Setlist:
1. Karma (intro)
2. Monopoly on Truth
3. Sensorium
4. Internal Warfare
5. Serenade of Self-Destruction
6. Sancta Terra
7. Delirium
8. Blank Infinity
9. The Obsessive Devotion
10. Storm the Sorrow
11. The Phantom Agony
Přídavky:
12. Cry for the Moon
13. Unleashed
14. Consign to Oblivion

Po více než dvou a půl letech se Epica vrátila do našeho hlavního města, tentokrát s předkapelami Voices of Destiny a Xandria. Report ze zlínského koncertu od Longera jste si již mohli přečíst, proto se teď my dvě (Magda a Natálka) pokusíme sepsat report o pražské show.

S Natálkou jsme se v sobotu sešly o něco dříve a ještě jsme zapracovaly na dárcích, které jsme jménem naší fansite chtěly Epice předat. Ke KC Vltavská jsme přišly něco po půl šesté a stejně jako Longera nás jako první upoutal červený autobus kapely. Před centrem jsme viděly také Marka, který před koncertem relaxoval a užíval si sluníčka.

Obě jsme taktéž vlastnily VIP lístky, takže jsme čekaly na místě srazu na šestou hodinu, kdy si pro nás přišel pořadatel a odvedl nás dovnitř. Nejdříve jsme dostali již zmíněný dárkový balíček (veliký plakát, panákovou skleničku a klíčenku s VIP kartou) a poté jsme byli vpuštěni do menšího sálu, kde za stolečky seděla celá kapela. Podle pokynů pořadatelů jsme udělali frontu a každý předložil členům kapely plakát a popřípadě i další věci (CD, fotky) k podpisu. My dvě jsme během této menší „autogramiády“ předaly Epice zmiňované dárky – pro Simone žlutou růži a plyšového Krtečka a pro kluky velkého ferneta a karty na prší. Naše dárky všechny potěšily, Ariën (který dostal ferneta k narozeninám) nám ihned slíbil, že po koncertě rád ochutná.

epica with us

Když měli všichni všechno podepsané, následovalo focení. Všichni z kapely si stoupli na menší pódium a každý z nás jsme pak měli možnost vyfotit se s celou Epicou. Když měl každý svou skupinovou fotku, členové opustili pódium a vmíchali se mezi nás, kde jsme se následně mohli fotit s jednotlivci. Nejprve jsme se vyfotily s Markem, hlavním členem celé kapely. Simone byla v obležení téměř všech účastníků Meet & Greet, proto jsme se šli dále vyfotit s novým basákem Robem van der Loo. Jelikož jsme také měly možnost se s Robem potkat osobně letos v únoru, zůstali jsme u něho na kus řeči. Mimo jiné si stěžoval na české silnice, kvůli nimž se skoro nikdo při přejezdu ze Zlína do Prahy nevyspal 🙂 Ve chvíli, kdy jsme měly v plánu jít se vyfotit se Simone, rozloučila se s námi a odešla se připravovat, ačkoliv do plánovaného konce setkání zbývalo ještě asi deset minut. Nicméně nám bylo později vysvětleno, že byly nějaké problémy s večeří, a kdyby se kapela zdržela déle, nejspíš by na ně už žádné jídlo nezbylo. Se Simone zmizel i Coen i Isaac, šli jsme se tedy ještě rychle vyfotit s bubeníkem Ariënem. Překvapilo nás, že si Ariën pamatoval Natálku z předchozího pražského koncertu. Prohodili jsme pár slov s Ariënem a pak už se setkání nachýlilo ke konci. Jeden z týmu kapely nás odvedl skrz zákulisí (kde jsme v jedné místnosti zahlédli večeřící členy Epicy) až na balkóny ke stánku s merchandisem a nařídil nám, abychom tam zůstali. My dvě a několik dalších nadšenců jsme však rychle seběhli po schodech dolů do velkého sálu a zabrali si místa v první řadě. Já s Natálkou jsme měly štěstí, že se nám podařilo zabrat si nejlepší místa přímo uprostřed. Ostatní účastníci VIP setkání nás brzy následovali. Nejvíce nás překvapilo, že mezi pódiem a hledištěm nebyla žádná zábrana ze zábradlí, jak jsme byly zvyklé z předchozích koncertů jiných kapel, ale stály jsme vlastně těsně pod pódiem. Krátce po sedmé hodině začali přicházet i ostatní návštěvníci koncertu a sál se pomalu, ale jistě plnil. Během půl hodiny byl sál i balkóny již téměř plné. V půl osmé potemněla světla a na pódiu se objevila první předkapela, němečtí Voices of Destiny.

voices of destinyHudba VoD nás hned během prvních pár tónů rozproudila. Ještě neskončila první písnička a už většina lidí v prvních řadách mávala „paroháči“ do rytmu. Nazvučení sice ze začátku trochu pokulhávalo, zpěvačku Maike jsme skoro neslyšeli, ale vše se brzy dalo do pořádku. Nepřeslechnutelný však byl growling klávesáka Lukase, který si vystoupení očividně velmi užíval. Členové také výborně komunikovali s publikem, zpěvačka Maike s námi často navazovala oční kontakt a klávesák/growler Lukas se na nás při našich hlasitějších reakcích uculoval. Díky absenci oddělení pódia od publika jsme si také mohli se členy několikrát podat ruce. Bylo vidět, že kapelu naše vřelé přijetí velmi potěšilo. Jejich projev byl celkově hodně energický a myslím si, že tato v Česku nepříliš známá skupina jistě získala v publiku mnoho nových fanoušků.

 

Setlist Voices of Destiny:
1. Power Dive
2. My Separation
3. Dedication
4. The Untouchable
5. All Eyes on Me

xandriaPo krátké výměně nástrojů a ladění na pódium nastoupila taktéž německá skupina Xandria s novou hitovkou Valentine. Pokud ještě někdo nebyl ve varu po Voices of Destiny, pak ho do něj Xandria se svým výborným vystoupením jistě dostala. Zpěvačka Manuela, jejíž hlas mnozí přirovnávají k hlasu Tarji Turunen, podala bezchybný výkon. Na obou českých vystoupeních však již nechyběl basák Nils Middelhauve, který předcházející koncerty evropského turné musel vynechat kvůli zranění (do té doby za něj zaskakoval Fabio d’Amore z kapely Serenity). Kapela taktéž často komunikovala s publikem, Manuela před skladbou Cursed rozezpívala celou Vltavskou. Také kytarista Philip se na nás při našich reakcích často usmíval a když se všimnul, že ho fotím, několikrát se mi do foťáku zazubil nebo zapózoval. Xandria hrála především písně z nejnovějšího alba Neverworld’s End, na závěr však přidala i starší pecky Ravenheart a India. Řekla bych, že Xandria předvedla asi nejlepší vystoupení, jaké jsem kdy u předkapely viděla. Zřejmě jsem nebyla jediná, kdo si to myslel, jelikož po poslední skladbě kapelu při loučení provázel opravdu dlouhý a bouřlivý potlesk.

Setlist Xandria:
1. Valentine
2. Blood on My Hands
3. Euphoria
4. Cursed
5. Forevermore
6. The Lost Elysion
7. Ravenheart
8. India

arien drumkitPo odchodu Xandrie následovalo krátké zvučení a příprava pódia. Tentokrát si Epica dala opravdu záležet na vizuální stránce – na pozadí pódia visela tradiční plachta laděná podle designu alba, nejvíce nás však zaujaly netradiční stojany na mikrofony a také Ariënovy bicí s výjevy z bookletu alba. Krátce před půl desátou však světla potemněla a ozvaly se první tóny předehry Karma. Za hromového potlesku vylezli na pódium postupně jednotliví členové kapely. Po intru rozduněla celý sál skladba Monopoly on Truth. Atmosféra byla úžasná. Spolu s Magdou jsme se nemohly nabažit. Všichni podávali téměř bezchybné výkony. Zazněly písně z veškerých alb – od The Phantom Agony přes Blank Infinity, The Obsessive Devotion, Unleashed až po písně z nejnovějšího alba. U pódia bylo slyšet poměrně slušně, jak vzadu opravdu nevím, někteří z Vás si stěžovali. Každopádně celé kapele vzdávám velký hold za to, jak celý koncert probíhal. Na všech členech bylo vidět, jak si to vyloženě užívali a tuto úžasnou náladu přenesli na celé publikum. Bezchybná byla také komunikace s námi fanoušky – od různého roztleskávání a rozezpívávání až přes podávání rukou a házení trsátek. Já osobně za nezapomenutelný zážitek pokládám chvíle, kdy jsem spolu se Simone odzpívávala staré dobré pecky a ona se na mne přitom dlouze dívala 🙂 Byla jsem také velmi překvapená, jak skvěle propracovaná byla světelná show. Celkově se Epica v projevu a výrazu posunula o pořádný krok kupředu. Mně osobně největší radost udělala písnička Internal Warfare, kterou jsem překládala. Zamilovala jsem se do ní již při prvním poslechu. Delirium bylo andělské – v recenzích na album se novináři a kritici opravdu nesekli.Simone Simons

Ale dost již mých hudebních orgií. Zakončení v podobě skladby Consign to Oblivion je již starou dobrou tradicí. Za naší fansite jsme se rozhodli darovat Epice ještě českou vlajku s nápisem COME BACK SOON, adresou fanklubu a našimi podpisy (vlajky od fanoušků si kapela nechává a věsí si je na zdi své zkušebny – jak nám Rob po koncertě prozradil, byla to první česká vlajka, kterou od nás dostali a určitě si jí také vyvěsí). Částečně jsme se tím, tedy alespoň doufejme, zviditelnili a ten pocit, když vrhnete na pódium vlajku a kapela jí drží a tváří se šťastně díky vydařenému koncertu a pozitivním ohlasům, je nepopsatelný. Koncert jsme si obě užily na jedničku. Po koncertě jsme šli prozkoumat stánek s merchandise, ještě jsme si popovídaly s Markem a povedlo se nám ukořistit fotky s kapelou Voices of Destiny a se zpěvačkou Xandrie, Manuelou.

Měly jsme ještě spoustu času, tak jsme si ještě chvilku stály venku a povídaly si s ostatními fanoušky. Jako první z kapely vyšel ven Rob van der Loo, ochotně se podepsal a nechal se vyfotit od všech čekajících fanoušků. Nakonec přišel z námi a mohli jsme si s ním popovídat o něco déle, než na VIP setkání. Pak už jsme museli odcházet na tramvaj – právě v okamžiku, kdy vyšel Ariën. Zda se pak ukázal i zbytek kapely a poskytl zbývajícím fanouškům podpisy nebo fotky, to už nevíme 🙂

Závěrem bychom Vám strašně moc chtěly poděkovat za podporu, kterou jste kapele projevili. Můžeme se pyšnit tím, že jsme vcelku příjemní fanoušci – nikoho neobtěžujeme, jsme nadšení, ale ne fanatičtí. Doufejme, že se brzy shledáme na dalším koncertě – ta pauza snad již nebude téměř tříletá, popřípadě snad brzy budeme mít možnost se také zúčastnit koncertu projektu MaYaN v ČR. Zůstaňte takovými fanoušky, jakými jste. 🙂 Popřemýšlíme o uspořádání nějakého toho srazu, bylo by fajn se sejít v nějaké alespoň trochu početné skupině. Nyní se můžete těšit na spoustu přeložených interview, reportáží a prostě všeho, co se bude točit nejenom kolem Epicy, ale také kolem MaYaN.

Za Epica & MaYaN Czech Fansite

Natálie (Bloody.Razoria) a Magda (ItalianManiac)

Epica with flag

(zdroje fotek: ItalianManiac, Bloody.Razoria, photomusic.cz)

Setlist:
1. Karma (intro)
2. Monopoly on Truth
3. Sensorium
4. Internal Warfare
5. Serenade of Self-Destruction
6. Sancta Terra
7. Delirium
8. Blank Infinity
9. The Obsessive Devotion
10. Storm the Sorrow
11. The Phantom Agony
Přídavky:
12. Cry for the Moon
13. Unleashed
14. Consign to Oblivion

Po více než dvou a půl letech se Epica vrátila do našeho hlavního města, tentokrát s předkapelami Voices of Destiny a Xandria. Report ze zlínského koncertu od Longera jste si již mohli přečíst, proto se teď my dvě (Magda a Natálka) pokusíme sepsat report o pražské show.

S Natálkou jsme se v sobotu sešly o něco dříve a ještě jsme zapracovaly na dárcích, které jsme jménem naší fansite chtěly Epice předat. Ke KC Vltavská jsme přišly něco po půl šesté a stejně jako Longera nás jako první upoutal červený autobus kapely. Před centrem jsme viděly také Marka, který před koncertem relaxoval a užíval si sluníčka.

Obě jsme taktéž vlastnily VIP lístky, takže jsme čekaly na místě srazu na šestou hodinu, kdy si pro nás přišel pořadatel a odvedl nás dovnitř. Nejdříve jsme dostali již zmíněný dárkový balíček (veliký plakát, panákovou skleničku a klíčenku s VIP kartou) a poté jsme byli vpuštěni do menšího sálu, kde za stolečky seděla celá kapela. Podle pokynů pořadatelů jsme udělali frontu a každý předložil členům kapely plakát a popřípadě i další věci (CD, fotky) k podpisu. My dvě jsme během této menší „autogramiády“ předaly Epice zmiňované dárky – pro Simone žlutou růži a plyšového Krtečka a pro kluky velkého ferneta a karty na prší. Naše dárky všechny potěšily, Ariën (který dostal ferneta k narozeninám) nám ihned slíbil, že po koncertě rád ochutná.

Když měli všichni všechno podepsané, následovalo focení. Všichni z kapely si stoupli na menší pódium a každý z nás jsme pak měli možnost vyfotit se s celou Epicou. Když měl každý svou skupinovou fotku, členové opustili pódium a vmíchali se mezi nás, kde jsme se následně mohli fotit s jednotlivci. Nejprve jsme se vyfotily s Markem, hlavním členem celé kapely. Simone byla v obležení téměř všech účastníků Meet & Greet, proto jsme se šli dále vyfotit s novým basákem Robem van der Loo. Jelikož jsme také měly možnost se s Robem potkat osobně letos v únoru, zůstali jsme u něho na kus řeči. Mimo jiné si stěžoval na české silnice, kvůli nimž se skoro nikdo při přejezdu ze Zlína do Prahy nevyspal 🙂 Ve chvíli, kdy jsme měly v plánu jít se vyfotit se Simone, rozloučila se s námi a odešla se připravovat, ačkoliv do plánovaného konce setkání zbývalo ještě asi deset minut. Nicméně nám bylo později vysvětleno, že byly nějaké problémy s večeří, a kdyby se kapela zdržela déle, nejspíš by na ně už žádné jídlo nezbylo. Se Simone zmizel i Coen i Isaac, šli jsme se tedy ještě rychle vyfotit s bubeníkem Ariënem. Překvapilo nás, že si Ariën pamatoval Natálku z předchozího pražského koncertu. Prohodili jsme pár slov s Ariënem a pak už se setkání nachýlilo ke konci. Jeden z týmu kapely nás odvedl skrz zákulisí (kde jsme v jedné místnosti zahlédli večeřící členy Epicy) až na balkóny ke stánku s merchandisem a nařídil nám, abychom tam zůstali. My dvě a několik dalších nadšenců jsme však rychle seběhli po schodech dolů do velkého sálu a zabrali si místa v první řadě. Já s Natálkou jsme měly štěstí, že se nám podařilo zabrat si nejlepší místa přímo uprostřed. Ostatní účastníci VIP setkání nás brzy následovali. Nejvíce nás překvapilo, že mezi pódiem a hledištěm nebyla žádná zábrana ze zábradlí, jak jsme byly zvyklé z předchozích koncertů jiných kapel, ale stály jsme vlastně těsně pod pódiem. Krátce po sedmé hodině začali přicházet i ostatní návštěvníci koncertu a sál se pomalu, ale jistě plnil. Během půl hodiny byl sál i balkóny již téměř plné. V půl osmé potemněla světla a na pódiu se objevila první předkapela, němečtí Voices of Destiny.

Hudba VoD nás hned během prvních pár tónů rozproudila. Ještě neskončila první písnička a už většina lidí v prvních řadách mávala „paroháči“ do rytmu. Nazvučení sice ze začátku trochu pokulhávalo, zpěvačku Maike jsme skoro neslyšeli, ale vše se brzy dalo do pořádku. Nepřeslechnutelný však byl growling klávesáka Lukase, který si vystoupení očividně velmi užíval. Členové také výborně komunikovali s publikem, zpěvačka Maike s námi často navazovala oční kontakt a klávesák/growler Lukas se na nás při našich hlasitějších reakcích uculoval. Díky absenci oddělení pódia od publika jsme si také mohli se členy několikrát podat ruce. Bylo vidět, že kapelu naše vřelé přijetí velmi potěšilo. Jejich projev byl celkově hodně energický a myslím si, že tato v Česku nepříliš známá skupina jistě získala v publiku mnoho nových fanoušků.

Setlist Voices of Destiny:
1. Power Dive
2. My Separation
3. Dedication
4. The Untouchable
5. All Eyes on Me

Po krátké výměně nástrojů a ladění na pódium nastoupila taktéž německá skupina Xandria s novou hitovkou Valentine. Pokud ještě někdo nebyl ve varu po Voices of Destiny, pak ho do něj Xandria se svým výborným vystoupením jistě dostala. Zpěvačka Manuela, jejíž hlas mnozí přirovnávají k hlasu Tarji Turunen, podala bezchybný výkon. Na obou českých vystoupeních však již nechyběl basák Nils Middelhauve, který předcházející koncerty evropského turné musel vynechat kvůli zranění (do té doby za něj zaskakoval Fabio d’Amore z kapely Serenity). Kapela taktéž často komunikovala s publikem, Manuela před skladbou Cursed rozezpívala celou Vltavskou. Také kytarista Philip se na nás při našich reakcích často usmíval a když se všimnul, že ho fotím, několikrát se mi do foťáku zazubil nebo zapózoval. Xandria hrála především písně z nejnovějšího alba Neverworld’s End, na závěr však přidala i starší pecky Ravenheart a India. Řekla bych, že Xandria předvedla asi nejlepší vystoupení, jaké jsem kdy u předkapely viděla. Zřejmě jsem nebyla jediná, kdo si to myslel, jelikož po poslední skladbě kapelu při loučení provázel opravdu dlouhý a bouřlivý potlesk.

Setlist Xandria:
1. Valentine
2. Blood on My Hands
3. Euphoria
4. Cursed
5. Forevermore
6. The Lost Elysion
7. Ravenheart
8. India

Po odchodu Xandrie následovalo krátké zvučení a příprava pódia. Tentokrát si Epica dala opravdu záležet na vizuální stránce – na pozadí pódia visela tradiční plachta laděná podle designu alba, nejvíce nás však zaujaly netradiční stojany na mikrofony a také Ariënovy bicí s výjevy z bookletu alba. Krátce před půl desátou však světla potemněla a ozvaly se první tóny předehry Karma. Za hromového potlesku vylezli na pódium postupně jednotliví členové kapely. Po intru rozduněla celý sál skladba Monopoly on Truth. Atmosféra byla úžasná. Spolu s Magdou jsme se nemohly nabažit. Všichni podávali téměř bezchybné výkony. Zazněly písně z veškerých alb – od The Phantom Agony přes Blank Infinity, The Obsessive Devotion, Unleashed až po písně z nejnovějšího alba. U pódia bylo slyšet poměrně slušně, jak vzadu opravdu nevím, někteří z Vás si stěžovali. Každopádně celé kapele vzdávám velký hold za to, jak celý koncert probíhal. Na všech členech bylo vidět, jak si to vyloženě užívali a tuto úžasnou náladu přenesli na celé publikum. Byla jsem velice překvapená, jak skvěle propracovaná byla světelná show. Celkově se Epica v projevu a výrazu posunula o pořádný krok kupředu. Mně osobně největší radost udělala písnička Internal Warfare, kterou jsem překládala. Zamilovala jsem se do ní již při prvním poslechu. Delirium bylo andělské – v recenzích na album se novináři a kritici opravdu nesekli.

Ale dost již mých hudebních orgií. Zakončení v podobě skladby Consign to Oblivion je již starou dobrou tradicí. Za naší fansite jsme se rozhodli darovat Epice ještě českou vlajku (vlajky od fanoušků si kapela nechává a věsí si je na zdi své zkušebny – jak nám Rob po koncertě prozradil, byla to první česká vlajka, kterou od nás dostali a určitě si jí také vyvěsí). Částečně jsme se tím, tedy alespoň doufejme, zviditelnili a ten pocit, když vrhnete na pódium vlajku a kapela jí drží a tváří se šťastně díky vydařenému koncertu a pozitivním ohlasům, je nepopsatelný. Koncert jsme si obě užily na jedničku. Po koncertě jsme šli prozkoumat merchandise, ještě jsme si popovídaly s Markem a povedlo se nám ukořistit fotky s kapelou Voices of Destiny a se zpěvačkou Xandrie, Manuelou.

Měly jsme ještě spoustu času, tak jsme si ještě chvilku stály venku a povídaly si s ostatními fanoušky. Jako první z kapely vyšel ven Rob van der Loo, ochotně se podepsal a nechal se vyfotit od všech čekajících fanoušků. Nakonec přišel z námi a mohli jsme si s ním popovídat o něco déle, než na VIP setkání. Pak už jsme museli odcházet na tramvaj – právě v okamžiku, kdy vyšel Ariën. Zda se pak ukázal i zbytek kapely a poskytl zbývajícím fanouškům podpisy nebo fotky, to už nevíme 🙂

Závěrem bychom Vám strašně moc chtěly poděkovat za podporu, kterou jste kapele projevili. Můžeme se pyšnit tím, že jsme vcelku příjemní fanoušci – nikoho neobtěžujeme, jsme nadšení, ale ne fanatičtí. Doufejme, že se brzy shledáme na dalším koncertě – ta pauza snad již nebude téměř tříletá, popřípadě snad brzy budeme mít možnost se také zúčastnit koncertu projektu MaYaN v ČR. Zůstaňte takovými fanoušky, jakými jste. 🙂 Popřemýšlíme o uspořádání nějakého toho srazu, bylo by fajn se sejít v nějaké alespoň trochu početné skupině. Nyní se můžete těšit na spoustu přeložených interview, reportáží a prostě všeho, co se bude točit nejenom kolem Epicy, ale také kolem MaYaN.

Za Epica & MaYaN Czech Fansite

Natálie (Bloody.Razoria) a Magda (ItalianManiac)