V lednu tohoto roku vyzpovídala reportérka Femme Metal Webzine Franka Schiphorsta z kapely MaYaN. I když je interview celkem staré, po přečtení mě zaujalo, tak jsem se ho rozhodl přeložit i pro české, anglicky nepříliš hovořící fanoušky. V rozhovoru se například dozvíte, jak to bylo s natáčením a psaním skladeb a co MaYaN plánuje do budoucna. Příjemné počtení 🙂

Frank SchiphorstFranku, je mi velkým potěšením a ctí s tebou dnes dělat tento rozhovor! Gratuluji k vydání Antagonise. Pokud jde o celkový zvuk a estetický přístup, Antagonise je celkově mnohem temnější než vaše debutové album Quarterpast. Co nám můžeš říct o tom, jakým způsobem se pro toto album psaly skladby?

Ahoj Lauro, děkuji, potěšení je na mé straně! Psaní skladeb bylo v podstatě stejné? Jack, Mark a já jsme si spolu sedli a nahrávali jsme to, co jsme zrovna hráli, inspirovali jsme se našimi nápady vzájemně. Skladba se tak vytváří sama. 🙂 Tentokrát jsme se více zaměřili na plynutí skladeb a snažili jsme se je udělat trochu metalovější. Také jsme během předchozích let lépe poznali navzájem svůj styl, a protože teď máme v kapele jako stálé členy Lauru a Henninga a víme, co nám do kapely přinesli, pro mě osobně se skládání ještě zjednodušilo. Na albu můžete poprvé slyšet Roba, který dokonce napsal kytary a bicí pro úvodní skladbu Bloodline Forfeit, která se stala opravdovou peckou. Vždycky jsme otevřeni nápadům každého z kapely, takže je super, že napsal něco, co do alba skvěle sedí.

Můžeš nám říct nějaké další detaily o procesu produkce alba?

Dema jsme znovu nahráli v našich domácích studiích. Když jsme dokončili instrumentální část alba, každý z vokalistů si k demáčům napsal vokální linky. Já jsem mezitím udělal k demáčům návody pro bubny, podle kterých Ariën nahrál bicí v Sandlane Recording Facilities. Pak jsem ze studia dostal nahrávky bicích, vzal jsem si je do svého domácího studia, nahrál kytarové party a hotové skladby jsem poslal Robovi a Jackovi, kteří nahráli svoje party také u sebe doma. Dvě skladby byly zaslány Dimitrisovi, který nahrál své houslové party ve studiu v Athénách. Mixy jsme poslali Markovi a Henningovi, kteří nazpívali své party doma, a také Marcele, Lauře a Floor, které nahrály vokály ve studiu. A potom Joost van den Broek všechno namixoval a Darius van Helfteren se postaral o mastering. Všechno fungovalo skvěle, velmi efektivně a bez problémů.

Co vás ovlivnilo a jaká témata vás inspirovala k napsání Antagonise?

Co se týká instrumentálních částí ? jen jsme hráli a přišlo to samo. Texty k jednotlivým skladbám jsme znovu psali o korupci, zneužívání pravomocí vlád atd., stejně jako na Quarterpast. Teď to však byly spíše současné problémy, jako například špehování NSA, odhalení od Edwarda Snowdena a další věci, o kterých jste slyšeli ve zprávách a na internetu během loňského roku.

S jakými reakcemi na Antagonise ses už setkal?

Z reakcí vyplývá, že naše skladby jsou ucelenější, je to pořádně rázný metal. I jejich zvuk je vyspělejší, našli jsme svůj vlastní rozpoznatelný ?zvuk MaYaN?. Dostali jsme hodně skvělých recenzí, to je hodně lichotivé. Také jsme ve dvou recenzích četli, že toto album zní více jako Epica? Dobře, můžeme očekávat, že budou lidé srovnávat MaYaN s Epicou kvůli Markovi, ale stejně píšeme skladby úplně jinak. Jack skládá klávesy, já píšu většinu kytarových částí, takže to musí být asi Markovým gruntováním a Ariënovou hrou na bicí 😉Kapela MaYaN

Bloodline Forfeit představuje nejen skladbu tvrdou, rychlou, s gruntováním, s velkými kytarovými riffy a rychlými bubny, ale zahrnuje také čisté vokály s mužskými a ženskými částmi pro vyvážení skladby jako celku. Jak bys popsal tuto skladbu svými vlastními slovy?

Symfonický trash metal! 😉 Rob nám poslal tohle demo s kytarami a naprogramovanými bubny, a my jsme byli velice překvapení ? ?wow, tohle je mazec!?. Mělo to skvělé trashové riffy a vlastně velmi jednoduchý a otevřený refrén, který se vám okamžitě dostane do hlavy. Takže Jack pak napsal klávesové party a Henning s Markem vokály, já jsem napsal sólo na konci. V této skladbě můžete také slyšet Marcelu.

Jaký pohled můžeš dát našim čtenářům na design desky a jak moc je důležité prezentovat svůj materiál tak, jak byste si přáli, aby byl představen veřejnosti?

Pro nás je důležité, aby do sebe všechno perfektně zapadalo, a samozřejmě chceme, aby obal desky vyjadřoval to, o čem přesně album je. Takže jsme znovu poslali texty Stefanu Heilemannovi a on přišel se skvělým uměleckým kouskem, který to všechno vyjadřuje. V jeho slovech je to velký Dictator machine (Diktátorský stroj), jež ničí všechno v cestě a stojí proti civilistům, které můžete vidět bojovat a házet na stroj Molotovovy koktejly. A potom je tu spousta detailů, jako například žezlo, které stroj drží a tlačí směrem dolů na dobře známé váhy spravedlnosti. Takže je to v podstatě přímý způsob jak ukázat, co se v dnešní době děje.

MaYaN společně založili Mark Jansen (grunter/screamer) a Jack Driessen (klávesista) v roce 2010. Jak tě Mark s Jackem oslovili, aby ses přidal do death-metalového experimentálního projektu, který by kombinoval prvky death metalu a symfonického metalu?

Marka jsem poznal, když on a Simone hostovali jako zpěváci na Christmas Metal Symphony v roce 2009. Byl jsem v té kapele taky a hráli jsme dohromady s 30členným orchestrem všechny různé druhy metalové klasiky s původními zpěváky. Jako hudební režisér tam působil Joost van den Broek, takže bylo super s ním znovu pracovat na Antagonise. Každopádně, když se Mark a Simone dostavili na pódium, tak to mezi námi jaksi zajiskřilo a ihned jsme si sedli. Zanedlouho poté jsem s ním mluvil znovu na MySpace a on se mě zeptal, jestli bych se nechtěl přidat k němu a k Jackovi a napsat s nimi album. A pak mezi námi třemi začala opravdová chemie, pod rukama nám začaly skoro samy vznikat skladby, které jsme prostě chtěli hrát i naživo, takže jsme měli v plánu utvořit celou kapelu a jít si za tím. Takhle nějak začal MaYaN a dostal nás tam, kde jsme teď.

Které jsou tvoje nejoblíbenější skladby z Antagonise a na které se těšíš, až si je jednou zahraješ naživo?

Tohle je vždycky těžká otázka. Každá skladba má něco speciálního? Mám velmi rád Paladins, Faceless Spies, Devil in Disguise, Burn Your Witches. A ze skladby Insano mám pokaždé husí kůži (Laura je úžasná). Naživo se těším na Bloodline a na všechny výše zmíněné písně. Prostě skladby, při kterých se dobře hází hlavou. Tedy vlastně kromě Insano, nejsem zas tak na akustiku. Při nahrávání v této skladbě hostoval Isaac, protože doma nemám akustickou kytaru.

Do sestavy jste přibrali Merel Bechtold, sólovou kytaristku a zakladatelku kapely Purest of Pain, která nahradila bývalého kytaristu Isaaca Delahaye na release koncertech v Holandsku. Ohromuje mě její fenomenální talent na 7strunnou kytaru a její brutální kytarová sóla. Jaký typ energie a talentu přináší na ?stůl? MaYaN?

Ona je především velká fanatička, což každému dodává energii, a když vidím její talent, nutí mě to trénovat tvrději? Skvěle ovládá i doprovodné kytary a dělá to všechno tak uvolněně, až si občas pokládám otázku, co jsem všechny ty roky dělal špatně. 😉 Kromě toho je velká profesionálka, sama si produkuje hudbu, také se dokáže dobře pohybovat v obchodní sféře, opravdu ví, jak dostat ze své kytary nebo zesilovače skvělý zvuk, což všichni kytaristi rozhodně nedokážou. Všechny skladby si zapamatuje a naučí se je pouhým poslechem, což mi ušetří dost času, protože je nemusím přepisovat do tabulatur. Když je na pódiu, je jako zvíře, což je také velmi důležité.

? překlad: Longer, korekce: ItalianManiac
Zdroj: http://www.femmemetalwebzine.net/2014/01/31/frank-schiphorst-mayan-2/