Epica1.jpgZměna byla v posledních letech pravidelnou návštěvnicí Epicy v zájmu zachování pokroku kapely. Původní bubeník Jeroen Simons opustil kapelu v roce 2006 a byl nahrazen Ariënem van Weesenbeekem z God Dethroned. Nahráli pro kapelu velice důležité album, The Divine Cospiracy. Nedávno ze své svobodné vůle odešel z kapely kytarista Ad Sluijter a uvolnil tím prostor pro ?drtiče? z God Dethroned Isaaca Delahaye, aby doplnil kapelu a doladil poslední detaily na poslední práci Epicy, Design Your Universe. Čas mezi alby přinesl to, co bylo možná nejdůležitější, byť dočasné, a to byla změna sestavy kapely. V roce 2008 byla odstavena na vedlejší kolej zpěvačka Simone Simons díky bakteriální infekci MRSA. Pro severoamerické turné se Symphony X byla nahrazena Amandou Somerville.

Odvážný krok, nad kterým všichni zdvihali obočí vedl k otázkám, jak to bude se Simone Simons jako frontmankou Epicy. Nakonec se zpěvačka úplně vyléčila a k úlevě všech nastoupila na své místo k mikrofonu, které jí po právu patří.

Kytarista a zakladatel Epicy, Mark Jansen, který je zodpovědný za nástup Simone Simons do Epicy v záři reflektorů jejich prvního alba, volně připouští, že zdravotní problémy Simone ho děsily.

?Byl jsem velmi znepokojen. Simone byla nemocná a my jsme nejdřív nevěděli, co s ní je, což bylo strašné. S Amandou v čele Epicy se nám pracovalo dobře, ale bez Simone to není Epica. Byl jsem šťastný, když přišli na to, jakou nemocí trpí a zahájili léčbu, protože to mohl být konec kapely. Jet na tour bez Simone nebylo lehké rozhodnoutí a nebyla to maličkost, ale my jsme Symphony X slíbili, že s nimi pojedeme na tour. Slíbili jsme jim to několik měsíců předem, takže jsme doufali, že Simone se do té doby uzdraví, ale naneštěstí nebyla, takže jsme si museli najít náhradu, jelikož Symphony X chtěli, abychom určitě jeli na tour s nimi. Pro Epicu a Amandu to byl risk, protože nikdy nevíte jestli lidi nezačnou házet rajčata na pódium (smích). Před tour to bylo velice skeptické, ale téměř všichni s kým jsme mluvili milovali koncerty a my jsme byli překvapení, že můžeme být tak dobře přijímáni s jinou zpěvačkou.

epica2.jpgS touto překážkou již za zády Epica obrátila pozornost na dokončení tour k albu The Divine Conspiracy. Album s neočekávaným zaměřením na kytary ukázalo velkolepé symfonické pojetí všeho. Představilo Marka Jansena a kapelu velice specificky a dodalo nové výzvy, když Ad Sluijter při práci na novém albu oznámil, že má dost.

? Když byly písně z 80% napsány(v době kdy se přitížilo), tak jsem potřeboval pracovat s někým plným energie, což Ad nebyl. Coen udělal tentokrát celkem dost práce. Když Ad oznámil, že opouští kapelu, tak to byl velice smutný okamžik. Isaac přijal místo v kapele a já poznal, že to je přesně to, co pořebujeme k zachování kapely. Bylo to pro nás štěstí, že jsme ho našli, protože jinak by naše nové album, Design Your Universe, nebylo dobré tak jako je. Když Isaac přišel, tak stále zbývali dva měsíce do začátku nahrávání, takže jsme díky němu ještě půlku písní předělali. Výsledkem je odlišné znění kytar. Někdy když změníte sestavu kapely tak zjistíte, že je právě on to, co kapela potřebuje k nové inspiraci a energii.?

Podle Marka byl pro všechny mimo něj Adův odchod překvapujíci.

? Na posledních dvou tour Ad strávil spoustu času sám- byl první kdo šel spát, ale také poslední vstával. Ptal jsem se ho, jestli je všechno OK a on odpověděl, že tu není nic, v čem by byl problém. Říkal jsem zbytku kapely, že by mě nepřekvapilo, kdyby odešel, ale nebrali mě vážně. Po poslední tour mi Ad řekl, že musí skončit, protože chce být více doma a nemá čas skládat, když je Epica příliš na cestách. Naštěstí cítil, že bude lepší, když kapelu opustí. Pořád jsme dobří kamarádi. Jsem s ním v kontaktu téměř denně a mezi ním a Epicou nejsou žádné konflikty. Myslím, že správně zvolil to, co bylo pro obě strany nejlepší.?

To, že Mark Jansen chce dostávat nějakou inspiraci od členů kapely, je diskutovaným tématem. Bez jejich příspěvků by prý Epica dnes nebyla tam, kde je.

?Myslím si, že tohle je jediná cesta vedoucí k vytvoření skvělého alba. Vím, že jsou kapely, kde hudbu a texty skládá jedinýepica3.jpg člověk, ale u Epicy by nebylo možné vytvořit album jako tohle bez přispění ostatních. Tito lidé jsou pro Epicu stejně důležití jako já- děláme to přece společně. Skládám hodně základů písní, ale dokončíme je společně, dáme dohromady materiál a to je to, jak se dostat na vyšší stupeň. Nebyl bych schopný tohle udělat sám. Myslím, že Simone jako zpěvačka se velice zlepšila. Tentokrát jsme rozšířili předprodukci alba. Do studia jsme jako vždy vyrazili se Saschou Paethem a Amandou Summerville, kvůli práci na textech a zpěvových linkách. Zpěvové linky jsou nejzřetelnější věcí u každé písně, je to to, co lidé poznají jako první, a tak jsme nejvíce věnovali pozornost nakonec této části. Všiml jsem si, že s každým albem jich Simone používá víc a víc, takže se s každým albem zlepšuje. Myslím, že je těžké přijít se zpěvovými linkami pro album jako toto, protože je napsáno pro hudbu a ne jenom pro zpěváka, takže Simone tentokrát odvedla opravdu skvělou práci.?

V očích Marka Jansena je velice významný vliv Simone Simons, ale také změna kytaristy. Stejně významné je, že album Design Your Universe nezačalo sdělením. Kdyby něco z orchestrálního úvodu bylo naprosto nudné, tak by to bylo nemožné k použití dalších nahrávek.

?Zrovna nedávno jsem se zeptal na názor na album Sandera Gommanse,? směje se Mark Jansen odkazujíce na starého kamaráda z kapely (After Forever). ?Zahrál jsem mu Design Your Universe a on se mě po první písni zeptal, jestli nejsem schopný tam dát něco nového, také že je zklamaný z mého setrvání na stejné stopě. Já mu odpověděl, ať sedí a poslouchá. Album je o hodně tvrdší než on i spousta lidí čekali. Musíš poslechnout celý album, než ho začneš soudit. To je to, proč jsem Sanderovi řekl, ať si to poslechne celý než to začne odsuzovat. Od doby co jsem ho usadil už jenom zvedal palce nahoru.?

?Zkoušeli jsme dělat nové věci námi ještě nevyzkoušené? říká Mark Jansen, ?Například kytarová sóla. Ad byl sólový kytarista, ale žádná sóla dělat nechtěl a ono nejde někoho nutit dělat to, co nechce. Takže tohle je první album s opravdovými kytarovými sóly. Spolupráci s Isaacem miluju. Chtěl vyzkoušet mnoho různých sól u každé písně a pak jsme se rozhodli, které zní nejlépe. Tentokrát jsme napsali daleko více písní s kytarami. V minulosti každá píseň začínala orchestrálním úvodem, ale tentokrát začíná polovina písní kytarovými riffy- např. Martyr Of The Free Word nebo Semblance Of Liberty. Byl to absolutně jiný směr práce, ale to je přesně ono, co jsem myslel tím zachováním motivace. Ten směr vás vyzíval udělat něco úplně odlišného.?

Design Your Universe je v pokroku tvorby Epicy velkým skokem. Posledně vydali song ?Never Enough? jako sing a videoklip, který skvěle odtrhl pozornost davu milujícího ?Amaranth? od Nightwish.

epica4.jpg?Yves napsal tuto píseň a je pro mě těžké kritizovat něco, co není moje práce. Je to dobrá píseň, ale nezapadá přímo do The Divine Cospiracy. Možná jsem neměli točit videoklip právě k této písni, protože si lidé myslí, že celé album zní podobně, čímž nabudou špatného dojmu. Myslím, že pro několik lidí to album bylo vysloveně šok. Máme nějaké fanoušky ovlivněné proudem, kterým se udává většina kapel. Jako kapela si musíte stanovit cíl a motivovat se a my jsme našli motivaci ve tvrdčím smětu. Myslím, že to je jediná cesta k přežití, protože kdybychom zůstali v onom hlavním proudu jak někteří chtějí, tak by Epica nejspíš nadále neexistovala. Hraní tohoto druhu krátkých jednoduchých písní je nudné, není tam žádná výzva.?

Stojí za zmínku, že Epica má pokrok s každým albem navzdory tomu, že spolupracují pokaždé se stejným studiem a producenty už od roku 2003. Stejně jako Kamelot- kapela, jejíž album dalo Epice jméno- je Epica schopna rozšířit jejich původní podobu, zatímco ostatní kapely zůstávají na stejném místě velice dlouho.

?Já si myslím, že to může být nebezpečné,? připouští Mark Jansen.  ?Ale tým Gates Studios je jako my v tom, že chtějí zlepšení a zkusí nový materiál, takže jsem tam v bezpečí. (směje se) Je to věc Saschi. My příjdeme s novými nápady a vzhledem, on s námi probere jak chceme, aby album znělo. Pokaždé nahráváme s ním- má nějaké nápady, které jsou opravdu skvělé. Pokud bude schopen toto uchovat, pak nevidíme důvod proč spolupráci s nimi přerušit, protože Gates Studios mají úžasný tým a vždy do toho jdou na 100%.?

Zdroj: http://carlbegai.com/2009/10/27/epica-progress-by-design/

Překlad: Bloody.razoria (Natálie)