightwish, ReVamp, ex-After Forever), kterou jsme mohli slyšet již na předchozí desce, dále mexická sopranistka Marcela Bovio (Stream of Passion) a řecký houslový virtuos Dimitris Katsoulis. Koncept alba se zabývá momentální situací naší společnosti, v níž je naše svoboda stále více omezována. Špehování a sledování je pořád častější a naše soukromí se pomalu, ale jistě vytrácí. Někteří lidé tvrdí „Já nemám co skrývat, tak je mi to jedno“, ale každý z nás má nějaká tajemství, ne jenom kriminálníci a zločinci. Pod záštitou „boje proti terorismu“ se vlády velkých národů a celosvětové korporace zmocní kontroly nad obyvatelstvem a prosazují své záměry bez většího odporu. Šíří kolem sebe strach, aby měli více moci, vydělali víc peněz a zachovali si nadvládu. Není snadné najít v televizi dobré dokumentární pořady na toto téma, jelikož si jen malá část médií zachovala nezávislý pohled na věc, ale když se budete zajímat o pravdu, nakonec ji naleznete. Skladby Faceless Spies (Anonymní špióni) a Paladins of Deceit (Rytíři falše) z konceptu National Security Extremism (Extremismus národní bezpečnosti) jsou perfektním příkladem témat, které nám jsou představeny na nové desce. Vládní propaganda a lži v mnoha zemích okolo celého světa, špehování, takzvaná „válka proti teroru“, protěžovaná iluze „svobody“, které se nám dostává jen proto, abychom byli pod kontrolou… Všechny tyto ideje jsou vyjádřeny ostrým jazykem textaře Marka Jansena a symfonicky progressivním death metalem, který je pro kapelu MaYaN tak charakteristický. Toto spojení činí z alba Antagonise jedno z nejsilnějších a nejkontroverznějších alb vůbec.

Antagonise promo

© ItalianManiac (překlad z Mayan Official, úpravy z různých zdrojů)