EPICA, symfonicko-metalová nizozemská kapela v čele s mezzosopranistkou, byla založena v roce 2002.Mark Jansen odešel z After Forever a začal uskutečňovat své představy o kapele. Našel kytaristu Ada Sluijtera, basistu Yvese Hutse a klávesistu a pianistu Coena Janssena, kteří sdíleli jeho představy. Předchůdcem současné EPICY byl projekt jménem Sahara Dust, který Mark založil se zmíněnými hudebníky a do čela postavil Helenu Iren Michaelsen, zpěvačku norského původu, která předtím působila v kapele Trail of Tears. Na postu bubeníka se vystřídali Iwan Hendrikx Dennis Leeflang. Ještě téhož roku však Helena z projektu odstoupila – údajně kvůli tomu, že ostatní členové ignorovali její vlastní hudební nápady a názory na tvorbu kapely a nechtěli ji nechat, aby si skládala vlastní písně. Helenu tedy nahradila do té doby neznámá zpěvačka Simone Simons, která byla v té době přítelkyní Marka Jansena. Sestavu doplnil bubeník Jeroen Simons. Ještě pod starým názvem Sahara Dust vydali své první, dvouskladbové demo Cry for the Moon (obsahovalo demonahrávky stejnojmenné písně a skladby Illusive Consensus), které kapele získalo smlouvu s nahrávací společností Transmission Records. Později si kapela vybrala nové jméno – EPICA, které používá dodnes. Tento název je odvozený z alba skupinyKamelot, někteří členové kapely jsou jejími velkými fanoušky. Hudebně EPICA není jen o tvrdosti a symfonickém metalu, ale také o filmové hudbě, podobné jako skládají Danny Elfman a Hans Zimmer.

Během několika měsíců měla EPICA materiál pro nahrání prvního, úžasného debutového alba The Phantom Agony (Skrytá bolest). Album celosvětově vyšlo v roce 2003, následovalo dlouhé turné. ÚsilíEPICY bylo odměněno v roce 2004 cenou Essent Award (důležitá holandská cena pro talentované mladé skupiny). Zatímco turné pokračovalo po celý rok, EPICA v roce 2005 nahrála a vydala nové albumConsign to Oblivion (Uložit do zapomnění)Album se dostalo na 12. místo v nizozemské hitparádě a udrželo se na vrcholku Top 100 po 7 týdnů. Na nové desce také hostuje Roy Khan, zpěvák a frontman ze skupiny Kamelot. S novou nápaditostí ve stejném roce spatřilo světlo světa také nové album The Score: An Epic Journey (Soundtrack: Epická cesta). Toto album (objednané holandskou filmovou společností) je vlastně soundtrackem k holandskému filmu Joyride. Album, vyznačující se nepřítomností kytar, bubnů nebo dokonce vokálu obsahuje hlavně instrumentální symfonické skladby. Po čtyřech letech tvrdé práce si skupina vzala čas na přemýšlení o budoucí životní dráze kapely. A tak v roce 2006 spatřila světlo světa nová fotograficko-zvuková kniha The Road to Paradiso (Cesta do ráje/Paradisa). Je to podrobný popis historie kapely ve slovech a obrazech obsahující mnoho obrázků vyfocených členy kapely, profesionálními fotografy a dokonce stovkami fanoušků, kteří přispěli nejen svými fotkami, ale i slovy. Tato kniha vyšla společně s jedinečným bonusovým CD: nevydané skladby, živý materiál a demo nahrávky.

Rok 2006, který pro kapelu začal perfektně, skončil smutně, když se Jeroen Simons rozhodl opustit kapelu. Tohle byla pro kapelu hodně nepříjemná situace a tak si pozvala na hostování bubeníka jménemAriën van Weesenbeek. Po stovkách show v tuctech zemí po celém světě (včetně USA, Kanady, Mexika, Argentiny, Chile, Uruguaye, Brazílie, většiny evropských zemí, Izraele, Tunisu, ?) se EPICA stává dobře pracujícím a nezastavitelným metalovým strojem. V roce 2007 EPICA podepisuje novou smlouvu s německou nahrávací společností Nuclear Blast a během jednoho roku vydává své třetí plnohodnotné album s názvem The Divine Conspiracy. „Víc“ je asi nejlepší slovo pro definici tohoto nového alba. Víc sborů, kytar, chórů, rychlosti a písniček. The Divine Conspiracy je orientováno spíše na kytary. Tentokrát byly nahrány čtyři plně kytarové skladby namísto předchozích dvou. Díky schopnostem talentovaného bubeníka Ariëna van Weesenbeeka z kapely God DethronedEPICA udělala víc rychlejších a složitějších písní. Jak se všemi jejich vydáními, i hudba na tomto albu byla přenesena na vyšší úroveň týmem v Gate Studiu: Saschou Paethem, Amandou Somerville a Mirem Rodenbergem. The Divine Conspiracy je více než 75 minut dlouhé a je to první koncepční album EPICY. V podstatě se na albu objevuje hlavní myšlenka, že Bůh jako test vytvořil několik různých druhů náboženství a rozšířil je mezi lidstvo, aby se přesvědčil, zda lidé dokážou přijít na jejich pravou podstatu. Otázkou je, jestli lidstvo někdy zjistí, že ve všech náboženstvích se v jádru jedná o jedno a totéž. Album také obsahuje koncept The Embrace that Smothers (Objetí, které dusí), který už jste mohli najít na The Phantom Agony. Počátky tohoto konceptu ovšem najdete na albu skupiny After Forever Prison of Desire (Vězení touhy). Na závěr konceptu můžete slyšet hostující growling Sandera Gommanse právě z After Forever

Po tour k desce The Divine Conspiracy přišla další nepříjemná zpráva. Kapelu opustil jeden z prvních členů Epicy – Ad SluijterAd se rozhodl opustit EPICU kvůli tvůrčí krizi. EPICA na to reagovala přibráním kytaristy Isaaca Delahaye, který působil také v kapele God Dethroned

4. března 2009 EPICA oznámila začátek nahrávání dalšího alba Design Your Universe. Album bylo celosvětově vydáno 16. října 2009 a ihned bylo označováno hudebními kritiky za vůbec nejtvrdší albumEPICY. Na Design Your Universe také pokračuje koncepční skladba s názvem A New Age Dawns (Úsvit nového věku), která se objevila už na desce Consign to Oblivion. Ve skladbě White Waters hostuje zpěvák Tony Kakko ze skupiny Sonata Arctica. V prosinci 2009 EPICA oznámila vydání dalšího singlu s názvem This is the Time, veškeré výdělky z tohoto singlu putují na konto světového fondu na ochranu přírody (World Wide Fund for Nature).

Zhruba o dva roky později EPICA oznamuje, že má napsaných 14 nových písní a poputuje opět do studia k nahrávání dalšího alba. Nahrávání probíhalo na konci roku 2011, v tu dobu EPICA oznámila název alba: Requiem for the Indifferent (Rekviem pro nevšímavce). Při tvorbě textů se kapela inspirovala různými náboženstvími, kulturami, válkami, ale také přírodními katastrofami a finanční krizí. Album vyšlo 9. března 2012 a díky jeho vyváženosti začalo získávat jedno vysoké hodnocení za druhým. Ubylo řevů, gruntů a více prostoru dostal hlas zpěvačky Simone. Také je zde víc kytarových sól a progresivních prvků.

Těsně před tour ke jmenovanému albu EPICA opět informovala o změně v sestavě. Basák Yves Hutskvůli svým kariérním možnostem v jiné oblasti opustil EPICU a nahradil ho Rob van der Loo, kterého můžete znát z kapel DelainSun Caged nebo MaYaN.

Následujících několik měsíců strávila EPICA vyčerpávajícím koncertováním po celém světě a propagováním své poslední nahrávky Requiem for the Indifferent, navštívila také dvakrát Českou republiku. Následuje rok 2013, který je důležitým milníkem v historii kapely – EPICA oslavila 10 let od svého založení. K tomuto výročí kapela uspořádala opravdu monumentální a historickou show s názvemRetrospect. Koncert proběhl 23. března 2013 v nizozemském Eindhovenu. Ke kapele se tehdy připojil 70členný filharmonický orchestr a sbor z Národního divadla v maďarském Miskolci, všichni bývalí členové kapely a spoustu mezinárodních hostů. Tento doposud nejambicióznější projekt kapely byl nahrán a vydán na DVD a Blu-Ray.

Po vydání záznamů prvních skladeb z projektu Retrospect se mezi fanoušky začínaly objevovat první spekulace o rostoucím bříšku zpěvačky Simone, které byly vzápětí oficiálně potvrzeny kapelou. Simone Simons otěhotněla se svým dlouholetým partnerem Oliverem Palotaiem z kapely KamelotEPICA si dala od koncertování menší pauzu, ostatní členové kapely se mezitím soustředili na skládání nových písní pro budoucí alba EPICY i vedlejšího projektu MaYaN. 2. října 2013 se Epická rodina rozrostla o Simoninasyna Vincenta G. Palotaie. Po této menší mateřské dovolené EPICA opět nastoupila do studia a začala nahrávat další studiové album.

The Quantum Enigma (Kvantová záhada), v pořadí šesté studiové album, vyšlo 2. května 2014. Už v prvních recenzích byli kritikové víc než nadšeni. Podle vlastních slov se EPICA prezentovala tak, jak ještě nikdy – na albu se objevuje profesionální mix ďábelsky ostrých kytar, andělské refrény, provokující klávesová sóla, ohromující bicí a samozřejmě neustále se zlepšující pěvecký výkon SimoneThe Quantum Enigma je tak doposud nejintenzivnější a nejemocionálnější nahrávkou kapely. EPICA dosáhla tohoto skvělého výsledku nejenom důkladným společným úsilím, ale také spoluprací s novým producentem Joostem van den Broekem z nizozemského studia Sandlane. Joost tak nahradil předchozího producenta Saschu Paetha, který však s kapelou nadále spolupracoval při předprodukci. Textově se album zabývá asi nejsložitější teorií z kvantové fyziky, která předpokládá, že naše mysl a vědomí přímo ovlivňuje veškeré hmotné prostředí kolem nás. Nevnímáme věci tak, jak jsou, nýbrž tak, jak jsme my. Koneckonců, vše ve vesmíru tvoří energie a právě energii může naše mysl ovlivňovat. Tím pádem mysl dokáže vytvořit a ovládat realitu kolem nás. Složitost filozofických textů ve spojení s komplexní a nepopiratelně silnou hudbou a mnohoznačným designem alba zaručuje, že je The Quantum Enigmaopravdovým hudebním zážitkem.

Nyní EPICU čeká opravdu nabitý rok plný koncertních aktivit k novému albu, které byly zahájeny početnými vystoupeními na letních hudebních festivalech po celém světě. V rámci festivalů se kapela po více než dvou letech vrátila do České republiky a vystoupila na známém festivalu Masters of Rock. V září se kapela vydává na menší šňůru po Mexiku a Kolumbii, následuje turné po Severní Americe a první část evropského turné. Rok 2015 pak EPICA zahájí druhou částí evropského turné, během něhož se opět vrátí do České republiky a odehraje jeden plnohodnotný koncert v Praze.


Seznam všech koncertů EPICY v České republice:

14. 7. 2007 – festival Masters of Rock, Vizovice
5. 11. 2008 – Masters of Rock Café, Zlín
6. 11. 2008 – Prague Rock Café, Praha
25. 7. 2009 – festival Benátská noc, Malá Skála
23. 10. 2009 – klub Abaton, Praha
24. 10. 2009 – Masters of Rock Café, Zlín
16. 7. 2010 – festival Masters of Rock, Vizovice
5. 6. 2011 – festival Metalfest, Plzeň
18. 5. 2012 – Masters of Rock Café, Zlín
19. 5. 2012 – KC Vltavská, Praha
11. 7. 2014 – festival Masters of Rock, Vizovice
20. 1. 2015 – klub MeetFactory, Praha
(16. 8. 2015 – festival Made of Metal, Hodonín)
(30. 10. 2015 – hala Euronics, Zlín)