Setlist:
1. Originem (intro)
2. The Second Stone
3. The Essence of Silence
4. Sensorium
5. The Last Crusade
6. Unleashed
7. Martyr of the Free Word
8. Cry for the Moon
9. The Obsessive Devotion
10. Victims of Contingency
11. Design Your Universe
Přídavky:
12. Sancta Terra
13. Unchain Utopia
14. Consign to Oblivion

Epica vystupovala v České republice letos poměrně často. Po lednovém koncertu v pražské MeetFactory a po srpnovém vystoupení na hodonínském festivalu Made of Metal přijela kapela do ČR znovu, a to 30. října do Zlína v rámci společného turné s kapelou Eluveitie. Volba místa padla na halu Euronics (dříve Novesta). Konečně se tak plnohodnotného koncertu dočkali i fanoušci z druhé strany republiky, případně i ze Slovenska ? v lednu se na ně totiž nedostalo.

Jelikož se tentokrát moji fankluboví kolegové nemohli zúčastnit (Rob z časových a pracovních důvodů a Natálka z důvodů zdravotních), bude tento report psán pouze z mého pohledu. Doufám, že vás tedy čtení bude bavit, a že se náš admin team na příštím koncertu sejde v plném počtu. Natálko, hodně síly do boje s nemocí, brzy se nám uzdrav!

Zlín jakožto místo konání koncertů je pro mě většinou příliš z ruky (bydlím kousek od Prahy), kvůli koncertům se tam tedy většinou nevydávám. Epicu jsem si však tentokrát nechtěla nechat ujít, když už jsem se musela v srpnu vzdát jejich vystoupení na Made of Metal. Krátce před druhou hodinou odpolední jsme tedy s kamarádem Standou nasedli do auta a vyrazili směr Zlín. Cesta ubíhala celkem v pohodě, obávaná D1 nikde ucpaná nebyla, takže jsme po půl šesté dorazili do Zlína.

Před halou Euronics se už vinula poměrně dlouhá fronta černě oblečených fanoušků. Pro kapelu jsme přivezli opět lahev Becherovky (doufám, že z ní měl Ariën radost!). Nejdříve jsme chtěli odchytnout někoho u tourbusů a dárek jim předat, ale neměli jsme štěstí. Vrátili jsme se tedy zpět před halu, kde se mezitím začalo pouštět dovnitř. Organizace u haly však byla oproti lednové MeetFactory dost nešťastná. Jeden ze sekuriťáků se snažil o rozdělování lidí do front k jednotlivým vchodům, ale příliš se mu to nedařilo. Doufala jsem, že jako v Praze bude u vchodu pořadatelský pultík, kde se budou vydávat vstupy na guestlist a kde bych si mohla schovat dárek pro kapelu během koncertu ? ale nebylo tomu tak. Sekuriťák mě nejdříve poslal nahlásit si vstup na guestlist do nenápadné a nijak viditelně označené pokladny a poté nám oznámil, že nás s lahví Becherovky do haly rozhodně nepustí. Museli jsme tedy dárek odnést zpět do auta a pak jsme se konečně mohli zařadit do fronty ke dveřím.

Po odbavení u vchodu a návštěvě šatny jsme konečně mohli sestoupit do haly, kde se pomalu plnil jak prostor před pódiem, tak zadní část haly s barem a stánkem s merchandisem. Obhlédli jsme merch, dali si pivo s naší věrnou fanynkou Lenkou a jejími kamarády (které tímto zdravím!) a vyčkali na začátek koncertu. Když konečně pohasla světla, přesunuli jsme se blíž k pódiu, na které už přicházeli členové předkapely.

Scar Symmetry Večer otevírala švédská kapela Scar Symmetry a po pomalejším intru skladby The Iconoclast na nás hned vybalila svůj melodický death metal. Ačkoliv tato banda koncertuje již od roku 2004, zatím jsem se nedostala k poslechu jejich tvorby ? o to víc jsem na ně však byla zvědavá. U mikrofonu se střídají growler Roberth Karlsson a melodický vokalista Lars Palmqvist (který si sem tam také doprovodně zagrowluje). Melodičnost však v jejich skladbách rozhodně převažuje ? možná až tolik, že nebýt growlingu, dal by se jejich styl označit i jako hard rock. Celkově mě tato kapela příliš nezaujala, ale ani neurazila. Zahrané písně byly rytmické a poslouchatelné a jejich půlhodinové vystoupení příjemně rychle uteklo. Vytknula bych snad jenom horší zvuk, kdy se kytary, basa a bicí slévaly v jednu velkou masu hluku (zvukaři zřejmě klasicky na kvalitě zvuku předkapely ubrali), a také dost statické publikum, které se až na pár jedinců téměř ani nepohnulo a roztleskat je dalo kapele velkou práci. Fanoušci zřejmě šetřili energii na hlavní hvězdy dne. Největším mínusem však byla práce osvětlovače, který svítil a blikal většinou spíš do publika, takže jsem se během pár minut cítila slepá jako krtek.

Setlist Scar Symmetry:
1. The Iconoclast
2. The Anomaly
3. Chaosweaver
4. Mind Machine
5. Morphogenesis
6. Neuromancers
7. The Illusionist

Eluveitie 01Když se členové Scar Symmetry rozloučili a opustili pódium, následovala čtvrthodinová úprava pódia a rychlé zvučení nástrojů pro prvního headlinera večera ? švýcarskou folkmetalovou kapelu Eluveitie. Od loňského Masters of Rock, kdy před Epicou hráli Korpiklaani, už naštěstí vím, co od folkmetalových fanoušků čekat, proto jsme si raději zabrali místa na tribuně. Ještě se ani nezačalo a už bylo vidět, že hodně lidí dorazilo také na Eluveitie ? prostor před pódiem se rychle plnil. Brzy pohasla světla a sálem se rozeznělo intro Origins. Kapela rozhodně překvapila tím, že intro bylo pro tuto příležitost namluveno v češtině. Na pódiu se postupně objevili všichni členové tohoto početného seskupení ? bubeník Merlin Sutter, basák Kay Brem, kytaristé Ivo Henzi a Rafael Salzmann, multiinstrumentalista Matteo Sisti (který během večera vystřídal flétnu, dudy a mandolínu), nová houslistka Shir-Ran Yinon a nakonec dva nejznámější členové ? zpěvačka a hráčka na niněru Anna Murphy a growler a další multiinstrumentalista Chrigel Glanzmann. Intro postupně přešlo v novinku z posledního alba Origins ? singl King. Kapela do nás pustila pořádnou dávku folkmetalu a Chrigelův growl se rozléhal po celé hale. První píseň přilákala všechny opozdilce do prostoru před pódiem a brzy byla hala naplněna až téměř po sídlo zvukařů ve třech čtvrtinách sálu.

Eluveitie AnnaPo novince King následovala dvojice skladeb z alba Everything Remains (As It Never Was) ? Nil a Thousandfold. Netrvalo dlouho a přibližně uprostřed haly se začal roztáčet pořádný circle pit, který v některých skladbách přecházel i ve známou ?stěnu smrti? ? wall of death. Na pódiu naopak Anna s novou houslistkou Shir-Ran roztáčely své vlasy při synchronizovaném házení hlavou, Anna k tomu navíc roztáčela i kličku u své niněry (která se v angličtině nazývá roztomilým slovíčkem hurdy-gurdy). Následovala instrumentální skladba AnDro, jediný zástupce jejich debutového alba Spirit. Poté se kapela přesunula k druhému albu Slania s písní Slania?s Song, v níž se poprvé u mikrofonu pořádně předvedla Anna Murphy. Zůstala u něj i během známé skladby Omnos, kterou Eluveitie zahráli v metalovější verzi. Následně nás Anna vyzvala, abychom zpívali s ní, a spustila novinku Call of the Mountains, kterou však netradičně odzpívala ve švýcarské němčině (tuto verzi můžete znát pod názvem De Ruef vo de Bärge). V refrénech s ní jódlovala snad celá hala. U posledního alba Origins kapela zůstala i s další skladbou From Darkness, která přímo vyzývala k divokému řádění v circle pitu.

Poté se setmělo a na pódiu se objevilo několik židlí. Následoval akustický set v podobě dvou skladeb z alba Evocation ? Brictom a Memento. Atmosférickou prostřední část koncertu doplnila folková improvizace a balada Scorched Earth v Annině podání. Když se její podmanivý hlas rozléhal celou halou, musel mít husí kůži snad každý.

Eluveitie konecS následující hitovkou A Rose for Epona se kapela vrátila zpět k tvrdším písním a publikum opět přišlo do varu. Zbytek setu se nesl ve znamení alb Helvetios a Everything Remains (As It Never Was) ? zazněly skladby Kingdom Come Undone, Neverland, Quoth the Raven a Alesia. Všichni členové pak zmizeli do zákulisí, odkud si je publikum opět vytleskalo pro přídavek, kterým byla samozřejmě nejznámější Inis Mona. Fanoušci se nadšeně rozeskákali, společně s Chrigelem zpívali ?I close my eyes, Inis Mona!? a circle pit se nepřestával točit. Během sing-along vsuvky se opět vytvořila wall of death. Dohrály poslední tóny, Chrigel naposledy poděkoval ?Thank you so fucking much, Zlín!? a muzikanti do publika rozházeli paličky, trsátka a setlisty. A to byl konec.

Setlist Eluveitie:
1. Origins (Czech Version)
2. King
3. Nil
4. Thousandfold
5. AnDro
6. Slania?s Song
7. Omnos (Metal Version)
8. De Ruef vo de Bärge (Call of the Mountains in Swiss-German)
9. From Darkness
10. Brictom
11. Memento
12. Reel Set
13. Scorched Earth (Anna on vocals)
14. A Rose for Epona
15. Kingdom Come Undone
16. Neverland
17. Quoth the Raven
18. Alesia
Přídavek:
19. Inis Mona

Večer však ještě nekončil. Ačkoliv se prostor před pódiem během půlhodinové pauzy povážlivě vylidnil a cestou na WC jsem potkala několik fanoušků Eluveitie, kteří se už chystali vydat na cestu domů, čekal nás ještě druhý headliner večera a to sice naše milovaná EPICA. Jejich koncert jsem však rozhodně nehodlala strávit na tribuně, takže jsme se přesunuli pod pódium, kde jsme se díky vylidnění dostali do nějaké cca osmé řady. Mezitím na pódiu probíhala rychlá přestavba. Stejně jako v lednu v Praze na zadní části pódia nevisel tradiční backdrop s motivem alba, ale opět se na něm objevily světelné panely doplňující bohatou lightshow. Kolem desáté konečně pohasla světla a sálem začalo dunět intro Originem. To už se vylidněný sál opět zaplnil. Z přední řady se mi těžko soudí, ale měla jsem pocit, že hala rozhodně nebyla tolik natřískaná jako při vystoupení Eluveitie. Pokud však byl v sále menší počet fanoušků, rozhodně to nebylo poznat podle úrovně hluku, jelikož během intra začalo publikum hlasitě tleskat a skandovat ?Epica! Epica!?.

RubenSkandování mělo svůj účinek a na pódiu se tradičně jako první objevil bubeník Ariën. Vyběhl do přední části pódia, vyžádal si ještě větší a hlasitější aplaus a usedl za své bicí. Jako další by obyčejně přiběhl klávesák Coen, ale jak už jsme informovali, tentokrát se bohužel nemohl zúčastnit kvůli onkologické léčbě jeho manželky Lindy. Za klávesami ho tedy vystřídal jeho kolega Ruben Wijga z kapely ReVamp (na fotce vlevo). Rubenův příchod za klávesy doprovázel jak hlasitý potlesk a řev fanoušků, tak i Ariënův dvojkopák. Během posledních tónů intra se Rubenovi povedlo halu roztleskat a to už na pódium přiběhli kytaristi/growleři Mark a Isaac a baskytarista Rob.

Intro plynule přešlo v již klasickou úvodní píseň The Second Stone a v hale se opět rozpoutala pořádná metalová vřava. Fanoušci se dostávali do varu, mávali paroháči do rytmu a házeli hlavou. Když se na pódiu konečně objevila rusovlasá Simone, nadšení publika ještě zesílilo. Nemohla jsem odolat a svou oblíbenou The Second Stone jsem musela odzpívat společně s ní ? když jsem se však podívala na ostatní fanoušky kolem sebe, rozhodně jsem nebyla jediná.

Epica od svých posledních dvou vystoupení v ČR setlist nijak radikálně nezměnila, takže stejně jako na obou letošních koncertech v ČR plynule navázala další hitovkou The Essence of Silence z posledního alba The Quantum Enigma. Světelné panely a reflektory divoce blikaly, Simone pohazovala svou rudou hřívou a Mark ďábelsky growloval do mikrofonu. Pokud někoho nerozpohyboval už úderný začátek koncertu, The Essence of Silence to určitě dokázala. Když v kytarové mezihře Simone zvolala ?Make some noise!?, všichni se rozeskákali a podle jejích pokynů začali skandovat ?Hey! Hey! Hey!? Pozadu nezůstávali ani ostatní členové kapely, kteří headbangovali na všechny strany a házeli široké úsměvy do publika.

S další skladbou jsme se vrátili až k prvnímu albu The Phantom Agony ? kapela do setlistu opět vrátila mou oblíbenou Sensorium. Po jejím skončení nás Simone vyzvala, abychom všichni dali ruce nahoru, a začalo hrát intro ke skladbě The Last Crusade. Většina fanoušků nechala ruce nahoře i během latinské sloky a paroháče se míhaly všude kolem. Během refrénu skákalo nejen publikum, ale i celá kapela. Bylo vidět, že si tuto starší pecku z druhého alba pořád užívají.

Následovaly skladby Unleashed a Martyr of the Free Word z alba Design Your Universe. Singl Unleashed opět odzpívala většina fanoušků a během Martyra se rozpoutalo metalové peklo. U mikrofonů se v growlingových pasážích výborně doplňovali Mark s Isaacem a během latinské vsuvky Requiem aeternam se opět začal roztáčet circle pit, který s každou další skladbou nabíral na velikosti.

Mark a SimonePo Martyrovi nás Simone vyzvala k dobře známému sing-along ? další v pořadí byla klasická Cry for the Moon. Fanoušci si nesměle pobroukávali intro, ale v refrénu se už nikdo nestyděl a halou se rozléhalo mnohohlasé ?Forever and ever!? Během rychlých pasáží už dosáhl circle pit úctyhodných rozměrů ? jak někde v diskuzi poznamenal jeden fanoušek, Epica měla snad ještě větší circle pit než Eluveitie (což nemůžu posoudit, z přední řady nebyl tak dobře vidět jako z tribuny). Cry for the Moon však tentokrát nebyla proložena pasáží s představováním jednotlivých členů kapely ? snad proto, že chyběl Coen. Forever and ever jsme si ale zapěli do sytosti. Jako vždy byla skladba zakončena bombastickým sólem bubeníka Ariëna.

Před dalším kouskem se mikrofonu chopil Mark a otázal se nás, jestli už náhodou nejsme po setech Scar Symmetry a Eluveitie unavení. Když jsme ho hlasitě ujistili, že opravdu ne, oznámil, že zahrají pořádně tvrdou pecku, ale jen pokud roztočíme pořádný circle pit. Vzápětí se halou rozduněla má nejoblíbenější The Obsessive Devotion. Fanoušci včetně mě se dostali jak do transu a začali opravdu řádit. K pódiu během skladby dokonce odněkud doputoval velký barevný nafukovací míč. Atmosféra mě tak strhla, až jsem si mohla hlavu ukroutit (což jsem ještě dva dny poté cítila, ale rozhodně jsem toho nelitovala). A nebyla jsem sama. Stejně jako minule, pokud jste někdo stál poblíž mě, určitě jste zaslechli, jak v druhé části skladby se samplem ječím na plné pecky All I wish is to get rid of this obsessive devotion! 😀

S dalším kouskem kapela zůstala u tvrdých a rychlých písní, pouze se přesunula k poslednímu albu ? následovala Victims of Contingency. Kdo však poté očekával klasiku The Phantom Agony s ?disko? vsuvkou, ten byl překvapen ? tentokrát ji vystřídala Design Your Universe, což byla česká premiéra. Fanoušci tvořící circle pit pochopili pomalé akustické intro jako výzvu ke stavění wall of death ? když se však po chvíli nedočkali toho správného momentu k rozběhnutí se proti sobě, několik jedinců začalo ve vzniklém prostoru tančit valčík 🙂 Jakmile intro dospělo ke konci, obě dvě ?zdi? se konečně mohly srazit. Musím říct, že mě Design Your Universe příjemně překvapila, jelikož je to lyricky i hudebně jedna z mých oblíbených skladeb ze stejnojmenného alba. Ráda jsem si také poslechla opět nějakou novinku v setlistu. Tato téměř desetiminutová kompozice však již brzy dospěla ke svému konci, Simone dozpívala poslední tóny klavírního outra a kapela zmizela do zákulisí.

ArienPo krátkém, ale intenzivním vytleskávání se světla opět rozsvítila a na pódium přišel sólový kytarista Isaac. ?Check one two, Czech Republic one two!? ozkoušel mikrofon a vzápětí se sám ironicky zasmál svému vtípku. ?Zlín, how the fuck are you doing?? otázal se poté publika ? odměnou mu byla bouřlivá a hlasitá reakce. Po krátkém proslovu a hecování fanoušků na obou tribunách nás vyzval ?to make some noise!? a následovaly tři přídavky, stejné jako minule: rytmická a zpěvná Sancta Terra, novinka Unchain Utopia a již tradiční závěr Consign to Oblivion. Poslední skladbu zahájil jako vždy souboj mezi klávesami a bicími, tentokrát však Coenovu úlohu musel zastat Ruben. Hecování publika se zhostil se ctí, většího potlesku se však stejně dostávalo bubeníkovi Ariënovi zvanému ?The Beast?. Před přechodem z intra do metalové řežby si Mark vyžádal další wall of death, která tentokrát nebyla tak rozpačitá jako při Designu a plynule přešla v opravdu masivní circle pit. Posledních téměř deset minut však uteklo při všem tom fandění, zpívání a házení hlavou jako voda a než jsme se nadáli, byl tu úplný konec koncertu. Kapela za zvuků outra a nadšeného potlesku rozházela do publika trsátka, paličky, setlisty a ručníky, někteří členové si dokonce šli podat ruce s fanoušky v prvních řadách. K poslední děkovačce na pódium vynesli i českou vlajku s nápisem ?Epica ? The Quantum Enigma? (tímto děkujeme fanouškům, kteří si dali práci s vlajkou a pokračovali tak v naší vlajkové tradici). Kapela si ještě vyfotila obligátní ?selfie? s publikem ? a pak už bylo po všem.

Audience shot

Zatímco se sál pomalu vylidňoval a fronta u šaten naopak rostla, počkali jsme ještě chvíli u stánku s merchem, kde jsme si sdělovali dojmy z koncertu s ostatními fanoušky. Zároveň jsme čekali, až se objeví někdo z kapely. Ve chvíli, kdy ze zákulisí vyšel Mark, už nás však místní ochranka pomalu vyháněla. Mark se však nenechal odbýt, s každým si popovídal, vyfotil a rozdal autogramy. Zatímco nás sekuriťáci každou chvíli nepříjemně směřovali k východu, Mark si s námi ochotně povídal a sám vyjádřil nesouhlas s tím, proč ochranka nepochopí, že se jako muzikant chce setkat se svými fanoušky. Standa mezitím rychle zaběhl do auta pro Becherovku, kterou jsme Markovi jménem celé české fansite předali. Mark nám na oplátku prozradil, že na další album mají napsáno už 25 nových skladeb, a také nám potvrdil příští datum vystoupení Epicy v České republice ? je to tak, EPICA je již potvrzena na příští ročník festivalu Metalfest v Plzni!

Jelikož nás během rozhovoru ochranka dostrkala až ke konci fronty čekající na šatnu, Mark se s námi rozloučil a odešel do zákulisí. Pak už jsme jenom vytrpěli čekání na kabáty ? zde musím zkritizovat organizaci šatny, prý došlo k pomíchání lístků a někteří fanoušci si dokonce museli na věšácích hledat své svršky sami. Jestli se někdo z kapely ukázal ještě venku před halou, už nevíme. Čekala nás dlouhá cesta zpět domů, tak jsme odešli rovnou k autu a vyrazili směr Praha. A teď už nám všem nezbývá nic jiného, než vzpomínat na koncert a těšit se na příští vystoupení 🙂

Závěrem reportu bych vám všem moc chtěla poděkovat za projevenou podporu a úžasnou atmosféru, kterou jste na koncertu vytvořili. Doufám, že jste se při čtení reportu bavili a těším se, až se zase s některými z vás potkáme na Metalfestu. Mezitím sledujte naše webové i facebookové stránky, kde budeme pravidelně zveřejňovat novinky ze světa Epicy. Neváhejte nám také zaslat své fotky a videa z koncertu, které moc rádi nasdílíme. Za necelý měsíc se snad můžete těšit na další report, jelikož se chystáme vyrazit do Nizozemska na festival Epic Metal Fest ? a o zážitky se s vámi moc rádi podělíme!

Za Epica & MaYaN Czech Fansite,

Magda (ItalianManiac)

Mark and Magda

zdroj fotek: Epica Czech Fansite (Scar Symmetry, Eluveitie), Radek Šichwww.sichr.net (Epica), Epica (fotka s publikem)