Burn Your Witches (Upal své čarodějnice)

Jack: Burn Your Witches obsahuje spíše tradiční, progressivní zpěv, o který se postaral Henning. Já se z této písničky tak trochu ponaučil, když jsem si uvědomil, že tohle je ten typ skladby, který nepotřebuje v každé části a v každé minutě symfonické elementy. Původně jsem byl rozhodnutý použít varhany a smyčce, ale nakonec jsme využili jen tradiční klávesový zvuk. Například, když Henning zpívá refrén, do té části jsem původně chtěl zakomponovat smyčce, ale neznělo to moc dobře, tak jsem to neudělal. Nakonec jsem použil pouze dechové nástroje pro posílení melodie, nic jiného vlastně ani nebylo potřeba. O melodičnost se stará sám Henning a já ji nechtěl narušovat. V závěru první skladby na minulém albu Quarterpast se objeví Floor a její zpěv plný neuvěřitelné energie, jenom na posledních pár vteřin. Tady jsme to udělali stejně. Samozřejmě znám Floor už spoustu let a stejně mě pokaždé překvapí. Odvedla vážně skvělou práci.

Bloodline Forfeit (Daň za původ)

Frank: Další skladbu napsal náš baskytarista Rob. Dokonce na demonahrávce nahrál všechny kytarové party. Stala se úvodní písní alba Antagonise. To je Bloodline Forfeit.

Capital Punishment (Trest smrti)

Jack: S písní Capital Punishment jsme si užili spoustu legrace. Nejdříve jsem nahrál takové malé intro, ale znělo moc lacině a syntetizátorsky. Když to slyšeli Mark s Frankem, tak řekli, že to zní jako „Best Of Syntetizátor“ a že bych měl radši zkusit něco jiného. Rozhodl jsem se, že tedy zkusím orchestr a uvidím, co se stane. Vzniklo takové orchestrálnější intro této skladby. Když jsem dokončil tuto verzi, tak Joost van den Broek [producent alba, pozn. překl.] přišel s nápadem, že by Henning Basse a Marcela Bovio mohli nazpívat sbory. To vyšlo parádně, protože orchestr sám o sobě zněl dost dobře, ale teprve když se tam přidali oni dva a sbor, tak to byla naprostá bomba! Líbí se mi spojení jejich zpěvu a orchestru a tak vzniklo tohle sborově-orchestrální intro. Výsledek je super.
Na téhle skladbě se mi taky líbí, jak ze začátku zní hodně pozitivně, objevuje se tam Laura a její soprán, a najednou do ní vtrhne Mark, jeho chraplák a dvojitá basa. Mám rád ten kontrast, který se ve skladbě opakuje vícekrát. Super!

Insano (Šílenec)

Frank: Další píseň složil Mark na akustické kytaře. Také se v ní objevuje houslové sólo od Dimitrise. O studiovou nahrávku se postaral Isaac. Skladba je v italštině, nádherně jí nazpívala Laura a jmenuje se Insano.

Devil in Disguise (Ďábel v přestrojení)

Frank: Tohle byl jeden z prvních nápadů, které MaYaN kdy nahrál – ještě v době, kdy na kytaru hrál Sander Gommans. Když jsem se přidal do kapely, i pro mě to byla jedna z prvních skladeb, na které jsem pracoval. Loni jsme ji s Markem a Jackem dokončili a stal se z ní Devil in Disguise.

 

Redemption ~ The Democracy Illusion (Vykoupení ~ Iluze demokracie)

Mark: Skladbu Redemption jsme napsali u Franka doma. Začíná riffem, který jsem vymyslel večer před zkoušením, možná dokonce i ten samý den. Většinou začínáme skládat s prázdnýma rukama, tak mě napadlo, že by bylo dobré mít se čeho chytit. Když jsem byl doma, sednul jsem si s kytarou a okamžitě jsem zahrál ten riff, kterým začíná tato píseň. Refrén složil Frank, ten vlastně vymyslel většinu riffů, které se objevují v této skladbě. Jack se postaral o klávesové melodie. Myslíme si, že refrén je super, já osobně z něj cítím atmosféru jak od Arch Enemy. Pro mě je to jeden z nejlepších refrénů na celém albu. V této skladbě hraje také malou roli Floor Jansen – je to jedna ze dvou písní na tomto albu, kde zpívá. Na Antagonise se objevuje mnohem méně než na předchozím albu Quarterpast. Za prvé, chtěli jsme se tentokrát více soustředit na mužské vokály, za druhé se ona sama chtěla na albu objevit jen minimálně, protože je teď hlavní zpěvačkou v Nightwish a už několik let má svou vlastní kapelu ReVamp. V této skladbě se také objevuje typický varhanní zvuk, který Jack často používá. Zní to skvěle, ještě jsem však neslyšel podobná alba, kde by se tolik využíval zvuk varhan. Ale u MaYaN tím dosahujeme perfektní vyváženosti zvuku.

Paladins of Deceit ~ National Security Extremism – Part 1 (Rytíři falše ~ Extremismus národní bezpečnosti, část 1)

Mark: Paladins of Deceit je píseň, kterou složil Frank sám u sebe doma a pak nám ji poslal. Jack k ní napsal klávesové linky. Když jsem ji poprvé uslyšel já, tak jsem začal se stříháním a různé části jsem přesouval na jiná místa. Pokud si správně pamatuji, tak skladbě chyběl refrén, proto jsme ho vymysleli. Také jsme do skladby přidali mluvené slovo, protože text písně si žádal nějaké další vysvětlení. Pozvali jsme jednoho starého dobrého kamaráda, aby nám ta slova namluvil.

Human Sacrifice (Lidská oběť)

Jack: Myslím, že Human Sacrifice je asi nejtvrdší píseň z alba. Když jsme se dívali na tracklist a přemýšleli, v jakém pořadí půjdou skladby za sebou, soustředili jsme se hlavně na to, kam zařadíme tuto píseň – právě proto, že je mnohem tvrdší než ostatní. Máme tam taky jednu baladu, tak mě napadlo, že by možná bylo dobré dát nejdříve tu velmi tichou a emocionální italskou baladu od Laury, a po ní tuto velmi brutální, kontrastující skladbu. Navrhl jsem to Markovi a Frankovi a jim se to líbilo, tak jsme se rozhodli, že to tak uděláme. Pak jsem si říkal, měl bych používat hodně klávesy v téhle písničce? Po menším přemýšlení jsem se rozhodl dát klávesy spíše do pozadí, obzvlášť proto, že se sbory hned v úvodu by to znělo spíš jako doom metal, zatímco teď to zní jako surový death metal. V pozdější části písně se klávesové melodie objevují trochu víc, ale u úvodu skladby jsem chtěl, aby zněla co nejbrutálněji.

Lone Wolf (Vlk samotář)

Mark: Lone Wolf je skladba o muži, který se cítí být nepochopen společností, což může vyústit v krvavý masakr. Pokud si dobře vzpomínám, tak jsme s touto písní poměrně dost bojovali. Jednu konkrétní část jsme zkoušeli dát jako refrén, zkoušeli jsme ji dát na různá místa v písni, ale pořád se nám nikam nehodila. Už jsme ji chtěli skoro vyškrtnout, ale nakonec jsme pro ni našli místo téměř na konci songu. Jak vidíte, některé části skladeb se můžou přesouvat od začátku písně na konec, dokud konečně nezapadnou na to správné místo. Tato část se nakonec stala takovým oživením na konci skladby. Obsahuje grunty a dokonce i Jackovo klávesové sólo. Od té doby, vždy když pomyslím na tuto skladbu, tak si vzpomenu na tu inkriminovanou část a na to, jak moc jsme s ní bojovali.

Enemies of Freedom (Nepřátelé svobody)

Mark: Enemies of Freedom se potýká s problémem zbraní ve Spojených státech amerických. Text písně se zabývá klady a zápory tohoto problému. Nevkládali jsme do textu své vlastní názory, snažili jsme se na to nahlížet objektivně a dát šanci oběma stranám. Skladba začíná typickým Frankovým riffem. Asi uprostřed songu se nachází tichá mezihra, v níž zpívá Laura. Díky této mezihře vás ta následující část udeří jako bomba. Nezněla by tak brutálně, kdyby jí nepředcházelo to klidné intermezzo. Proto taky nejsme typickou death metalovou kapelou. Samozřejmě, používáme čisté mužské vokály a také ženský zpěv, ale také do písní vkládáme atmosférické, klidné pasáže. V této skladbě to dohromady zní úžasně. Díky tomu některé části zní mnohem tvrději, než kdyby byla celá píseň ve stejném brutálním duchu. To asi charakterizuje Enemies of Freedom nejlépe.

Faceless Spies ~ National Security Extremism – Part 2 (Anonymní špióni ~ Extremismus národní bezpečnosti, část 2)

Frank: Tohle je první skladba od MaYaN, v níž hraju také na klávesy. Na konci hraje náš řecký kamarád Dimitris Katsoulis své sólo na housle. To je Faceless Spies.

© překlad: ItalianManiac