Mark a Simone komentují hudbu a texty písní z alba Consign to Oblivion:

01. Hunab K’u
Hudba
Mark: Toto intro složil Yves Huts. Měli jsme na výběr ze dvou různých písní pro intro, tu druhou jsem složil já. Moje intro navazovalo na minulé intro, které můžete slyšet na albu The Phantom Agony. Jelikož jsme se nechtěli opakovat, a Yvesovo intro bylo navíc moc pěkné, nakonec jsme se rozhodli pro to jeho.
Text
Mark: Hunab K’u je prolog k (prozatím) třídílnému konceptu A New Age Dawns (Úsvit nového věku). Vypráví příběh počátku a středu vesmíru.

02. Dance of Fate
Hudba
Mark: Písnička je vystavená hlavně na refrénu a dvojverších a byla částečně vytvořena v Yvesově domácím studiu, kde jsme já, Coen a Yves pracovali na mnoha písničkách. Yves složil některé kytarové party a tato skladba brzy spatřila světlo světa. K Simoniným vokálům jsme také brzy dospěli.
Text
Simone: Tato skladba je o našem osudu. Každý si musí prožít svůj vlastní osud, ať už se mu to líbí nebo ne. Někteří se tomu snaží vzepřít, ale brzy si uvědomí, že i toto vzdorování bylo součástí jejich osudu. Nevěřím v náhodu a myslím si, že musíte prožít svůj osud. Nesmíte se snažit ovlivnit budoucnost a vymazat tak minulost. Někdy je vaše budoucnost tak nejistá. Nevíte, jak dlouho budete ještě žít. Můžete si myslet, že jste ještě mladí a máte celý život před sebou, ale zároveň můžete být třeba smrtelně nemocní! Něco takového vás vždycky přinutí si uvědomit, jak je vlastně život křehký. Myslím, že tento text není těžké pochopit.

03. The Last Crusade
Hudba

Mark: K této skladbě jsme nejdříve složili intro a brzy poté jsme vyřešili i zbytek. Dali jsme si za úkol napsat písničky s chytlavými refrény. Tohle je jedna z nich. Když jsme hráli písně z předchozího cédéčka před publikem, všimli jsme se, že písničky jako Cry For The Moon měly obrovskou odezvu, hlavně díky chytlavým refrénům. Už jsme párkrát hráli The Last Crusade živě a zdálo se, že refrén lidem zůstával v hlavě.
Text
Mark: Text vypovídá o skupině fanaticky náboženských lidí. Existují snad v každém náboženství – pevné jádro, které chodí od domu k domu a snaží se lidi přesvědčit o svých myšlenkách. To je neuvěřitelně otravné. Například, když vás někdo osloví na ulici a vtáhne do rozhovoru, který většinou končí jednostranně. Jejich jediný cíl je vás konvertovat na jejich víru, a vaše vlastní názory nebo argumenty neberou na vědomí nebo je jednoduše odmetou mdlým úsměvem. Tohle nemám rád a proto jsem o tom napsal píseň z jejich pohledu. Pojmenoval jsem ji The Last Crusade (Poslední křížová výprava), protože si myslím, že to je jeden z posledních případů a že si brzy lidé uvědomí, že všechna ta různá náboženství vedou ke stejnému základu, a tak nakonec všichni uvěří v jednoho Boha.

04. Solitary Ground
Hudba

Mark: Tuhle písničku jsme museli mnohokrát sestříhávat, než jsme s ní byli konečně spokojení. Původně byla mnohem delší, ale smrskli jsme jí do chytlavějších rozměrů. Původní délka byla tak trochu nudná a rozvleklá. Tuhle písničku jsme dokončili, až když už jsme byli ve studiu.
Text
Simone: Je to velice osobní skladba, konkrétně je o mojí touze mít kam jít, mít domov. Na jedné straně je cestování po světě s kapelou naprosto úžasné, ale někdy si vážně přeju, abych si už nikdy nemusela znovu balit kufry.

05. Blank Infinity
Hudba

Mark: Tohle je rychlá a neotřelá písnička, dobře se poslouchá, na začátku je klidné klavírní intro a postupně se rozvine v pocit středního tempa. Je to jedna z prvních písní, které jsme složili pro toto album.
Text
Simone: Je to obrovská směsice pocitů, frustrace, nekonečné pole plné myšlenek. Myslím, že jsem spoustu věcí napsala podvědomě, a ty se až po chvíli objevily jasně v mojí mysli.

06. Force of the Shore
Hudba

Mark: Tohle je první opravdu tvrdá píseň na albu. Muzika do toho prostě praští, začíná opravdu silnými sbory. Tato skladba obsahuje snad všechny možné prvky Epicy – sbory, orchestr, chrapot, výkřiky, Simone a samozřejmě taky spoustu metalu. Pouze prostřední část je o něco tišší, ale i tak je to velice divoká píseň.
Text
Simone: Tato skladba je o dokonalém vzhledu, který je v dnešní době tak důležitou částí naší společnosti. Všechno je jenom o vzhledu. Lidé se na něj tolik soustředí, až zanedbávají svou vnitřní sílu. Schovávají se za maskou. Až příliš se snaží dostihnout minulost, kdy byli mladí, až zapomínají žít v přítomnosti. Název Force Of The Shore (Síla pobřeží) je taková metafora k přísloví „nesuď knihu podle obalu“.

07. Quietus
Hudba

Mark: Yves přišel s nápadem irsky znějícího intra a já jsem ho brzy následoval se základem skladby. Myslím, že tahle písnička bude oblíbená na koncertech, protože do ní můžeme snadno vtáhnout i diváky.
Text
Simone: Lidé se musí v životě rozhodovat. Většinou takový druh rozhodnutí, který lidem pomůže dospět, jim také vezme nevinnost. Často je velmi obtížné udělat takové rozhodnutí. Někdy se rozhodnete špatně a pak se bojíte následků.

08. Mother of Light
Hudba

Mark: Základ pro tuto skladbu je už vážně hodně starý. Původně jsem ji složil s úmyslem použít ji do nového alba Decipher kapely After Forever. Ale když jsem ji dokončil, měl jsem pořád pocit, že té písni něco chybí, proto jsem se rozhodl ji nakonec do alba nepoužít. Je hřích použít skladbu, se kterou se necítíte spokojeni. Takže nakonec mi trvalo asi 3 až 4 roky, než jsem ji konečně dokončil. Jsem rád, že jsem našel trpělivost, protože teď konečně zní tak, jak jsem vždycky chtěl, aby zněla!
Text
Mark: Tento text je asi nejosobnější ze všech, které jsem kdy napsal, takže nechám na posluchačích, ať si ji každý sám vysvětlí podle svého.

09. Trois vierges
Hudba

Mark: Já osobně mám moc rád balady, které tak trochu připomínají muzikál. Tohle je také duet Simone a Roye Khana z kapely Kamelot. Jelikož mi přijde, že jeho hlas vyniká nejlépe v baladách Kamelotu, rozhodli jsme se, že mu tato píseň sedne asi nejlépe. Vlastně jsme ji pro něj složili ještě dříve, než jsme se ho vůbec zeptali. Skladba bude také použita pro nizozemský film Joyride, pro který Epica složila soundtrack.
Text
Simone: Měla jsem za úkol napsat tento text pro film Joyride. Název písně se odvolává na téma, na kterém je založená většina filmu. Moc o tom nechci mluvit, jelikož film ještě nebyl vydán.

10. Another Me ‚In Lack’ech‘
Hudba

Mark: Tohle je jediná písnička, kterou jsem celou složil sám. Chtěl jsem udělat skladbu s opravdu výraznými a hlasitými basy. Je v ní taky mnoho sborů. Nejdříve jsem ji chtěl použít jenom jako bonus pro jeden ze singlů, ale protože zněla opravdu skvěle, rozhodli jsme se ji nakonec použít na album.
Text
Mark: Je to vlastně o přísloví, které je staré jako lidstvo samo: „nečiň druhému, co nechceš, aby on činil tobě“. Mayové k němu přidali ještě dovětek „protože jednou budeš tím druhým“. In Lack’ech, podtitul písně, znamená „jsi jen moje jiné já“. Když budete působit jiným zlo, vrátí se vám to, ale taky to platí naopak „čiň dobro a dobro se ti vrátí“.

11. Consign to Oblivion
Hudba

Mark: Tohle je pro mě nejoblíbenější písnička z celého cédéčka. Původně měla být o dost kratší, ale protože mi spoustu fanoušků psalo, že doufají v dlouhou skladbu na novém albu, rozhodli jsme se ji prodloužit na necelých 10 minut. Jsem fanouškům vděčný za tuto radu, protože bez nich by vlastně tahle písnička nevznikla tak, jak vznikla. Myslím, že bude naší stálicí na setlistu!
Text
Mark: Text je o tom, že v dnešní době se lidé starají jenom sami o sebe a vůbec je nezajímá příroda, natož ostatní lidé, a to se stále zhoršuje. Jediné, co hraje roli, je udržovat ekonomiku a udržovat dobré výnosy. Ale ve skutečnosti jde v životě o mnohem víc!! Tenhle zastaralý způsob myšlení se musí změnit, jinak nás čeká dramatická budoucnost. Protože se raději koukám na světlou stránku věcí, věřím, že ta změna nakonec přijde, ale musí se to stát co nejdříve!