pro Epica & MaYaN Czech Fansite sepsaly Magda (ItalianManiac) & Natálie (Bloody.Razoria)

Setlist:
1. Originem (intro)
2. The Second Stone
3. The Essence of Silence
4. Victims of Contingency
5. Unleashed
6. Storm the Sorrow
7. The Obsessive Devotion
8. Reverence (Living in the Heart)
9. Natural Corruption
10. Cry for the Moon
11. Unchain Utopia
12. Consign to Oblivion

Epica se do naší země vrátila po více než dvou letech. Původně se kapela měla objevit již na loňském ročníku festivalu Masters of Rock, ale začátkem roku zpěvačka Simone Simons otěhotněla a veškerá vystoupení od konce června byla tehdy zrušena, což se dotklo právě Masters. Nicméně Simone i ostatní členové kapely slíbili, že na dalším ročníku určitě chybět nebudou, a jak řekli, tak učinili. Ostatně Epica byla jednou z prvních potvrzených kapel letošního ročníku.

Jakožto zástupkyně admin teamu z naší české fansite jsme tedy na letošních Masters nemohly chybět! S Natálkou jsme sbalily krosny a stan a ve čtvrtek brzy ráno se vydaly na dlouhou cestu přes téměř celou republiku ? až do moravských Vizovic. V průběhu pátku se k nám původně měl připojit i Rob (Longer), ale kvůli pracovním a osobním důvodům se bohužel nemohl zúčastnit.

SerenityCesta proběhla víceméně bez problémů, stejně jako hledání místa k postavení stanu, jelikož nám Michal (Mikka) už od středy držel místo na stan (za což mu velmi děkujeme!! 🙂 ). Už tehdy ve čtvrtek dopoledne bylo vidět, že oproti minulému ročníku na festival dorazilo o dost více návštěvníků ? nebýt Michala, podařilo by se nám sehnat místo na stan asi někde hodně z ruky, zatímco loni jsem na festival dorazila až v sobotu dopoledne a s místem na stan nebyl žádný problém. S Natálkou jsme tedy postavily naše dočasné festivalové obydlí a pak se vydaly k areálu vyměnit si vstupenky za pásky na ruku. Do areálu jsme dorazily právě včas na vystoupení kapely Serenity.

Jelikož se tento report týká především kapely Epica a jejího pátečního vystoupení, přeskočíme popis prvního dne festivalu a vrhneme se rovnou na druhý den, tedy pátek. Páteční ráno nevypadalo moc slibně, jelikož nás probudil neustávající déšť. Dopoledne jsme tedy víceméně proválely schované ve stanu a do areálu jsme se vydaly až na oběd. Po jídle jsme se ještě zastavily u merchandise stánku, kde jsme si zakoupily nová Epica trička s logem The Quantum Enigma. A pak už byl čas začít se pomalu propracovávat do předních řad, jelikož jsme na Epicu chtěly být co nejvíc vepředu ? hlavně proto, že jsme s sebou měly velkou českou vlajku s logem a adresou naší fansite, kterou by v zadních řadách nebylo kde vyvěsit a úplně by zanikla.

K hlavní stagi zvané Ronnie James Dio Stage jsme dorazily chvíli po třetí hodině, právě na závěr vystoupení kapely Visions of Atlantis. Během pauzy se nám podařilo dostat se do druhé řady, kde jsme se domluvily se slečnami v první řadě, které přišly hlavně na Korpiklaani a Sabaton, že nás na Epicu kvůli vlajce pustí dopředu ? nakonec se kvůli mačkanici během Korpiklaani tomu tak nestalo, ale i tak slečnám děkujeme za ochotu 🙂

Po krátkém zvučení se na stagi objevila německá kapela Die Happy v čele s českou zpěvačkou Martou Jandovou. Ačkoliv se podle slov některých zarytých metalových fanoušků tato rocková banda na metalový festival příliš nehodí, přesto se jim podařilo pořádně rozproudit publikum. Marta Jandová je skvělá a energická zpěvačka se silným hlasem, která se nebojí neustále komunikovat s publikem a na pódiu se prakticky vůbec nezastaví. Jejich vystoupení bylo plné pozitivní energie a pěkně odsýpalo.

Po delší přípravě stage a pečlivém ladění následoval projekt RockSymphony ve spolupráci se zlínskou Filharmonií Bohuslava Martinů. Na tento projekt jsem se obzvlášť těšila, jelikož spojení rockových a metalových prvků se symfonickou hudbou orchestru zbožňuju (asi proto mám taky tak ráda Epicu! 😀 ). Už během pauzy bylo na členech Filharmonie vidět, že si pozornost metalistů užívají ? na jejich ostatních vystoupeních se asi moc nestává, že by najednou tisíce fanoušků začaly skandovat ?Housle! Housle!? 🙂 Za zmínku stojí také pán hrající na lesní roh, který hlasitým troubením na svůj hudební nástroj několikrát rozproudil čekající publikum. Já třeba musela opravdu docenit to, že jsem si mohla zamávat paroháčem na orchestr, kdy se vám něco takového poštěstí, přátelé? 🙂
RockSymphony
Nakonec, po 45 minutách příprav bylo vše hotovo a představení mohlo začít. Mráz po zádech mi běhal už z úvodní instrumentální verze skladby Enter Sandman od Metallicy, kdy refrén Exit light, enter night zpíval snad každý divák. Po tomto intru se na pódiu objevila opět Marta Jandová a s orchestrem nám zazpívala známou Sweet Child O‘ Mine od Guns N’Roses. Další skladby už Marta nezpívala sama, přidal se k ní druhý zpěvák projektu RockSymphony ? Honza Toužimský z kapely Arakain. Následovaly coververze oblíbených rockových hitů od světoznámých kapel, jako jsou například Scorpions (Send Me an AngelStill Loving YouWind of ChangeRock You Like a Hurricane), Deep Purple (Smoke on the Water), AC/DC (Highway to Hell), Iron Maiden (Run to the Hills) nebo KISS (I Was Made for Lovin? YouRock and Roll All Nite). Oba dva zpěváci opět dobře komunikovali s publikem a fanoušci jim často se zpěvem známých hitů pomáhali. S Natálkou nás napadlo, že by tradiční spolupráci zlínské Filharmonie s nějakou kapelou na Masters mohla na některém z příštích ročníků využít i Epica, přece jenom má v hudbě spoustu symfonických prvků. Příští rok se toho nejspíš nedočkáme, jelikož má podle zatím nepotvrzených informací s Filharmonií vystoupit Apocalyptica, tak třeba za dva roky? Kdo ví 🙂
Během vystoupení RockSymphony také probíhala na vedlejší Prosperita Meet & Greet Stage autogramiáda Epicy, které jsme se výjimečně nezúčastnily, protože jsme nechtěly přijít o dobrá místa v přední řadě. Několik dní před Masters byl ostatně oficiálně oznámen lednový koncert Epicy v Praze, takže jsme věděly, že možnost nechat si ozdobit naše vydání The Quantum Enigma autogramy členů kapely bude i tam 🙂

Korpiklaani
Po RockSymphony byla na programu kapela Korpiklaani, jejíhož vystoupení jsme se obávaly už předem ? a měly jsme proč. Ještě neskončila jejich zvukovka a v kotli nastala taková strkanice, že tam vzápětí nebylo vůbec k hnutí. Slečny, které nám přislíbily výměnu první řady na Epicu, byly působením davu odstrkány pryč, a před nás se záhadným způsobem procpaly jiné dvě slečny. Nicméně i ony se zajímaly hlavně o Korpíky a Sabaton, takže nám výměnu přislíbily také. To už na pódium vyběhli divocí Finové a pak teprve začalo to pravé peklo v kotli! Fanoušci tohoto rytmického folk metalu začali řádit, skákat a tancovat, následkem čehož jsme byly v nepravidelných vlnách tlačeny na všechny různé směry. Kapela také prý na festivalu natáčela své nové live DVD ? možná nás na něm uvidíte, jak jsme natlačené mezi ostatní fanoušky a na tváři máme výraz ?ať už to skončí!? 😀 Kvůli těmto nepříjemným podmínkám si z jejich koncertu skoro nic nepamatuju (kromě známé vypalovačky Vodka), jenom jsem se modlila, ať už je po všem a konečně se dočkáme naší milované Epicy. Nicméně Korpíkům nemůžu upřít energii, se kterou rozproudili celé metalové publikum. 
Já své nadšení pro severskou hudbu jistojistě mám, musím říct, že tento koncert byl hudebně dobře odehraný. Svou roli v tom asi sehrálo již zmíněné live DVD. Koncert jsem si bohužel neměla šanci užít, protože jsem sotva dýchala a v zádech jsem měla zaraženo nespočet ostnatých náramků, prstýnků a tak podobně.

Půl deváté, Korpiklaani dohráli a odešli a my si konečně mohly vydechnout? Tedy, skoro. Se zmiňovanými slečnami se nám sice podařilo vyměnit si místo, nicméně tlačenice nepřestávala ? tentokrát se na nás zezadu mačkali fanoušci Sabatonu, kteří si chtěli vydobýt první řadu už předem. Avšak my jsme si ji uhájily a už jsme se mohly jenom těšit na další vystoupení naší oblíbené kapely. Ihned po výměně míst jsme vytáhly a rozbalily naší fanklubovou českou vlajku, kterou jsme rozprostřely před zábradlím.
Epica Czech Flag
Vzhledem k tomu, že jsme všichni byli namačkaní těsně na zábradlí, nemohli jsme vlajku na něj zavěsit, ale museli jsme ji celou dobu držet v rukou ? tímto chci poděkovat také všem okolním fanouškům z první řady, kteří nám ji pomáhali držet 🙂 Já taktéž velmi děkuji, bylo to od Vás milé a doufám, že jste si koncert užili. Dále děkuji novým tvářím, které zabloudili na náš web. Epicu spousta lidí na festivalu slyšela poprvé a zalíbila se jim. Potkala jsem nejednoho takového návštěvníka festivalu. V případě dotazů se nás, milí noví příchozí, nebojte kontaktovat ? ať už přes Facebook či na náš mail epicaczechfanclub@gmail.com.

Půlhodinová zvukovka utekla jako voda a už tu bylo 21:00, čas na EPICU! Pódium během zvukovky prošlo také vizuální úpravou, na pozadí se vyvěsily backdropy se všemi třemi motivy z nového alba The Quantum Enigma ? děťátko, Buddha a lebka. Samozřejmě nechyběly ani Coenovy otočné klávesy, Ariënovy bicí a Simonin zakroucený stojan na mikrofon. Na okrajích pódia se pak objevily malé krabičky, z nichž během vystoupení šlehaly plameny a dělaly tak výjimečnou pyroshow.
Simone Simons
Ale to už tu byla devátá hodina, světla pohasla a z repráků zaduněly první tóny intra, které otevírá i album The Quantum Enigma ? Originem. Během intra se roztleskalo publikum a začalo se křikem a pískotem dostávat do varu. Jako první se ze tmy vynořil bubeník Ariën, který hned obohatil intro o svoje dvojité kopáky, následně přiběhl i klávesák Coen (který od posledního vystoupení Epicy v ČR daroval vlasy na charitu a poprvé nám předvedl svojí holou hlavu :D). Při závěrečných tónech se objevili všichni tři kytaristé ? kytarista a growler Mark, sólový kytarista Isaac a baskytarista Rob. Intro se za šlehání plamenů a úderného zvuku kytar přehouplo do rytmické a tvrdé skladby The Second Stone. Už po prvním poslechu této písně na albu jsem věděla, že to bude (podobně jako The Obsessive Devotion) výborný kousek na koncertech, u kterého se fanoušci i kluci z kapely pořádně vyřádí při házení hlavou ? a nemýlila jsem se. Energie z této písničky přímo srší! Po úvodní kytarově-symfonické části, kterou kromě pyroshow doprovázela i bohatá lightshow, na pódium konečně přišla zpěvačka Simone a začala odzpívávat první sloku. Já osobně musím ocenit to, že pořadatel dal hrací čas kapele ve večerním hodinám, aby dal prostor pro plné vyniknutí právě těchto efektů, které z velké části tvoří jejich show. 
Isaac pyro show
Hned z prvních tónů jsme poznali, že Simonce mateřství opravdu prospělo ? její hlas, podobně jako na novém albu, teď zní vyzráleji, emotivněji a je mnohem barvitější. Mezi slokami a refrény Simone nezapomněla házet svou rudou hřívou, což byla pastva nejen pro oči fanoušků, ale také pro objektivy fotografů. Pozadu nezůstávali ani ostatní členové kapely, kteří synchronizovaně házeli svými dlouhými vlasy a pobíhali po pódiu. Show dělal i Coen, který natáčel své otočné klávesy na všechny možné strany a roztleskával publikum. Já jsem třeba velice ocenila přenosnost jeho kláves, prostě může dopředu ke zbytku kapely a paří s nimi. 🙂 Ještě tak vymyslet přenosné bicí. V prostřední části songu se k mikrofonu dostal také Mark a dopřál nám první dávku svého ďábelského growlingu.
Simone headbang
Jak se jednotliví členové postupně všímali naší vlajky, začali se na nás usmívat a mávat. Nebyli však jediní, pozornost nám věnovali také někteří fotografové (naší vlajku si fotil také sám Jiří Daron, ředitel agentury Pragokoncert) a dokonce i festivalový kameraman. Já se všimla asi jen třikrát, že jsme natáčeny, nebo že jsme vidět na velkoplošné obrazovce, ale podle Michala jsme byly v záběru na velkoplošné obrazovce téměř při každé písničce. Je tedy dost dobře možné, že se některý ze záběrů objeví i na festivalovém DVD 🙂
Co se setlistu obecně týče, objevilo se na něm sedm novinek z alba The Quantum Enigma a pak z každého staršího alba vždy po jedné hitovce. Podle mého názoru byl setlist dynamický a vyvážený s důrazem na nejnovější desku a tvrdší písně. K úplné spokojenosti mi tam chyběly obě části Kingdom of Heaven (stejnojmenná první část + The Quantum Enigma) a nějaká ta balada, například Canvas of Life nebo Dreamscape. Avšak chápu, že příliš dlouhé nebo příliš pomalé skladby se do atmosféry metalového festivalu příliš nehodí, a proto si myslím, že Epica tímto setlistem určitě nikoho nezklamala. Ostatně, zmiňovaných chybějících kousků se jistě dočkáme na plnohodnotném lednovém koncertě v Praze!
Coen keytarist
Po závěru ?Druhého kamene? a bouřlivém potlesku nás Simone pozdravila ?Ahoj, Masters of Rock!? a dodala, jak moc rádi se k nám vrátili. To už v pozadí hrály první tóny další novinky, tentokrát The Essence of Silence. A ticho rozhodně nebylo, naopak kapela pokračovala v tempu, jaké nasadila úvodní skladbou. Při další písni z nového alba, Victims of Contingency, dokonce ještě více přitvrdila. Coen na tuto skladbu vytáhl své přenosné zaoblené klávesy a utíkal dělat show dopředu mezi kytaristy. Victims je taktéž skvělá skladba na živé vystoupení, moc dobře se u ní hází hlavou a Markův pekelný hlas dokonale kontrastuje se Simoniným mezzosopránem a sbory.
Mark rocks
Po novinkách nastal čas vrátit se ke starší tvorbě. Následoval set složený ze singlů z předchozích alb ? Unleashed z alba Design Your Universe, Storm the Sorrow z předposledního Requiem for the Indifferent a The Obsessive Devotion z alba The Divine Conspiracy. Když si Simone všimla fanoušků, kteří spolu s ní odzpívávali známé pecky, často s nimi navazovala dlouhý oční kontakt, usmívala se a mávala. Fandění oceňovali i kluci kytaristé, kteří čas od času do publika vrhli i nějaké to trsátko. 
Rob headbang
Před mou nejoblíbenější skladbou The Obsessive Devotion, která je jako stvořená pro headbanging, navíc Simone oznámila, že během budoucího evropského turné budou při této skladbě pořádat něco jako headbanging contest a nejlepšího headbangera si dokonce pozvou k sobě na pódium! Takže, do ledna pěkně pilovat techniku házení hlavou, protože být na stagi společně s Epicou, to musí být splněný sen každého fanouška 🙂
Po této ?starší? sérii se Epica vrátila zpět ke svému novému albu se skladbami Reverence (Living in the Heart) a Natural Corruption. Ačkoliv obě písně nepatří mezi mé nejoblíbenější z alba The Quantum Enigma, musím uznat, že obě naživo fungují skvěle a doufám, že jsem je neslyšela naposledy 🙂 Na skladbu Reverence Coen vytáhl opět své přenosné klávesy a užíval si celého pódia bez omezení. Za zmínku také stojí kytarově-klávesové sólo v polovině písně. Mezi jednotlivými skladbami nás Simone několikrát počastovala českým ?děkuji, Vizovice!? s perfektní výslovností 🙂
Simone singalong
Po dvou novinkách následovala opravdová klasika z prvního alba ? Cry for the Moon. Bez této pecky by snad koncert Epicy nebyl koncert Epicy! Simone nás hned v úvodu požádala o co nejhlasitější sing-along a během úvodní pasáže se snažila co nejvíce zapojit celé publikum. Stejně tak v refrénech, které nechávala zpívat fanoušky, často mířila mikrofon směrem na nás. Cry for the Moon byla několikrát prodloužena roztleskávací pasáží a také momentem, kdy Simone na melodii refrénu improvizovaným zpěvem představovala jednotlivé členy kapely a jejich nástroje. Během skladby si také neodpustil legrácky Coen, který vybíhal zpoza kláves, ?pomáhal? Isaacovi hrát na kytaru a rukama s ním naznačil srdíčko (viz video zde) 🙂 Celá píseň pak byla zakončena bombastickým outrem s bubenickým sólem Ariëna, který nám názorně ukázal, že se mu nepřezdívá the Beast jen tak nadarmo!
Arien solo
Po klasice jsme se opět vrátili k novému albu, tentokrát k singlu Unchain Utopia. Tato energická skladba opět rozproudila celé publikum. Musím vyzdvihnout i klidnou mezihru v polovině písně, kdy krásně vynikl Simonin barvitý hlas. Já jsem tuhle pecku opravdu musela ocenit, protože z alba je to asi moje nejoblíbenější, jak textem, tak celkově. Kytarové a hlasové linky jsou opravdu propracované.
Poté už zbýval čas pouze na poslední skladbu, a jak již bývá tradicí na koncertech Epicy ? byla to Consign to Oblivion ze stejnojmenného alba, z nějž toho večera ještě nic nezaznělo. Tato epicky dlouhá skladba začala již tradičním intrem, při němž se o pozornost přetahují Ariënovy bicí a Coenovy klávesy, a plynule přešla v kytarovou část se sbory. V této písni dostane opět velký prostor Markův growling a screaming. Rozesmál nás také Isaac, který na větu Try to listen to your heart opět utvořil s Robem z rukou srdíčko, podobně jako předtím s Coenem.
Rob and Isaac
Ačkoliv má Consign více než devět minut, utekla nám až moc rychle a tím pádem bohužel skončil i celý koncert. Simone nám ještě jednou poděkovala ?děkuji!? a pak už jenom kapela za bouřlivého potlesku a skandování rozházela do pódia upomínkové předměty jako trsátka, paličky, setlisty a ručníky. Tentokrát jsme neměly štěstí, jelikož palička letěla asi o dva lidi nalevo od nás, trsátko chytila slečna těsně za námi a setlistem oblepená lahev vody, kterou se Rob snažil hodit přímo na nás, bohužel skončila asi ve třetí řadě. Natálce se pak ještě podařilo vyměnit trsátko se slečnou za námi za místo v první řadě, jelikož jsme po Epice a celkovém téměř šestihodinovém stání v předních řadách musely jít doplnit tekutiny 😉 A vážení, obdivujte nás. Šest hodin bez záchodu ? celkem dobrý výkon, ne? Poté ještě následovalo obligátní focení kapely s publikem, loučení a odchod z pódia. Vše doprovázelo neutichající skandování ?Epica! Epica!? a aplaus, aplaus, aplaus. Vlajku jsme za pomoci sekuriťáků hodily na pódium Robovi, který ji ještě před odchodem roztáhl a ukázal publiku, za což si vysloužil další potlesk. A pak už bylo bohužel po všem a nám nezbylo nic jiného, než se vymotat z tlačenice fanoušků čekajících na Sabaton a začít se těšit na příští koncert Epicy, který se odehraje 20. ledna 2015 v pražském klubu MeetFactory. Spolu s nimi přijedou i hoši z kapely Dragonforce, kteří se taktéž těší oblibě u mnohých českých fanoušků. Neváhejte koupit lístky! 

Epica audience

Závěrem tohoto podrobného reportu bychom vám všem, fanouškům Epicy, chtěly poděkovat za vytvoření skvělé atmosféry během vystoupení a za podporu naší oblíbené kapely, ať už potleskem nebo skandováním. Dále bychom vás chtěli poprosit, pokud máte zajímavé a pěkné fotky nebo videa z Masters of Rock, určitě je s námi sdílejte na Facebooku nebo je zasílejte na náš fanklubový e-mail epicaczechfanclub@gmail.com. Všechny fotky zveřejníme ve speciálním fotoalbu na Facebooku a odkazy na videa sepíšeme do zvláštního článku na fansite.

Doufáme, že se všichni uvidíme v lednu v Praze na dalším koncertě Epicy v ČR!

Za Epica & MaYaN Czech Fansite

Natálie (Bloody.Razoria) & Magda (ItalianManiac)

Epica Czech girl team

(zdroje fotek: ItalianManiac, Radka Kučerová, Ondřej Michálek, Epica)