Epica Zlín 18.5.2012

Setlist:
1. Karma (intro)
2. Monopoly On Truth
3. Sensorium
4. Deter The Tyrant
5. Serenade Of Self-Destruction
6. Sancta Terra
7. Delirium
8. Blank Infinity
9. The Obsessive Devotion
10. Storm the Sorrow
11. The Phantom Agony

Přídavky: 12. Cry For The Moon 13. Unleashed, 14. Consign To Oblivion

Setlist - Zlín

Epica nás přijela opět navštívit do ČR a opět nezklamala. Fantastický zážitek doplněný dvěma kapelami Voices of Destiny Xandria se vám teď pokusím v kratším článku trochu popsat.

Po příjezdu do Zlína ke klubu Masters of Rock Café byl vidět ihned již známý dvoupatrový červený autobus Epicy. Jelikož jsem byl jeden ze šťastlivců, kteří se mohli potkat s kapelou díky VIP, přijel jsem na 18:00, nicméně po příjezdu mi bylo oznámeno, že je program o půl hodiny posunut. Potkal jsem se tedy mezitím s přáteli, které znám především z minulých koncertů a z webu (Lenča, Gazzy, Tačudek ? tarjafansite.com).

O půl 7 si nás všechny s VIP pozvali dovnitř do sálu, dostali jsme dárky (obrovský plakát k podpisu, panáka, klíčenku s VIP kartou) a konečně jsme se mohli setkat s kapelou. První přišly na řadu podpisy, kapela byla za stolky tak jako na festivalech a rozdávala autogramy. V únoru tohoto roku jsem měl možnost potkat se osobně s Robem van der Loo v Praze a tak jsme se domluvili, že mu přivezu na koncert nějaké české pivo a on mi dá něco od Epicy. Předal jsem mu to přímo při podpisování, nejen Rob, ale všichni členové kapely z toho byli trochu víc nadšení. Aby toho nebylo málo, Ariën slavil ve Zlíně narozeniny, tak jsem mu dal za náš admin team půllitr domácí slivovice. Po autogramech přišlo na řadu focení. Nejprve se každý mohl vyfotit s celou kapelou, poté s každým zvlášť. Po focení byl ještě chvilku čas prohodit pár slov s členy kapely, ale po chvíli nám oznámili, že se musí jít kapela připravovat a tak nás opustili.

Jako první se na pódiu objevila německá formace Voices of Destiny. Pro Čechy nepříliš známou kapelu sledovalo pár desítek lidí, hala byla v tu chvíli poloprázdná. První kapela ale nehrála vůbec špatně. Na zpěvačce Maike bylo na první pohled vidět, že ze sebe vydává maximum. Překvapil mě její opravdu velmi čistý hlas. Zahráli čistou půlhodinu svých skladeb a pak se rozloučili.

Druhou předkapelou byla Xandria a zvedla laťku opravdu hodně vysoko. Perfektní práce a komunikace s publikem, dobrý zvuk a skvělá show. Perfektní výkon zpěvačky vše jen podtrhl. To už se hala opravdu zaplnila a publikum se dostalo do správného varu.

(setlist obou předkapel již brzy)

Zhruba po půlhodince zvučení přišla na řadu Epica. Hala ztemněla a začalo hrát intro Karma, poté začali nastupovat postupně členové Epicy, fanoušci byli u vytržení. Jakmile se na pódiu objevila Simone, začalo pořádné peklo, ostatně jako vždycky. Po úvodní skladbě Monopoly on Truth následovalo přivítání od kapely – žádné velké řeči, ale další pořádná nálož v podobě skladby Deter the Tyrant. Epica předváděla opět prvotřídní komunikaci s publikem a občas i velmi povedený synchronizovaný headbanging.

mark_small_zlin.jpg

Na koncertě jste mohli zaslechnout některou skladbu z každého studiového alba Epicy, jako třeba skladby Sensorium, Sancta Terra, Unleashed, Consign to Oblivion, ostatně jsou to ty největší pecky. Po technické stránce se koncert také celkem vydařil, bylo zde ale pár nedostatků, kterých si musel všimnout snad každý. Nejdříve bych chtěl pochválit práci všech osvětlovačů, protože tak dobře osvětlený koncert v tak malé hale už jsem dlouho neviděl. Při hraní kapely žádné ze světel nesvítilo divákovi přímo do očí, snad jen při komunikaci kapely s publikem. Zvukaři si také nevedli špatně, zvuk byl krásně čistý a hlas Simone jen vyšperkoval. Problémem bylo umístění kláves a bicích. Přes oblak umělého dýmu, který se po pódiu přeléval většinu doby celého koncertu, totiž pořádně, ba skoro vůbec nebyli vidět ani klávesák Coen, ani bicmen Arien, kterému díky svému menšímu vzrůstu ani nestačilo, aby byl vidět, i když se za bicími postavil.

Atmosféra v hale ale byla i přes nedostatky pořád skvělá, fanoušci se těšili z každého tónu, který Epica zahrála. Mnoho lidí také fotilo a točilo, já pořídil pár fotek a raději jsem to přenechal na jiných, moc foťáků totiž kazí atmosféru. Každému musí utkvět v paměti disco pasáž The Phantom Agony, ta byla totiž perfektní.

Vzrušení bylo tak velké, že koncert uběhl opravdu rychle. Epica poděkovala za skvělé publikum a zmizela do zákulisí. Lidé ale chtěli přídavek a toho se také dočkali v podobě skladeb Cry for the Moon, Unleashed a Consign to Oblivion. Pak už byl ale opravdu konec. Konec dalšího skvělého koncertu Epicy ve Zlíně. Útěchou bylo, že nás Simone na závěr ujistila, že se sem na jistotu na další koncert vrátí. Thank you EPICA! 🙂

Robert Milička (Longer)