Připravili jsme pro vás exkluzivní interview s basistou kapely MaYaN Robem van der Loo. Poskytl nám nejen detaily k nedávno vydanému videoklipu k písni War on Terror, ale také prozradil, na čem momentálně MaYaN pracuje a zda na turné zavítají někdy i k nám!

Před pár měsíci vydala kapela MaYaN svůj první oficiální videoklip k písničce War on Terror. Proč jste si vybrali pro svoje první video právě tuto písničku?

Během prvního zkoušení jsme diskutovali o možnosti nahrání videoklipu, tak jsme požádali každého člena kapely, aby napsal své dvě nebo tři nejoblíbenější skladby od MaYaN. No a War on Terror byla na prvním místě u všech členů, takže volba byla jasná! 🙂
Tuto píseň jsme si vybrali také proto, protože je jak hudebním, tak politickým prohlášením. Hudebním, protože MaYaN není jenom vedlejší projekt Epicy, ale opravdová kapela se svojí vlastní identitou a zvukem. A politickým, protože píseň a obzvlášť video jsou protiválečné.

Mohl bys nám poskytnout nějaké detaily ohledně natáčení videa? Kde se natáčelo a jak dlouho to trvalo?

Většina lidí si myslí, že jsme kvůli natáčení jeli někam na Střední východ, ale ve skutečnosti jsme ho natočili v severním Holandsku.
Náš režisér našel jednoho farmáře, který vlastní obrovský kus neopracované země. Kopali tam bláto, takže to vypadalo úplně jako poušť.
Celé video, včetně záběrů kapely i příběhu, bylo natočeno za jeden den na jednom místě. Bylo úžasné, jak rychle to zvládli!

Rob van der Loo

S kým jste spolupracovali? Kdo video režíroval, natáčel, produkoval, atd.?

Režisérem a producentem našeho videa byl Tijo Oost. Spolupracoval jsem s ním už dříve, když jsem ještě byl v kapele Delain. Režíroval také naše video k písničce Stay Forever. Ohromila mě jeho kreativita, jelikož jsme tehdy neměli tolik peněz na natáčení videa, takže jsme museli zůstat u základních prvků. I když je video velmi jednoduché, mohli jste ho i tak vidět v některých mezinárodních hudebních pořadech a dodnes obstává i mezi klipy s vyšším rozpočtem.
Rád pracuji s lidmi, kteří dokážou udělat mnoho téměř z ničeho. To dokazuje, jak moc jsou talentovaní a kreativní. Tijo i tentokrát pracoval se stejným natáčecím týmem a jak můžete vidět, všichni se během krátké doby velice vypracovali. Jsem si jistý, že to nebylo naposledy, co jsme s nimi spolupracovali. 🙂

Kromě tebe a kapely můžeme v klipu vidět také jiné postavy (vojáky, arabskou rodinu). Jak se jmenují? Jsou to profesionální herci nebo proč jste si je vybrali?

Mám pocit, že někteří herci byli dobrovolníci a někteří jsou profesionálové. Jednoho z vojáků hraje dokonce Tijův bratr!
Když se podíváte velmi pozorně, můžete se všimnout, že ve videu hraje také Laura Macr? (hostující zpěvačka).
[Laura hraje pravděpodobně jednu ze zahalených žen, které se ve videu objevují mezi 0:41 až 0:45, pozn. překladatelky]
Herce našel Tijo, ale já je všechny neznám jménem. Poprvé jsme se s nimi potkali v den natáčení, takže tak. Ale myslím si, že všichni odvedli skvělou práci!

Rob van der Loo

Video se zabývá velmi vážným tématem. Zobrazuje násilí na nevinných civilistech a znásilňování žen, jehož se dopouštějí američtí nebo evropští vojáci na misích v Iráku nebo v jiných zemích Blízkého a Středního východu. Kdo přišel s tímto nápadem pro klip?

No, hlavním ?poselstvím? tohoto videa je, že válka je špinavou hrou? To říkával dokonce i slavný generál MacArthur. Chtěli jsme natočit video, které lze vyložit několika různými způsoby, abychom vyvolali živou diskuzi. Způsob, jakým si video vyložíte, vypovídá o tom, jak moc jste tolerantní nebo naopak omezení, co se týče celého tématu.
Když jsme vybrali skladbu pro klip, začal jsem si pohrávat s tímto tématem. Poté, co jsem sepsal svoje nápady na papír, prodiskutovali jsme je společně s Tijem a Markem, což pro nás bylo velmi inspirativní. Potom Tijo sepsal seznam, dokončil příběh a začal pracovat na scénáři.

Co si ty osobně myslíš o tomto tématu?

Za prvé si myslím, že je velice omezené tvrdit, že jsou podle nás všichni vojáci vrahové a násilníci. Ale nemůžete říci, že se takové věci ve skutečnosti nedějí. Prostě existuje několik ?zkažených jablek?, které dělají bordel a ostatním kazí reputaci. A všichni, kdo tohle popírají, by se měli probudit?
Ve videu je obětí hned několik:
1) Nevinní civilisté, kterým vojáci vyhrožují puškami.
2) Znásilněná dívka.
3) Chlápek, kterého zastřelí.
4) Voják, který zpanikaří a zmáčkne spoušť.
V tomhle případě tu jsou samí poražení, žádní vítězové? To je můj pohled na celou tuhle situaci.

Rob van der Loo

Texty k písním od MaYaN se zabývají podobnými kontroverzními tématy, jako je např. válka, násilí, korupce, náboženství, atd. Myslíš si, že by se lidé o tyto věci měli více zajímat?

Ano, určitě. I když si to představuju jako házení oříšků na gorilu, je to to nejmenší, co můžeme udělat. Je to lepší, než strkat hlavy do písku a předstírat, že je ve světě všechno v pořádku? Vždycky se snažím být optimista a doufat, ale musíš být také realista a mluvit o tom.

A teď přejděme k něčemu méně vážnému. Jak probíhalo natáčení videa? Máš nějaké detaily nebo zábavné historky ze ?zákulisí?? 🙂

No, ta farma, kde jsme natáčeli, byla vážně uprostřed ničeho. Mám tím na mysli, že jsme nedostali adresu, ale souřadnice!
Jelikož Frank žije asi 45 minut cesty odtud a my jsme museli být na place v 6:30 ráno, řekli jsme si, že bude lepší přijet k němu domů už večer předtím.
Skvěle jsme se bavili, poslouchali muziku a popíjeli alkohol, dokud jsme si neuvědomili, že na spánek máme už jenom 2 hodiny? Typický!
Další detail. Když si pustíte video, máte pocit, že jsme v rozpálené poušti, ale ve skutečnosti toho dne byla velká zima a foukal pořádný vítr! Po každém záběru jsme si museli obléct bundy a uvařit si kafe, aby nám bylo tepleji. I když nám ta zima hodně ztěžovala zpívání na playback, drželi jsme se stanoveného rozvrhu a záběry kapely jsme měli hotové kolem poledne.

R

Máte v plánu natočit nějaké další videoklipy k albu Quarterpast? Která skladba to bude a proč? [Nebo je to snad tajemství? :)] Nebo další videoklip natočíte až k dalšímu albu?

Ne, zatím žádný nový klip v plánu nemáme. Momentálně se soustředíme na naše jihoamerické turné v listopadu a už také pracujeme na materiálu pro druhé album. Ještě uvidíme! 🙂

A poslední otázka ? máte v plánu přijet s MaYaN také do České republiky? Jsem si jistá, že by vás spoustu českých fanoušků rádo vidělo na koncertě?

Vážně v to doufáme! Jsem si jistý, že už to někdo zařizuje, ale asi musíme ještě vydržet. 🙂

To bude pro dnešek všechno. Moc ti děkujeme za tvůj čas a doufáme, že se brzy uvidíme na koncertu MaYaN! 🙂

[P.S. Mimo rozhovor se Rob také zmínil, že se mu velice líbí v Praze, s přítelkyní ji navštěvuje alespoň třikrát ročně a někdy by se do Prahy dokonce rád přestěhoval! 🙂 ? pozn. překladatelky]

? interview, překlad: ItalianManiac